pancar.org https://www.pancar.org Pancar, Pancar Kullanımı ve Faydaları tr-TR hourly 1 Copyright 2019, pancar.org Wed, 17 Aug 2016 00:00:00 +0000 Sat, 14 Dec 2019 00:00:00 +0000 60 Şeker Pancarı Tohumu https://www.pancar.org/seker-pancari-tohumu.html Sat, 10 Nov 2018 19:07:36 +0000 Şeker Pancarı Tohumu, Şeker pancarı ıspanakgiller (Chenopodiaceae) ailesinden gelen Beta vulgaris cinsinden gelişmiş olan bir bitkidir. Bu bitkiler iki yıllık bitki çeşitleridir. Yani ilk yılda sadece kalınca bir kök ve yapra Şeker Pancarı Tohumu, Şeker pancarı ıspanakgiller (Chenopodiaceae) ailesinden gelen Beta vulgaris cinsinden gelişmiş olan bir bitkidir. Bu bitkiler iki yıllık bitki çeşitleridir. Yani ilk yılda sadece kalınca bir kök ve yaprak sonraki sene ise tohum ile çiçek oluştururlar. Yaprak kısımları etli, etli alt kısımları saplı ve büyükçe üst kısımları ise sapsız dır. Dünya şeker üretiminde şeker pancarı kamışından sonra gelen ikinci sırada bulunan şeker pancarı şeker kamışından daha farklı bir şekilde ılıman ve seri bölgelerde yetişmektedir. Özellikle de Türkiye'de en çok sevilen ve en çok üretilen Bursa, Konya, Sakarya, Konya, Ankara, Eskişehir, Amasya, Tokat ve Afyonkarahisar 'da yetişir. Halk hekimlik alanında kırmızı renkli pancarlar kullanılmaktadır. Karaciğerin düzenli bir şekilde çalışmasına yardımcı olur ve kansızlığa çok iyi gelir. Şeker pancarı ayrıca bağırsak ile mideyi de kuvvetlendirir ve sinirleri yatıştırmaktadır. Bu yüzden şeker pancarını tüketmeye çalışın. 

Şeker Pancarı Tohumu Tarımsal Özellikleri

 • Uyumlu olan toprak rutubetin de hasat yapıldıktan sonra kök üstünde hiç bir toprak kalıntısı kalmaz.
 • Tohum çıkış gücü ile gelişebilme hızı oldukça yüksek olur.
 • Çok hafif olan toprak üstünde kalan geniş olan boyun bölgesi ve makineli hasada uygundur.
 • Toprak seçiciliği kesinlikle yoktur. 
 • Arıtılmış ve yüksek verimli olan şeker oranına sahiptir.
 • Hem şeker hemde kök şekli pancar türü olması nedeni ile çiftçi karı çok yüksek olur ve fabrika karlılığı da yüksektir.

Patolojik Özellikleri

 • Külleme ile Rhizomania hastalıklarına karşı çok dirençlidir.
 • Şeker Pancarı Tohumu Kalite Özellikleri
 • Arıtılan yüksek şeker verimi sayesinde Avrupa'nın en büyük türlerinden birisidir.

Morfolojik Özellikleri

 • Nz tipi bir bitki türüdür. 
 • Oldukça güçlü ve konik bir kök yapısı vardır.
 • Yaprak kısımları koyu yeşil renkli ve dik bir şekilde büyüyen güçlü yaprak yapısına sahiptir.

Şeker Pancarı Tohumu Kalite Özellikleri: Arıtılmış şeker evrimimi sayesinde Avrupa'nın en yüksek şeker pancarı tohumları çeşitleri arasında yer alır.

]]>
Pancar Tohumu https://www.pancar.org/pancar-tohumu.html Sun, 11 Nov 2018 18:38:33 +0000 Pancar tohumu, tohumlar genellikle gruplar halinde yumak olarak bulunur. Bu yumaklar olduğu gibi ekildiğinde gerekenin 3-5 katı tohum kullanılır. Kullanılan yumaklardan tohumun sayısına bağlı olarak 2-6 arasında bitki gelişir. Pancar tohumu, tohumlar genellikle gruplar halinde yumak olarak bulunur. Bu yumaklar olduğu gibi ekildiğinde gerekenin 3-5 katı tohum kullanılır. Kullanılan yumaklardan tohumun sayısına bağlı olarak 2-6 arasında bitki gelişir. Buna karşın pancar yetiştirmede pancarın düzgün ve iyi gelişmesi, bitkilerin arasındaki mesafelerle çok yakından ilgilidirler. Bu bakımdan ötürü istenilecek sıra üstü mesafelerin verilmesi için mutlaka seyreltmeler yapılmalıdır. Seyretme çok zaman alır ve çok zordur. Ayrıca seyreltme pahalıya mal olan bir işlemdir. Bunların ortadan kalması için yumak halindeki meyvelerin içindeki tohumların yumağını kırıp monogerm haline getirilmelidir.
Pancar tohumu kahverengi ve basık şekillidir. Her pancar tohumu bir meyvenin içinde yer alır. Yumak halindeki meyvelerin 100 tanesi yaklaşık olarak 2 g gelir. Tohumlar çimlenme güçlerini 6 yıl kadar muhafaza eder. Optimum çimlenme sıcaklıkları ise 20-25 derece arasındadır. Pancar tohumunun çimlenmesi için yaklaşık 2 hafta kadar bir zamana gerek vardır.

Pancar Tohumu Üretimi
Pancarlarda tohum üretimi amacı ile üretim yapılacaksa kışı don ve sert geçen pancarlar, sonbahar da dikkatli bir şekilde yararlanmadan dikkatli bir şekilde yararlanmadan hasat edilip yapraklarını pancarın 1-2 cm üzerinden kesilmelidir. Kazık kök, bir miktar saçak kök taşıyarak yumru üzerinde bırakılıp kum içinde katlanır. 25-30 cm derinliklerde gübrelenip sürülerek toprak ilkbahara hazırlanır. Pancar tohumu dikiminde sıra arasında 45 cm, sıra üzerinde ise 40 cm'lik mesafeler koyup, toprak üzerinde görülecek bir şekilde pancarların yaprak sapları sulanır. Sulama da pancar ile toprağın temas etmesi sağlanır ve dikim sırasında pancar etrafında kalan boşluklar doldurulur.

Hızlı sürgün ve saçak kök oluşturarak meydana gelen tarladaki dikili pancarlar gelişir. Pancarlar, çok kuvvetlidirler ve çiçek sürgününe sahiptirler. Bu sürgünlerin üzerinde çok yoğun çiçekler, meyve ve tohum oluştururlar. Özellikle meyvelerin ağırlığı maksimuma eriştiği dönemlerde dallanmış sürgün üzerindeki meyve yükünü taşıyamaz. Eğer bitki yalnızsa ve dallanan sürgüne herhangi bir destek verilmez ise sürgün kırılır ve yere yatar. Meyveler toprağın üzerindeyken kolay bir şekilde küflenirler ve çürürler. Özellikle de bu dönemde meydana gelebilecek yağışlar tohum üretimini büyük bir ölçüde olumsuz etkilerler. Bitkinin üzerinde bulunan meyvelerin yükü nedeni ile kırılmaması için bitkiler yukarıda belirttiğim dikim sıklığında dikip, mutlaka birine dayanması sağlanmalıdır. 

Tohumlarının içinde bulunan yalancı meyveler olgunlaşınca kurumaya başlar ve kolayca dökülür. Bu sebeple sürgün üzerinde bulunan yalancı meyvelerin dökülme dönemi başlamadan sürgünler toprak üzerinden kesilip hasat edilirler. Hasat edilen sürgünlerin üzerinde bulunan meyveler, üst üste yığıldıklarında çok kolay bir şekilde kızışıp, içindeki tohumlar da çimlenme özelliklerini kaybeder. Bunları  önlemek için hasat edilen gövdeler merdiven şeklinde düzenlenen askılara konulup her yönden hava alınması sağlanır. Ve böylece küflenme ve kızışmanın da önüne geçilir. Ancak hasat mevsiminde yağış alan bölgelerde bu bir çözüm değildir. Meyveler düşük sıcaklıkta yani 45 derecenin altında bulunan sıcaklar hava sirkülasyonuyla kurutulması gereklidir. Ardından kurutulan meyveler, özel kırma değirmenlerinde  kırılıp monogerm haline getirilir. Ekimi makine ile yapabilmek ve çimlenmenin düzenliğini sağlamak amacı ile de tohumlara kaplama yapılabilir. Dekardan yaklaşık olarak 250-300 kilo arasında tohum elde edilir.
]]>
Kırmızı Pancar Faydaları Maranki https://www.pancar.org/kirmizi-pancar-faydalari-maranki.html Mon, 12 Nov 2018 17:24:30 +0000 Kırmızı Pancar Faydaları Maranki, Kırmızı pancarın faydaları, vitamin ve mineraller bakımından zenginliği ve sağlık açısından ne kadar önemli olduğu birçok insan tarafından dillendirilmeye başlandı. Bunlardan biri de ka Kırmızı Pancar Faydaları Maranki, Kırmızı pancarın faydaları, vitamin ve mineraller bakımından zenginliği ve sağlık açısından ne kadar önemli olduğu birçok insan tarafından dillendirilmeye başlandı. Bunlardan biri de katıldığı televizyon programlarında Kırmızı pancarın faydalarını saymakla bitiremeyen Prof. Dr. Ahmet Maranki'dir.  

