TPM Olmadan Windows 11 Yükleme (En Hızlı Yöntem)

Windows 11 5 Ekim 2021 tarihinde yayınlandı. Ancak TPM olmadan Windows 11 yükleme mümkün olmadığı için birçok kullanıcı yararlanamadı.

 

TPM ve diğer donanım kısıtlamalarının önüne bir süre sonra geçildi. Artık bazı yöntemler izlenerek Windows 11’i herkes kullanabilir. Fakat internet ortamında Windows 11 kurulumu için birden fazla yöntem var. Bu yöntemlerin bir çoğu oldukça kafa karıştırıcı. Makalenin devamında bu yöntemlerden ikisini paylaştık. Birinci yöntem olan Rufus programı ile ISO dosyası hazırlama en pratik ve hızlı yöntemlerden birisidir. TPM olmadan Windows 11 yükleme için diğer yöntem ise ilk yöntemde başarısız olanlar için bir alternatif.

TPM Nedir? Windows 11’de TPM Neden Zorunlu?

TPM, güvenilir platform modülü olarak adlandırılmaktadır. Anakarta lehimli halde gelen bir çiptir. Bilgisayar ortamında şifreleme işlemlerinde TPM yongası kullanılır. Örneğin BitLocker ile USB belleğinizi parola korumalı hale getirebilirsiniz. Bu ve benzeri birçok güvenlik özelliği TPM çipinden yararlanıyor. Açıklamalara göre Windows 11’in daha güvenli hale gelmesi için TPM bu nedenle zorunlu hale getirildi.

 

Bilgisayarım Çok Eski Yine de Windows 11 Kurabilir Miyim?

TPM olmadan Windows 11 yükleme derken aslında donanım desteği olmadan Windows 11 yüklemeyi kastediyoruz. Dolayısıyla bilgisayarınızda TPM olmasa da, RAM, HDD vb. çok kısıtlı olsa da ve işlemciniz çok eski olsa da Windows 11 kurabilirsiniz. Kurabilirsiniz ancak verim alamayabilirsiniz. Bu nedenle deneyip görmeniz gerekebilir.

 

TPM Olmadan Windows 11 Yükleme İşlemi (Adım Adım)

Öncelikle aşağıdaki işlemleri uygulamak için format/sıfırdan Windows kurulumuna aşina olmalısınız. Çünkü bu rehber içeriğimizde sadece Windows 11 iso dosyasını detaylıca anlatmış olacağız, işin format kısmına daha yüzeysel olarak değineceğiz. Format nasıl atılır tarzı araştırmalar yaparak bu konuda daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz.

 

Rufus ile TPM Olmadan Windows 11 Yükleme

Rufus ile format usb’si hazırlamadan önce ISO dosyasını indirmeniz gerekiyor. Bu adımı gerçekleştirdiyseniz direkt ikinci alt başlığa geçebilirsiniz.

 

Windows 11 ISO Dosyası İndirme

 

  • İlk olarak Windows 11 ISO dosyasını edinmemiz gerekiyor. Bunun için buraya tıklayarak resmi ISO dosyası indirme adresine gidin.
  • Sitedeki “Windows 11 Disk Görüntüsünü (ISO) İndirme” başlığının altından indiri seçin kısmından “Windows 11 (multi-edition ISO)” seçeneğini seçin ve ardından “İndir” butonuna tıklayın.
  • Açılan bölmeden Türkçe dil seçeneğini işaretleyin ve “Onayla” butonuna tıklayın.
  • Son olarak “Windows 11 Türkçe” kısmından “64-bit İndir” butonuna tıklayın.

 

Rufus ile Windows 11 Format USB’si Hazırlama

 

  • Kapasitesi minimum 16GB olan bir USB’yi bilgisayarınıza takın. USB’nin tamamen boş olduğundan emin olun, çünkü işlem sonrasında tüm veriler silinip, Windows 11 ISO dosyaları yazdırılacaktır.
  • Windows 11 TPM olmadan yükleme için Rufus programını indirin ve açın.
  • “Aygıt” kısmından taktığınız USB’yi seçin.
  • Daha sonra “Ön yükleme seçimi” kısmının sağındaki “Seç” butonuna tıklayıp indirdiğiniz Windows 11 ISO dosyasını seçin.
  • “İmaj Seçeneği” kısmından “Extended Windows 11 Installation (no TPM / no Secure Boot)” seçeneğini işaretleyin.
  • Son olarak “Başlat” seçeneğine tıklayarak ISO dosyasını USB’ye yazdırın.

 

Format işlemi için hazırladığınız USB’yi bilgisayara takıp, BIOS menüsünden USB’ye boot önceliği vermeniz gerekiyor. Ardından Windows 11 kurulumunu internetteki rehber içeriklerini takip ederek rahatlıkla yapabilirsiniz.

You May Also Like

About the Author: Recep Şentürk

5 Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Required fields are marked *