Kırmızı pancar faydaları Maranki, faydaları sayarken özellikle karaciğer sıkıntıları olan ve daha güzel bir cilde kavuşmak isteyenlerin kırmızı pancar tüketmelerini öneriyor. Maranki, kırmızı renkli sebzelerin tam bir antioksidan deposu olduğunu vurgularken kırmızı pancarın kanserle mücadelede önemli bir yeri olduğuna vurgu yapıyor. İçerdiği pigmentler kanserle savaşta etkili bir sebze olmasını sağlıyor. Hücrelerin kendi kendini yenilemesinde yardımcı olan kırmızı pancar daha dinç ve sağlıklı hissetmeyi sağlıyor.  

Kırmızı Pancar Faydaları MarankiKırmızı Pancar Faydaları Maranki

A,B, C vitaminleri açısından zengin olan kırmızı pancar saçların daha parlak ve güçlü olmalarını sağlarken, saç dökülmesini en aza indiriyor. 
Günlük olarak pancar tüketen insanlarda Hipertansiyon görülmezken, tansiyonu yükselen kişilerin kırmızı pancar suyu içtikten sonra tansiyonlarının düştüğü biliniyor. Ahmet Maranki kırmızı pancarın karaciğeri temizleme özelliği olduğu için birçok hastalığın tedavisinde sedef, vitiligo, egzama gibi cilt hastalıklarında kırmızı pancar suyu içmeyi öneriyor. Özellikle de uzun süre sigara kullanan kişilerin karaciğeri tahrip olduğundan tütün ve tütün ürünleri kullanan kişilerin her gün kırmızı pancar tüketmesi kara ciğerlerindeki tahribi en aza indiriyor. Ayrıca karaciğer sağlığı düzeldikçe şeker hastalığı riski düşüyor. 

Potasyum, magnezyum, demir, fosfor ve magnezyum içeren kırmızı pancar bağışıklık sistemini güçlendirerek alyuvarların hızlıca çoğalmasını sağlıyor böylelikle yaşlanmayı geciktiriyor. Maranki, ayrıca adet dönemine yakın kadınların kırmızı pancar suyu içerek adet dönemindeki yorgunluk, halsizlik, baş ağrısı gibi sorunlarından kurtulmak için kırmızı pancar tüketmelerini öneriyor. Çünkü adet dönemindeki halsizlik demir eksikliğinden kaynaklanıyor ve kırmızı pancarın faydalarından biri de vücuttaki demir ihtiyacını karşılamak ve vücudun enerji depolarını doldurmaktır. 

Fakat 5 dakikadan uzun süre kaynatılan kırmızı pancar içindeki tüm vitaminleri ve mineralleri kaybedeceğinden tüketirken pişirmemek gerektiğine vurgu yapan Maranki, özellikle suyunun içilmesini ya da salatalarda, turşularda tüketilmesi gerektiğini vurguluyor. 

Kara ciğerin temizlenmesi sırasında en etkili olan iki antioksidan Betanin ve Vulgaxthin kaynatılınca ölüyor. Bu yüzden elma havuç gibi meyvelerle kokteyl yapılarak tüketilmesi karaciğer temizlemede daha etkili oluyor. 

Kışın tüketilen kırmızı pancar soğuk algınlığı gibi hastalıklardan korunmayı sağlıyor. Vücuda dinçlik vererek çok üşümeyi engelliyor. Kışın özellikle turşusu içildiğinde kışın grip olma riski en aza iniyor.
]]>
Pancar https://www.pancar.org/pancar.html Tue, 13 Nov 2018 00:37:54 +0000 Pancar, ikiçeneklilerden ıspanakgiller familyasına ait, alın ve etli kökü olan bir bitkidir. Çeşitli türleri olan pancar aynı zamanda şeker yapımında kullanılır. Bu türüne şeker pancarı adı verilir. Pancar yetiştiriciliği Pancar, ikiçeneklilerden ıspanakgiller familyasına ait, alın ve etli kökü olan bir bitkidir. Çeşitli türleri olan pancar aynı zamanda şeker yapımında kullanılır. Bu türüne şeker pancarı adı verilir. Pancar yetiştiriciliği besin maddesi olarak yapılır. Geniş ve yeşil yaprakları büyük boyda olur. Sapları sulu, kökleri beyazdan koyu kırmızı renge kadar değişir. Kök şekilleri farklı olur. Bazen yuvarlak, ince uzun, bazen de armudu andırır. İlk yılda rozet yaprakları dışında çiçeklenme olmaz. İkinci yılda 20-50 cm boya ulaşır. Tepesindeki çiçekler birlikte salkım şeklinde olur ve yeşil renktedir. Dışarıdan köklerini görmek te mümkündür.

İçeriğinde bol miktarda vitamin ve mineral bulunan pancar, özellikle serin iklimde iyi yetişir. Buralarda yaza kadar dayanabilir. Ekim zamanı ilkbahardan sonbahara kadar sürer. Ancak don döneminden üç ay önce ekim tamamlanmalıdır. Pancar eskiden beri bilinen bir bitkidir. Özellikle İspanya'dan dünyaya yayıldığı bilinmektedir. Ülkemizde de bol miktarda yetiştirilir. Şeker üretiminde kullanılan türü de pek çok ülkede yetiştirilmektedir. Ülkemizde şeker pancarı üretimi gittikçe artmaktadır. Şeker fabrikalarının kurulmasıyla bir sektör haline gelmiştir.

Pancar nerelerde kullanılır

Farklı türleri olan pancarın üretimi genellikle yemeklik olanından olur. Yemeklerde, salatalarda ve turşu yapımında kullanılır. Şeker yapımında kullanılanı kökleri temizlendikten sonra şeker fabrikasında işlenir. Evde fırında, közde tatlısı yapılan bir bitkidir. Yaprakları da tazeyken tüketilebilir. Köklerinden yemek ve salata dışında, pancar suyu çıkarılır. 

PancarPancar faydaları nelerdir
 • Kırmızı pancar özellikle idrar söktürücü özelliği olan bir bitkidir.
 • Karaciğerin düzenli çalışmasını sağlar
 • Vereme karşı koruyucu etkisi vardır.
 • Şeker hastalığına karşı tedavi edici ve koruyucu etkisi vardır.
 • Midenin ve bağırsakların kuvvetlenmesini sağlar
 • Vücuda zindelik verir
 • Pancar sinirleri yatıştırır.
 • Kolon kanserini önleyici betacyanin maddesi içeren bir bitkidir.
 • Folik asit bakımından zengin olduğundan, özellikle hamile olanlara tavsiye edilir.
 • Kırmızı pancar kalp ve damar sağlığında faydalı bir bitkidir.

Pancar yan etkileri nelerdir

Pancar suyu da faydalıdır. Ancak sulandırmadan fazla miktarda tüketilirse karaciğere zararı olabilir. Bu yüzden pancar suyunu elma, havuç gibi sebzelerin suyuyla karıştırıp tüketmek daha iyi olur. Bunun dışında ülseri olan, böbrek taşı olan kişilerde pancar tüketmemelidir. Pancarın ses tellerine de zarar lı etkileri olabilir. Bu nedenle ölçülü tüketilmelidir.

]]>
Kırmızı Pancarın Zararları https://www.pancar.org/kirmizi-pancarin-zararlari.html Tue, 13 Nov 2018 09:47:59 +0000 Kırmızı Pancarın Zararları, kırmızı pancar ıspanakgil ailesinin iki yılda oluşan otsu olan bir bitkisidir. Bu bitki birinci yılında sadece rozet yaprakları vardır ve kırmızı pancar ilk yıl çiçek açmaz. Kırmızı pancar i Kırmızı Pancarın Zararları, kırmızı pancar ıspanakgil ailesinin iki yılda oluşan otsu olan bir bitkisidir. Bu bitki birinci yılında sadece rozet yaprakları vardır ve kırmızı pancar ilk yıl çiçek açmaz. Kırmızı pancar ikinci yıl ise yirmi ile yetmiş santimetre arası uzamaktadır. Bu ikinci yılda ise bitki çiçek açar. Bu çiçekler kırmızımsı renktedir. İkinci senede bu bitki toprak altından gözükmeye başlar. Kırmızı renktedir ve silindir şeklinde olur. Daha sonra koni halini alır.  Kırmızı pancarın ana vatanı Türkiye' dir. Ancak Suriye, Filistin ve Mısır'da da oldukça çok yetiştirilmektedir. 

Kırmızı Pancarın Zararları her meyvenin sebzenin yararları olduğu gibi zararları da vardır. Ancak korkulmamalıdır. Çünkü bu zararlar genelde olduğundan fazla yenildiğinde veya bir hastalığı olan birine zarar verebilir. Kırmızı pancarı bu yüzden zararlı diye düşünüp yememezlik yapmayınız. Fakat kırmızı pancar ağız yolu ile veya ilaçlarda kullanımında hiç bir yan etkisi yoktur. Böyle olduğunu bildiğiniz içinde aşırı tüketmemelisiniz. 

Kırmızı Pancarın ZararlarıKırmızı Pancarın Zararları:
 • Aşırı tüketilmesinden dolayı düşük aklsiyum eksikliğinde dolayı böbreklerde sorun oluşabilir. Ancak bu sorunun oluşmasının nedeni ise kırmızı pancardan ve kişinin bünyesinden kaynaklanmaktadır. Bu yüzden tüketimi azaltmalı yada böbreklerde sorun büyük ise hemen doktora gidilmelidir. 
 • Hamilelik ve loğusa döneminde kırmızı pancar çok tüketilmemelidir. Çünkü kırmızı pancar gaz yapmaktadır. Bu da hamilelik döneminde anneye loğusa döneminde ise hem anneye hem bebeğe zorluk çıkarır. 
 • Böbrek hastalığınız eğer ileri boyutta ise kesinlikte kırmızı pancar kullanılmamalıdır. Üroloji uzmanı hastalıktan dolayı size neleri yemeniz gerektiğini söyleyebilir. Belki de doktorunuz kırmızı pancarı tamamen yasaklamayabilir. Ancak doktorunuz ne derse uymalısınız. 
 • Böbrek hastaları gibi şeker yani diyabet hastalarının da kırmızı pancar yemesi yasaktır. Böbrek hastaları gibi esnek değildir. Kesinlikle yasaktır. 
]]>
Pancar Reçeli https://www.pancar.org/pancar-receli.html Tue, 13 Nov 2018 16:53:54 +0000 Pancar Reçeli, kış aylarında sofralarımıza çeşitlilik kazandıran, fazla bir maliyet harcanmadan ev hanımlarımızın kolayca hazırlayabileceği bir reçel türüdür. Ülkemizde üretilen pancar miktarı oldukça fazla olduğu içi Pancar Reçeli, kış aylarında sofralarımıza çeşitlilik kazandıran, fazla bir maliyet harcanmadan ev hanımlarımızın kolayca hazırlayabileceği bir reçel türüdür. Ülkemizde üretilen pancar miktarı oldukça fazla olduğu için pancar reçeli yapılan hane sayısı da bir o kadar fazladır. Ev hanımlarımız yapmış oldukları pancar reçeli ile yaptıkları tatlılara renk katabilir, pasta ve keklerde de bu reçeli kullanabilirler. Aynı zamanda evde yaptıkları tatlı soslarında gıda boyası kullanmak yerine pancar reçelinden yararlanarak kırmızı renk almasını sağlayabilirler. Pancar reçeli yapmak, daha önce bu reçeli yapanlara çok kolay bir iş gibi gelecektir. Bu reçelin yapımının kolay olduğuna sizlerde yaptıktan sonra kanaat getireceksiniz. Manavdan, pazardan aldığımız veya kendi tarlamızdan topladığımız pancarlarla maliyeti çok düşük olan reçeli yapacağız. Yüklü miktarda antioksidan içeren pancarın besin değeri çok yüksek olduğu için insanın dayanıklılığını artırıp, kan basıncını düşürdüğü uzmanlar tarafından kanıtlanmış olup, pancar reçelinin de insan sağlığına bir hayli yarar sağladığı belirtilmiştir. Pancar reçeli yapmak için gerekli olan malzemelere ve şeker pancarının nasıl yapıldığına bir göz atalım. 

Şeker pancarı yapımı için gerekli olan malzemeler
 • 3-4 adet orta büyüklükte pancar
 • Yarım fincan su
 • 2 su bardağı toz şeker
 • 3-4 tane karanfil
Pancar ReçeliŞeker pancarı nasıl yapılır

Pancarlarımızı bol suda yıkayıp kabuklarını özen göstererek soyalım. Soyduğumuz pancarları isteğimize bağlı olarak ince dilimler şeklinde veya küp şeklinde doğrayalım. Büyük bir reçel tenceresine doğranmış pancarlarımızı koyup üzerini şekerle kapatalım. Tenceremizi bir kenara bırakıp yaklaşık 4 saat bekletelim. Dinlendikten sonra pancarlar suyunu salmış olacağından üzerine yarım fincan oda sıcaklığı ayarındaki suyu döküp, tenceremizi ateşe alalım. Orta ateşte kaynayan tenceremizin üzerinde oluşacak olan köpükleri tahta kaşık yardımıyla alalım. Pancar reçelimizin kaynaması esnasında karanfilleri içine atalım. Kaynayan pancar reçelimiz iyice koyulaşınca ocaktan alalım. Beş dakika kadar dinlendirdikten sonra reçelimizi kavanozlarımıza alalım. Kavanozun ağzını sıkıca kapatıp ters çevirelim ve 12 saat süresince bu şekilde ters olarak bekletelim. Yapmış olduğumuz pancar reçelimizi serin, kuru ve karanlık ortamda muhafaza edersek uzun ömürlü bir pancar reçeli yapmış oluruz. 

Afiyet olsun.
]]>
Kırmızı Pancarın Faydaları https://www.pancar.org/kirmizi-pancarin-faydalari.html Tue, 13 Nov 2018 17:59:38 +0000 Kırmızı pancarın faydaları, Her mevsimde bulunan kırmızı pancarın besin değeri haziran ve ekim arasında daha yüksektir. Kansere karşı koruyucu etkileri bilinen kırmızı renkli sebzelerin içerisinde bu kırmızı rengi ver Kırmızı pancarın faydaları, Her mevsimde bulunan kırmızı pancarın besin değeri haziran ve ekim arasında daha yüksektir. Kansere karşı koruyucu etkileri bilinen kırmızı renkli sebzelerin içerisinde bu kırmızı rengi veren betalain bulunur. Kırmızı pancarın içerisinde de bu maddeden bulunur. Kırmızı pancarın faydalarından daha fazla yararlanabilmek için mümkün olduğunca çiğ tüketmek gerekir. Kırmızı pancarın faydaları suyuyla birlikte akabileceği için yıkarken soğuk su ile yıkanmalı ve olabildiğince suyunu akıt mamaya özen göstermek gerekmektedir. İçeriğinde bulunan betalainler ısıya fazla dayanıklı değillerdir. Besin değerlerini kaybetmemesi için çiğ tüketilmesi gerekmektedir. Çiğ tüketemeyenlere ise buharda haşlayabilir veya tavada 1 dakika pişirebilir. Ayrıca taze limon suyu ve zeytin yağı ile marine edilip tüketilebilir, salatalara eklenerek yenilebilir. Kırmızı pancarın faydaları çoktur.

Kırmızı Pancarın FaydalarıKırmızı pancarın faydaları
 • Kansere karşı koruyucu, Yapılan araştırmalarda kalın bağırsak, mide, akciğer, sinir sistemi, prostat, meme, kanserlerini engellemede ve ilerlemesini yavaşlatmada hayvanlar üzerinde yapılan deneylerde etkili olduğu görülmüştür. İnsanlar üzerinde ise pankreas, prostat ve meme kanserlerinde kullanımı ile çalışmalar halen devam etmektedir. 
 • İltihap giderici, Bir çok gıda da bulunmayan, enzim, hücreleri ve proteinleri koruyan betalain gurubu bir madde içeren kırmızı pancar bu maddeyle iç organları korur. Kalp ve damar hastalıklar gibi kronik hastalıkları engellemekte çok büyük faydası bulunur. Bu vücudun oluşan betalainleri kullana bilme yeteneğine bağlıdır. Kısacası kırmızı pancarın faydalarından yeterince yararlanabilmek genetik yapımıza bağlıdır. 
 • Yüksek kan basıncını düşürücü etkisi, Yapılan bazı araştırmalarda kırmızı pancarda bulunan nitrat denilen maddenin vücutta nitrik oksite dönüşerek damarları genişlettiği ve böylelikle kan dolaşımını kolaylaştırıp tansiyonu düşürdüğü görülmüştür. 
 • Detoks etkisi, Kırmızı pancarın faydalarından bir diğeri ise kanın temizlenmesi ve karaciğerin zehirlerden arınmasına yardımcı olmaktadır.
 • Dayanıklılık sağlayıcı, Egzersiz öncesinde içilen kırmızı pancar suyunun dayanıklığı artırdığı ve dinçlik verdiği bilinir. 
 • C vitamini, İçeriğinde bolca bulunan ve bağışıklılık sistemini destekleyen C vitamini içerir. 
 • Hazmı kolaylaştırıcı, Kırmızı pancarın içerisinde bulunan yoğun lifler sayesinde bağırsak problemi yaşayan kişilerde hazmı kolaylaştırır ve bağırsaklarını çalıştırır.
Kırmızı pancarın faydalarından yararlanabilmek için yüksek besin değeri sebebiyle haftada 2 gün yarım veya bir bütün pancar yenilebilir. Pancarın yanı sıra pancar ile aynı aileden olan pazı ve ıspanak dal tüketmek gerekir. Kırmızı pancar tüketiminden sonra idrar ve dışkıda koyu kırmızı renk görülebilir. Fazla pancar tüketimi doktora danışılmadan uygun olmaz. Yaprak ve kök kısımlarında suyunu kaybetmemesi için çok dipten kesmemek gerekir. Hava almayacak plastik torbada yıkanmadan buzdolabında 3 hafta kadar saklanabilir.
]]>
Kırmızı Pancar Kavurması https://www.pancar.org/kirmizi-pancar-kavurmasi.html Wed, 14 Nov 2018 00:49:17 +0000 Kırmızı pancar kavurması, Kırmızı pancar kavurması sağlığa oldukça faydalı hafif bir yemektir. Çoğu kişinin severek yediği ve sağlığa oldukça faydalı olan kırmızı pancar kavurması görsellik olarak ta sofralarda işt Kırmızı pancar kavurması, Kırmızı pancar kavurması sağlığa oldukça faydalı hafif bir yemektir. Çoğu kişinin severek yediği ve sağlığa oldukça faydalı olan kırmızı pancar kavurması görsellik olarak ta sofralarda iştah kabartmaktadır. Hafif ve kilo alımına neden olmayan bu yemek diyet yapanlar içinde önerilmektedir. Çoğu zaman kırmızı pancar kavurması üzerinde yoğurt ile sunum yapılmaktadır. Tüketildiği takdirde vücuda hafiflik ve bol miktarda vitamin veren bir yemektir. Kırmızı pancarın içerdiği folik asit, potasyum ve demir kişi sağlığında büyük öneme sahiptir. Kırmızı pancar kan eksikliği yaşayan insanlarda tedavi edici özelliğe sahiptir. Kırmızı pancar kavurması birde yoğurt ve sarımsak ile tüketildiğinde kalsiyum ve doğal antibiyotik olarak bilinen sarımsak da vücuda besin değeri olarak alınmaktadır. Sizde sağlıklı bir yaşam için öğünlerinize dikkat ediyorsanız kırmızı pancar kavurmasını denemenizi tavsiye ediyoruz.

Kırmızı pancar kavurması için gerekli olan malzemeler:
 • 3 orta boy kırmızı pancar
 • 1 tane orta boy kuru soğan
 • Yarım çay bardağı zeytin yağı
 • 1 tutam tuz
Kırmızı pancar kavurması sosu için
 • 2 diş sarımsak
 • 2 su bardağı yoğurt
 • 1 çay kaşığı pul biber
Kırmızı Pancar KavurmasıKırmızı pancar kavurması yapılışı: Öncelikle bir tencere içerisine bir miktar su koyarak ocağın altını yakın.Pancarları çeşme altında bol su ile iyice yıkayın. Pancarları yıkadıktan sonra ısınan su içerisine atarak haşlayın.pancarlar haşlandığı sırada sizde orta boy bir tava içine soğanları küçük küçük yemeklik bir şekilde doğrayın. İçine yarım bardak zeytin yağı koyarak soğanı pembeleşene kadar kavurun. Pancar haşlandıktan sonra pancarı rendeleyerek kuru soğan içine ilave edin. İyice kavurun.

Pancar kavurması sosunun yapılışı, Sarımsağı iyice dövün ve yoğurt içine ilave edin. Koyu ayran kıvamı alana kadar çırpın. Böylece pancar kavurmasının üstünde daha büyük bir lezzet oluşmasında fayda sağlayacaktır. Pancar kavurması hazır olduğunda servis tabaklarına 2 kaşık kadar pancar  kavurması koyarak üzerine yoğurtlu sos koyup ikram edilebilir. Kırmızı pancar kavurması artık hazır. Afiyet olsun.
]]>
Pancar Çorbası https://www.pancar.org/pancar-corbasi.html Wed, 14 Nov 2018 19:59:41 +0000 Pancar çorbası: Pancar içeriğinde bulundurduğu bileşenlerle başlı başına bir sağlıktır. Pancar çorbasında ise pancar bir çok besinle uyum içerisindedir. Hem lezzet hemde sağlık olarak oldukça faydalı olan pancar çorbası Pancar çorbası: Pancar içeriğinde bulundurduğu bileşenlerle başlı başına bir sağlıktır. Pancar çorbasında ise pancar bir çok besinle uyum içerisindedir. Hem lezzet hemde sağlık olarak oldukça faydalı olan pancar çorbası kişi vücudunu hastalıklardan korumaktadır. Pancar demir eksikliği tedavisinde de önerilen bir besindir. Pancar çorbası içeriği ile bol malzemeli bir çorbadır. Lezzet olarak ise çorba türlerinde değişiklik isteyenlerin gözdesidir. Pancar çorbası yaz kış her zaman yenilebilen bir çorba çeşididir. Buna rağmen kışın öğünlerde daha sık karşımıza çıkmaktadır. Ana yemek yanında tamamlayıcı olarak farklı bir çorba arayışı içinde iseniz size de pancar çorbasını tavsiye ederiz.

Pancar çorbası için gerekli olan malzemeler:
 • 2 tane orta boy pancar
 • 1 tane orta boy patates
 • 1 tane orta boy soğan
 • 3 diş sarımsak
 • 2 su bardağı et suyu
 • 1 yemek kaşığı domates salçası
 • 1 yemek kaşığı tere yağı
 • 4 yemek kaşığı zeytin yağı
 • 1 tutam tuz
 • 1 çay kaşığı kimyon
 • 1 çay kaşığı karabiber
 • 1 miktar su (su miktarı kıvamına göre ayarlanmalı)
Pancar ÇorbasıPancar çorbası yapılışı: 

Öncelikle patatesleri soyarak doğrayın.ardından pancarları soyarak küçük bir şekilde doğrayın. Soğanı da 4 parça halinde doğrayın ve tüm doğranan sebzeleri bol su ile yıkayın. Sebzeleri süzülmesi için süzgece alın. Bu sırada düdüklü tencereyi ocağın üzerine koyun ve altını yakın. Tüm yıkanan sebzeleri düdüklü tencere içerisine atın ve göz kararı su ilave edin. Son olarak tuzu da ilave edin ve düdüklü tencerenin kapağını kapatın. Düdük çaldıktan sonra dakika tutun ve 20 dakika sebzeleri haşlayın. Sonra ocağın altını kapatın. Düdüklü tencerenin kapağını açmadan 10 dakika dinlendirin. Düdüklü tenceredeki sebzeler özleşirken sizde ocağın diğer gözünde küçük bir tava içerisinde tere yağını ve zeytin yağını eritin. Isınan yağ içerisine domates salçasını ekleyin. Kimyon ve kara biberi de ekleyerek sosun altını kapatın. Sonrasında düdüklü tencerenin kapağını açın ve sebzeleri blender yardımı ile iyice ezin. Tavadaki salça karışımını çorbanın içine ilave edin ve karıştırın. Çorbanın kıvamını ayarlayın ve ocağın altını tekrar açın. 15 dakika daha kaynattıktan sonra Pancar çorbası hazır. 

Afiyet olsun.
]]>
Pancar Yemeği https://www.pancar.org/pancar-yemegi.html Wed, 14 Nov 2018 22:28:02 +0000 Pancar yemeği, Pancar yemeği çok sık karşılaşmadığımız faka sağlığa yararlı olan bir yemektir.üstelik oldukça lezzettir. Farklı bir tada ve farklı bir lezzete sahip olan pancar yemeği besin değerleri yüksek olan bir yemek Pancar yemeği, Pancar yemeği çok sık karşılaşmadığımız faka sağlığa yararlı olan bir yemektir.üstelik oldukça lezzettir. Farklı bir tada ve farklı bir lezzete sahip olan pancar yemeği besin değerleri yüksek olan bir yemektir. İçeriğinde bol miktarda demir bulundurmaktadır. Özellikle kan eksikliği yaşayan kişilerin haftada en az 1 kere tüketmeleri tavsiye edilen bir yemektir. Hafiftir ve bünyeye ağırlık vermez. Sofralarda ana yemek olarak yer almaktadır. Özellikle pancar yemeği alışkanlığını annelerin gençlere ve çocuklara aşılaması gerekmektedir. Pancar yemeği genellikle kış aylarında sofralarda yer alan bir yemektir. Aynı yemek tatları arasında değişiklik yapmak isteyenlere pancar yemeğini mutlaka denemelerini tavsiye ederiz. Pancar yemeği sofralarınıza değişiklik getirecek ve görünümü ile iştah kabartacaktır.

Pancar yemeği için gerekli olan malzemeler:
 • 2 tane orta boy pancar
 • Yarım çay bardağı zeytinyağı
 • Yarım kilo kuşbaşı dana eti
 • 1 su bardağı nohut
 • 1 yemek kaşığı domates salçası
 • Sıcak su
Pancar YemeğiPancar yemeği yapılışı: Öncelikle kuşbaşı etleri bol su ile yıkayın ve düdüklü tencere içerisinde 15- 20 dakika pişirin. Sonrasında pancarları soyarak doğrayın. Bir tava içerisinde zeytin yağını kavurun ve içerisine domates salçasını ilave edin. Salça ile birlikte 1 dakika kadar kavrulan zeytin yağı içerisine küp şeklinde doğranan pancarları ilave edin. Pancarları 2 dakika kadar yalnız kavurduktan sonra içine kuşbaşı etleri ve haşlanmış nohutu ilave ederek iyice karıştırın. Bu karışımı düdüklü tencere içine alın ve tencere içerisine 1 litre kadar su ilave edin. Kıvamını göz kararı ile ayarlamalısınız. Tencerenin düdüğü çaldıktan sonra 20 dakika kadar pişirin. Sonra yemeği kapağını açmadan 10 dakika düdüklü tencerede dinlendirin. Sonrasında pancar yemeğini tabaklara alıp servis yapabilirsiniz. Pancar yemeği hazır. Afiyet olsun.
]]>
Pancar Yaprağı https://www.pancar.org/pancar-yapragi.html Thu, 15 Nov 2018 00:52:06 +0000 Pancar yaprağı, Pancar faydaları saymakla bitmez sebzelerden bir tanesidir. Bir çoğumuz pancar yaprağıyla sarmalar, salatalar, kavurmalar ve yemekler yaparız. Lakin bu güzel ve lezzetli pancar yaprağının nelere faydalı olduğunu p Pancar yaprağı, Pancar faydaları saymakla bitmez sebzelerden bir tanesidir. Bir çoğumuz pancar yaprağıyla sarmalar, salatalar, kavurmalar ve yemekler yaparız. Lakin bu güzel ve lezzetli pancar yaprağının nelere faydalı olduğunu pek azımız biliriz. Pancar yaprağında sağlığımızı olumlu yönden etkileyecek birçok faktör olduğu gibi olumsuz etkileyen faktörlerde bulunmaktadır. Pancar yaprağı dediğimiz de aklınıza sadece yeşil yaprakları gelmesin, sap kısımlarıyla birlikte ele alalım. Pancar yaprağının insan sağlığı üzerindeki olumlu sonuçlarını şöyle sıralamak mümkün,

Pancar yaprağı faydaları
 • Kan yapıcı özelliği, İnsan vücudunda mucizevi bir şekilde faydaları bulunur. Özellikle kırmızı pancar yaprağının kan yapıcı özelliği bulunmaktadır. Havuç suyu ve pancar suyu karıştırılarak içildiğinde vücuttaki alyuvarlar çoğalır.
 • Strese karşı, İçeriğinde bulunan fosfor sayesinde strese iyi gelir ve kişinin sakinleşmesine yardımcı olur.
 • Yara ve morluklar, Ciltte bulunan sivilceleri yok ettiği gibi, pancar yaprağını pişirip ezdikten sonra yara ve morlukların üzerine koyunca tedavi edici özelliği bulunmaktadır.
 • Bağışıklık sistemini destekleyici, Pancar yaprağı içeriğindeki maddeler sayesinde tüketildiğinde bağışıklık sistemini güçlendirmektedir.
 • Mide ve bağırsaklara iyi gelir, Pancar yaprağının mide ve bağırsaklarda oluşan rahatsızlıkları tedavi edici özelliği bulunmaktadır. Mide ekşimesine iyi gelir.
 • İdrar söktürücü, Pancar yaprağı tüketmek veya suyunu içmek çok iyi bir idrar söktürücü yöntemdir.
 • Lösemi, kanser ve verem de etkisi, Avrupa'da yapılan araştırmalarda pancar yaprağı ve kırmızı pancar yaprağının  kanser, lösemi ve vereme karşı koruyucu olduğu ve iyileştirme sürecinde etkili olduğu kanıtlanmıştır.
Pancar YaprağıPancar yaprağı nasıl tüketilir

Pancar yaprağını ne yazık ki çok yanlış tüketiyoruz. Haşlayarak tüketmek ve haşladığınız suyu dökmek pancar yaprağının faydalarını dökmek gibidir. En doğru olan çiğ tüketmektir. Zeytin yağı ve ceviz ekleyerek salata şeklinde tüketmek daha doğru olacaktır. Katı meyve sıkacaklarından geçirerek suyu da içilebilir. İllede haşlamak istiyor iseniz haşlama suyunu dökmeyin için veya çorba gibi yaparak suyunun içerisinde kalmasını sağlayabilirsiniz. Bir diğer pişirme yöntemi ise buharda pişirmektir. Pancar suyu günlük 40 gram la başlanıp en fazla 50 gram olabilir. Fazla tüketmekten kaçınmanız gerekir. Bir diğer önemli nokta ise pancar yaprağı şeker hastaları için uygun değildir ve tüketmemeleri gerekir.
]]>
Yoğurtlu Pancar Salatası https://www.pancar.org/yogurtlu-pancar-salatasi.html Thu, 15 Nov 2018 14:40:22 +0000 Yoğurtlu pancar salatası, pembe rengi ile hem tat olarak hemde görünüş olarak ilgi çekmektedir. Genel de bütün yemeklerin yanında meze olarak yakışmaktadır. Yapımı kolay olduğu için kısa sürede çok güzel meze ha
Yoğurtlu pancar salatası, pembe rengi ile hem tat olarak hemde görünüş olarak ilgi çekmektedir. Genel de bütün yemeklerin yanında meze olarak yakışmaktadır. Yapımı kolay olduğu için kısa sürede çok güzel meze hazırlayabilirsiniz. Şimdi size yoğurtlu pancar salatasının tarifini vereceğim. Afiyet olsun.

Yoğurtlu Pancar Salatası İçin Gerekli Malzemeler
 • 3-4  adet kırmızı pancar
 • Yoğurt
 • Sarımsak
 • Tuz
 • 2 yemek kaşığı zeytinyağı
Yoğurtlu Pancar SalatasıYoğurtlu Pancar Salatasının Yapılışı

3-4 adet pancarı yıkayalım. Kabuklarını soyalım. Tencereye koyup üzerine su ekleyelim. Kırmızı pancar haşlandıktan sonra soğumaya bırakın. Soğuduktan sonra rendeleyelim. İsterseniz de küp küp doğrayabilirsiniz. Geniş bir kaseye yoğurdu koyalım. Sarımsakları soyup ezelim. Yoğurdun içine ezmiş olduğumuz sarımsakları, tuz ve zeytin yağını koyalım. Soğuyan pancarları sarımsaklı yoğurdun içine ekleyelim. İyice karıştıralım. Yoğurtlu pancar salatası pembe renk alacaktır. Sofralarımızda yerini alacak yoğurtlu pancar salatamız hazır.
]]>
Kırmızı Pancar Yemeği https://www.pancar.org/kirmizi-pancar-yemegi.html Thu, 15 Nov 2018 15:02:59 +0000 Kırmızı pancar yemeği, Kırmızı pancar yemeği yüklü miktarda demir içeren bir yemektir.kansızlık tedavisi için oldukça önemli bir yere sahiptir. Kırmızı pancar içeriğinde bulundurduğu folik asit, potasyum ve demir açıs Kırmızı pancar yemeği, Kırmızı pancar yemeği yüklü miktarda demir içeren bir yemektir.kansızlık tedavisi için oldukça önemli bir yere sahiptir. Kırmızı pancar içeriğinde bulundurduğu folik asit, potasyum ve demir açısından zengindir. İnsan vücudu için büyük önem taşıyan bu değerler kırmızı pancar yemeğinde lezzete dönüşmüş durumdadır. Daha çok sağlıklı beslenmeye özen gösteren ailelerin sofralarında yer alan kırmızı pancar yemeği bünyeye ağırlık vermemesi ile bilinmektedir. Genellikle ana yemek olarak sofralarda yer almaktadır. Çoğu kişinin severek yediği kırmızı pancar yemeği bu tarif ile eşsiz bir lezzete bürünecektir. Tüm marifetli bayanlara denemelerini tavsiye ederiz. Kırmızı pancar yemeğini sağlıklı bir yaşam hayali kurduğunuz tüm aile fertlerine enfes bir lezzet ile sunum yapabilirsiniz. İşte kırmızı pancar yemeği tarifimiz.

Kırmızı pancar yemeği için gerekli olan malzemeler:
 • 2 tane orta boy kırmızı pancar
 • 1 tane orta boy soğan
 • 2 diş sarımsak 
 • 3 yemek kaşığı zeytinyağı
 • 1 yemek kaşığı sirke
 • 1 yemek kaşığı limon suyu
 • 1 tutam tuz
 • 1 tane küp şeker
 • 1 çay bardağı su
Kırmızı Pancar YemeğiKırmızı pancar yemeği yapılışı: Kırmızı pancarları kabuklu bir halde bol su ile iyice yıkayın. Orta boy bir tencere içerisine iyice yıkanmış pancarları haşlamaya bırakın.pancarların haşlanıp haşlanmadığını çatal batırarak  anlayabilirsiniz. Pancarlar haşlanmış ise biraz soğumasını bekleyin ve kabuklarını soyun. Ayrı bir tencere içerisine zeytin yağını koyarak önceden küçük küçük yemeklik bir şekilde doğranan soğanı soğanı kavurun. Pembeleşene kadar soğanı kavurmaya devam edin. Soğanlar pembeleşince pancarları ilave edin ve kavurmaya devam edin. 2 dakika kadar kavurduktan sonra sirkeyi, limon suyunu ve tuzu ekleyip karıştırın. Son olarak 1 çay bardağı suya 1 tane küp şeker atarak eritin. Eriyen suyu pancar içerisine ilave edin. Tencerenin kapağını kapatın ve kısık ateşte yemeği pişirin. Yemek suyunu çekene kadar pişirmeniz yeterlidir. Kırmızı pancar yemeği hazır. Artık servis yapabilirsiniz. Afiyet olsun.
]]>
Pancar Ekimi https://www.pancar.org/pancar-ekimi.html Fri, 16 Nov 2018 07:16:41 +0000 Pancar Ekimi, ülkemizin birçok bölgesinde don tehlikesi geçtikten sonra yapılır. Pancar ekimi ülkemizde oldukça fazla olduğundan pek çok kişiye istihdam ortamı oluşturur. Pancar ekiminde zaman çok önemlidir. Don tehlikesinin ço Pancar Ekimi, ülkemizin birçok bölgesinde don tehlikesi geçtikten sonra yapılır. Pancar ekimi ülkemizde oldukça fazla olduğundan pek çok kişiye istihdam ortamı oluşturur. Pancar ekiminde zaman çok önemlidir. Don tehlikesinin çoğu kısmı atlatıldıktan sonra pancar ekimi yapılırsa pancarın gelişme süresinin uzadığı ve üründen alınan verimin arttığı gözlenmiştir. Pancar ekim zamanı geciktiğinde ise yetişme süresinin kısalıp olgunlaşmanın tam olarak sağlanamadığı ve üründen alınan verimin azaldığı gözlenip pancar bitkisinin hastalıklara karşı direncinin kırıldığı gözlenmiştir. Ülkemizde genellikle deniz ikliminin görüldüğü bölgelerde Şubat ayı ortalarında, İç Anadolu bölgesi ve geçit bölgelerimizde Mart ayı sonu ile Nisan ayı ortalarında, Doğu Anadolu bölgemizde ise Nisan ayı sonlarında pancar ekimi yapılmaktadır. Bu ekim tarihleri sıcaklık ve yağış durumuna göre 1-2 hafta öncesi veya sonrasında yapılabiliyor.

Pancar EkimiPancar ekimi ve sonrasında neler etkilidir
 • Toprak: Pancar ekimi ve sonrasında toprağın etkisi çok önemlidir. Organik bileşenler tarafından zengin olan, işlenmiş humuslu killi toraktan en büyük randıman alınır. Fakat toprağın aşırı killi olması ekilen pancarların zarar görmesini tetikler.
 • Gübreleme: Pancar ekimi ve yetiştiriciliğinde toprağın ihtiyacına göre analiz yapılıp gübre kullanılmalıdır. Toprağın ihtiyacına göre magnezyum, manganez, azot ve baryum uygulanırsa alınan hasatın verimi daha yüksek olacaktır.
 • İklim ve sulama: Pancar bitkisi belirli ölçüde nem ve fazla yüksek olmayan sıcaklığa ihtiyaç duyar. Pancar ekiminden sonra özellikle bitkinin çimlenme vaktinde oluşabilecek yüksek sıcaklık ve kuraklık pancarın gelişimini olumsuz etkiler. Pancar için en uygun sıcaklık 20-25 derece arasıdır.
 • Hasat ve depolama: Ekilen pancarlar, tohum toprağa atıldıktan yaklaşık 6 ay gibi bir sürede hasat edilecek olgunluğa ulaşır. Pancar bitkisinin toprağın dışında kalan yaprak kısmı sararmaya başlayınca hasat vakti gelmiş demektir. Hasat yapılırken toprağın üstünde kalan yaprağı ve altında kalan gövdesi birbirinden ayrılmayacak şekilde yapılır. Daha sonra kök ve gövdenin üzerinde kalan yaprağı kesilip 0-5 derece arası sıcaklıkta depolama yapılır.
]]>
Cevizli Pancar Salatası https://www.pancar.org/cevizli-pancar-salatasi.html Sat, 17 Nov 2018 07:15:50 +0000 Cevizli pancar salatası, Sizde sofralarınızda farklı bir salata istiyorsanız bu tarif tam size göre. Cevizli pancar salatası tadı ile farklı görüntüsü ile farklı bir salata çeşididir. Sizde sofralarınızda cevizli pancar salat Cevizli pancar salatası, Sizde sofralarınızda farklı bir salata istiyorsanız bu tarif tam size göre. Cevizli pancar salatası tadı ile farklı görüntüsü ile farklı bir salata çeşididir. Sizde sofralarınızda cevizli pancar salatası için yer açın. Ara öğünlerinizde salata tüketebilirsiniz.  Sağlıklı ve pratik olan cevizli pancar salatası yapımına birlikte geçelim,

Cevizli pancar salatası için gerekli malzemeler, 
 • 2 Adet kırmızı pancar, 
 • Bir kase süzme yoğurt, 
 • 3 Yemek kaşığı mayonez, 
 • 1 Yemek kaşığı zeytin yağı, 
 • 1 Çay bardağı dövülmüş ceviz, 
 • Tuz
Cevizli Pancar SalatasıCevizli pancar salatası yapılışı, Öncelikle kaynayan suyun içerisine yıkadığınız pancarları koyun. Yumuşayınca pancarları çıkarıp kabuklarını soyun. Soğumasını beklediğiniz pancarları bir geniş kase içerisine rendeleyin. Pancarları yoğurt ile buluşturmadan soğumuş olmasından emin olun. Güzel sonuç almak için buna dikkat edin. Pancarların içerisine yoğurt, mayonez, zeytin yağı, ceviz ve tuzu ekleyip karıştırın. Cevizli pancar salatasını servis tabağına aldıktan sonra üzerini ceviz ile süsleyip servis edebilirsiniz. Şimdiden kolay gelsin. Afiyet olsun.
]]>
Pancarın Faydaları https://www.pancar.org/pancarin-faydalari.html Sat, 17 Nov 2018 09:49:01 +0000 Pancarın Faydaları; Ispanakgiller familyasından, yumru kökü toprak altında yetişen bir kök sebzedir. Besin değeri yüksek, lezzetli ve sağlık için son derece faydalı olduğundan her şekilde tüketimi vardır. Aynı zamanda şeker Pancarın Faydaları; Ispanakgiller familyasından, yumru kökü toprak altında yetişen bir kök sebzedir. Besin değeri yüksek, lezzetli ve sağlık için son derece faydalı olduğundan her şekilde tüketimi vardır. Aynı zamanda şeker üretiminde en temel bir sanayi bitkisidir. Pancarın faydası saymakla bitmiyor.
Kırmızı renkli besin ürünlerinin kanser ve kalp damar hastalıkları için bilinen koruyucu etkileri çoğunlukla kırmızı lahanada olduğu gibi antosiyanin içeriğine bağlıdır. Kırmızı pancara da bu rengi veren betalain grubu maddelerdir ve bu bakımdan benzersizdir.
Pancarın mucize gibi gücünü anlatırken, şeker oranı yüksek bir sebze olması nedeniyle, pancar suyunun da aşırı olarak tüketilmemesi gerektiğini hatırlatmak gerekir.

Pancarın Faydaları;Enfeksiyon önleyici bir madde, birçok besinde bulunmayan, hücreleri, enzim ve protein koruyucu betalain grubundan bir madde içerir. Bu maddenin iç organları koruyucu, kalp damar hastalıkları gibi kronik hastalıkları engelleyen büyük faydası vardır.
Kansere karşı: Hayvanların içme suyuna katılması ile yapılan deneylerde, mide, kalınbarsak, sinir sistemi, akciğer, meme, prostat kanserini engelleme ve ilerlemesini yavaşlattığı etkisi görülmüştür.

Detoks etki: Kanı temizleme ve karaciğeri zehirlerden arındırır. 
Yüksek kan basıncı düşürme: Yapılan bazı çalışmalar, pancarda ki nitrat maddenin, vücutta nitrik oksite dönüşüp damarları genişlettiği, kan dolaşımını rahatlattığı, tansiyonu düşürdüğü görülmüştür. 
Direnç sağlayıcı: Egzersiz öncesinde pancar suyunun içilmesi egzersize karşı direnç sağlar. 

Pancarın dalından yapılan dal turşusunun tadı çok güzeldir. Ayrıca kaynatılarak yenilmesi de damağa çok güzel bir tat vermektedir. 
Sağlık yönünden, besin değerinin yitirilmemesi için çiğ yenilmedir. Çiğ yiyemeyenler dilimleyerek, seramik veya çelik bir tavada 1 dakika kaynatıp, garnitür ya da salataya ekleyebilir. Ayrıca meze gibi, sızma zeytinyağı, taze limon suyu ve baharat ile marine edilip tüketilir. 
Pişmiş yenilecekse bütün ya da dörde bölünür, 15 dakika kadar buhar ile kaynatıp yahut elli, elli beş dakika kadar hafif orta ısı ile fırında pişirilerek yenilebilir.

Pancarın FaydalarıPancarda Bulunan Vitaminler ve Faydaları: 
 • C vitamini, bağışıklık sistemini destekler. 
 • Yoğun lif bağırsakları çalıştırıp, hazmı kolaylaştırır.
 • Potasyum; sinir ve kas fonksiyonlarını güçlendirir.
 • Manganez; kemik, karaciğer, böbrek ve pankreas sağlığını destekler. 
 • Folik asit B vitamini; sakat doğumlara, kalp damar hastalığı ve kansızlığa karşı korur.
 • Lutein ve zeaksanthin içerir. Sarı nokta göz hastalığını engelleyen maddelerdir.
Pancarın Tüketilmesi;

Pancarla ilgili yapılan çalışmalarda, çok yüksek besin değerlerine sahip olduğu tespit edilmesi nedeniyle haftada iki gün, yarım ya da bir bütün pancar tüketimi önerilir. 

Pancarın Saklanması;

Yılın her mevsiminde bulunabilir. Fakat Haziran Ekim ayları arasında besin değeri daha yüksek olur. Küçük veya orta boylu, kök ve yaprağı diri ve sağlam, yüzü düz, çatlak eziği, lekesiz olan, koyu ve canlı renkli olanları seçilir.
]]>
Pancar Çeşitleri https://www.pancar.org/pancar-cesitleri.html Sat, 17 Nov 2018 22:37:47 +0000 Pancar Çeşitleri, Pancar, Latince adı beta vulgaris olan pancar, bir çiçekli bitkiler ailesinden olan ıspanakgiller (Amaranthaceae) familyasından, içinde bulunan ince köklü, bir veya iki yıllık otsu bir bitkidir. Beta cinsinin en Pancar Çeşitleri, Pancar, Latince adı beta vulgaris olan pancar, bir çiçekli bitkiler ailesinden olan ıspanakgiller (Amaranthaceae) familyasından, içinde bulunan ince köklü, bir veya iki yıllık otsu bir bitkidir. Beta cinsinin en bilinen türüdür. Britanya Adaları ve Güney İsveç'ten başlayarak Avrupa'nın batı ve bunun yanında tüm Akdeniz kıyılarınca uzanan bölgeye has bir bitki olan pancar, yumru kökleri ve yaprakları dahil olmakla beraber, sebzelik pancar, yem pancarı ve şeker pancarı gibi çeşitleriyle, ekonomik açıdan oldukça önemli bir bitkidir. 

Türkiye'nin bazı yörelerinde yaban pancarı olan pazı bitkisi de pancar olarak bilinir. Karadeniz bölgesinin birçok yerinde de karalahana, pancar olarak isimlendirilir. Pancar İç Anadolu bölgesinde oldukça fazla yetişmektedir. 

Pancar Çeşitleri;

Sebzelik Pancar Çeşitleri; Diğer adıyla kırmızı pancar kökleri toparlak bir yumru şeklindedir. Sebze olarak kullanılır. Bu pancarın toprak içindeki yumruları kırmızı renktedir. Meyve ve sebzelerdeki kırmızı renk, o bitkinin antioksidan özellik taşıdığını gösterir. Antioksidan da sağlık ve güç demektir. Kırmızı pancara rengini veren pigmentler kansere karşı etkili bir sebze olmasını sağlamaktadır. Ülkemizde Kırmızı pancarın, vitamin ve mineral zengini olmasına karşın, tüketiminin çok yaygın değildir. Kırmızı pancar A, B, C ve P vitaminleri açısından çok zengindir. Aynı zamanda İştah açıcı, besleyici özelliği vardır. Uzmanlar, bileşiminde yoğun olarak bulunan ve radyoaktif bir eleman olan rubidyumun sindirim sistemi üzerinde oldukça olumlu bir etkisi olduğunu belirtmektedirler. Kırmızı pancar aynı zamanda fosfor, bakır, demir, magnezyum, potasyum, kalsiyum, çinko, brom ve manganez bakımından zengin olduğu yapılan incelemeler sonucu ortaya koyulmuştur. Diğer yandan bitki, folat ve beta karoten bakımından zengin yapısıyla bağışıklık sistemini güçlendirdiği ve kan yapımına destek olduğu kanıtlanmıştır. Kırmızı pancarın suyu, kan yapısını en güçlü düzelticiler-den biridir. Havuç suyu ile aynı oranda karıştırılan kırmızı pancar suyu, içildiğinde alyuvarların sayısını kısa zamanda yükseltmektedir. Özellikle soğuk algınlığı gibi rahatsızlıkların arttığı kış aylarında çokça kırmızı pancarın tüketilmesi, vücudun direncini artırması açısından oldukça faydalıdır. 

Pancar ÇeşitleriŞeker Pancar Çeşitleri; Şeker pancarının kökleri büyük, etli bir yumru şeklindedir. Şeker pancarının faydaları insan sağlığı üzerinde oldukça fazladır. Şeker pancarı birinci yılında sadece yaprakları olur ve çiçek açmaz. İkinci yılında yapraklarının en ufak boyu yaklaşık 20 santim gelişmiş şekli 50 santim kadar uzamakta olup, uzun boylu bir bitki halini alır. Tepesinde bulunan çiçekler salkım şeklinde ve yeşil renkte olur. Toprağa gömülü yumru kökünün bir kısmı toprak yüzeyinden görülebilir. Dışı sarımtırak renkte, içi tamamen gri'ye yakın beyaz renkte ve koni şeklindedir. Dünyada şeker üretimi, şeker kamışı ve şeker pancarından sağlanmaktadır. Şeker pancarından üretilen şeker işçilik olarak zahmetli bunun yanında daha kaliteli olmakla birlikte şeker kamışından üretilen şeker ise işçilik açısından kolay ve daha ucuza mal edilmekte. Ülkemizde şeker kamışı yetiştiriciliğine uygun bir iklim şartı olmadığından şeker üretimini şeker pancarından yapmaktadır. 

Yem Pancar Çeşitleri; Yani hayvan pancarını genelde süt besiciliği yapan üreticiler ekip, yem olarak kullanırlar. Hayvan pancarı yumrulu olup ağırlıklı yem bitkisi olarak kullanılmakta. Yumru ve yapraklardan oluşan bitkinin asıl ağırlığını yumrular teşkil eder. Hayvan pancarı ve yem şalgamı görüntü olarak birbirine benzese de yem şalgamın da asıl ağırlıklı bölümü yaprak, hayvan pancarın daysa asıl kitleyi yumrular oluşturmaktadır. Yem şalgamı şekersiz, yem pancar çeşitleri, şekerli bir yem bitkisidir. Hayvan pancarı, şeker pancarına da çok benzer. Hayva]]> Pancar Pekmezi https://www.pancar.org/pancar-pekmezi.html Sun, 18 Nov 2018 04:29:03 +0000 Pancar pekmezi, günümüzde çok fazla tüketilmeyen pekmezler arasında yer almaktadır. Ülkemizde en çok dut pekmezi ve üzün pekmezi tüketilmektedir. Bu nedenle birçok kişi pancar pekmezinin faydalarını tam olarak bilmemekte Pancar pekmezi, günümüzde çok fazla tüketilmeyen pekmezler arasında yer almaktadır. Ülkemizde en çok dut pekmezi ve üzün pekmezi tüketilmektedir. Bu nedenle birçok kişi pancar pekmezinin faydalarını tam olarak bilmemektedir. Aslında pancar pekmezininde kendisine göre insanlarda çok önemli faydaları bulunmaktadır. Özellikle düzenli bir şekilde tüketilen pancar pekmezi, son derece olumlu etkiler göstermektedir. Başta vitamin eksikliği olmak üzere insan vücudunda meydana gelen problemlerin ortadan kalkmasında pancar pekmezi önemli bir rol oynar. Bu pekmez türü hatta bazen insanlarda tıbbi tedaviler kadar etkili olarak bazı hastalıkların iyileşmesini sağlar. Bu nedenle özellikle çocuğu olan insanların pancar pekmezini alarak ya da evlerinde yaparak çocuklarına düzenli olarak yedirmesi gerekmektedir. Minimum iki ayık bir sürekli kullanım ile sizlerde bu mükemmel pekmezin faydalarını göreceksiniz. Bilindiği gibi insan vücudunun özellikle kış aylarında bu gibi besinlere ihtiyacı vardır. Kış aylarında birçok hastalıkla mücadele eden insan vücudu çok ciddi bir şekilde enerjiye ihtiyaç duyar. Bu nedenle sizlerde özellikle kış aylarında pancar pekmezi tüketerek vücudunuz için en önemli kaynağı oluşturmuş olursunuz. Eğer sizlerde bu pekmezi sağlık açısından fayda kazanmak amacıyla tüketiyorsanız kesinlikle sabahları aç karınla en az üç tatlı kaşığı tüketmelisiniz. Şimdi pancar pekmezinin faydalarından bahsedelim.

Pancar pekmezi ne gibi faydalar sağlar
 • Çocuklarda ve yetişkinlerde meydana gelen gribal enfeksiyonların daha hızlı bir şekilde iyileşmesi için şeker pancarı olumlu etkiler göstermektedir. Bunun için kış aylarında vücut direncinin artması şeklinde etkiler yapması sizler için önemlidir.
 • Pancar pekmezi sadece sağlık açısından değil aynı zamanda insanlarda vücut performansının artmasını da sağlamaktadır. Bu nedenle sabahları tükettiğiniz pancar şekeri, günlük olarak gerekli olan enerjinin yüzde otuz beşini sağlayacaktır. Bu farkı deneyerek de görebilirsiniz. 
 • Zayıf olan insanlarda ve sürekli olarak halsizlik sorunu yaşayan insanlarda muthiş bir doping etkisi yaratarak etkiler göstermektedir. Bu nedenle pancar pekmezini zayıf insanlarda tüketebilir. 
 • Mükemmel bir kan yapıcıdır. Kansızlık sorunu olan insanlarda yaklaşık olarak üç ay içerisinde bu sorunun azalması gibi etkilerini gösterecektir. Eğer sizlerde de kansızlık gibi bir durum varsa hemen pancar pekmezi kullanabilirsiniz. 
 • İnsanlarda iştah açıcı bir özellik gösterir. Bu nedenle kilo almak isteyen kişilerin de yardımına bu pekmez koşmaktadır.
 •  Mide ve bağırsak sorunlarında çok önemli etkiler yapmaktadır. Özellikle bu iki sindirim organının çok daha iyi çalışmasında önemli etkiler yaptığı için olumlu sonuçlara neden olur. 
 • Böbreklerin iyi çalışmasını sağladığı gibi insanlarda mide ekşimesini de önlemektedir.
Pancar PekmeziPancar pekmezi nasıl yapılır

Pancar pekmezi, pancar içerisinde bulunan doğal şeker nedeniyle malzemeler içerisinde ekstra şeker ihtiyacı doğurmamaktadır. Bunun haricinde yine malzemelerin çok çeşitli olmaması bir avantajdır.

Pancar pekmezi  malzemeler: 
 • 1 kg kadar pancar,
 • Bir miktar su
Pancar pekmezi  yapılışı:

Öncelikle elimizde bulunan pancarları temiz bir şekilde yıkayalım. Toprak altında yetişen bu sebzeler oldukça çamurludur. Yıkanan pancarların kabukları tamamen temizlendikten sonra eşit bir biçimde küçük parçalara ayrılır. Daha sonra bu pancarları bir kazana koyarak üzerini geçecek şekilde su eklenir. 
Bu işlemi yaptıktan sonra yaklaşık olarak 4 saat kadar pancarları kaynamaya bırakın. Bu işlem direk olarak pancarların yumuşamasını sağlayacaktır. Yumuşayan pancarların da suyunu süzerek tencereden çık]]> Kırmızı Pancar Tatlısı https://www.pancar.org/kirmizi-pancar-tatlisi.html Mon, 19 Nov 2018 04:00:15 +0000 Kırmızı pancar tatlısı, Kırmızı pancardan turşu, yemek ve salata yapılmaktadır. Farklı olarak bizde tatlısını yapmayı denedik. Haşlanıp yenilen pancar tadına benzeyen kırmızı pancar tatlısı farklı bir tatlıdır. Eğer Kırmızı pancar tatlısı, Kırmızı pancardan turşu, yemek ve salata yapılmaktadır. Farklı olarak bizde tatlısını yapmayı denedik. Haşlanıp yenilen pancar tadına benzeyen kırmızı pancar tatlısı farklı bir tatlıdır. Eğer pişmiş şeker pancarı tadını sevmiyorsanız kırmızı pancar tatlısını hiç denemeyin. İçerisine katacağınız ayvalar ile kırmızı pancar tatlısının tadı da hafif bir hale gelip farklı bir aromada olacaktır. Rengi ile iştah açan tadı damaklarda olan kırmızı pancar tatlısı yapımı kolay bir tariftir. Kırmızı pancarın faydaları saymakla bitmez. Sizde kırmızı pancar tatlısı yaparak farklı bir deneyim kazanmış olacaksınız. Hem lezzetli hem de sağlıklı olan kırmızı pancar tatlısı yapım aşamasına birlikte geçelim. 

Kırmızı pancar tatlısı için gerekli malzemeler,
 • Yarım kilo kırmızı pancar, 
 • 1 adet ayva,
 • 1 su bardağı iri dövülmüş ceviz,
 • 2 su bardağı şeker, 
 • Çeyrek limon,
 • 1 çay bardağı su, 
 • 6 adet karanfil,
 • 1 çubuk tarçın,
 • Çay kaşığının ucuyla tuz.
Kırmızı Pancar TatlısıKırmızı pancar tatlısı yapılışı, 

Pancarları ve ayvaları güzelce soyun. Çok büyük değil yemeklikten biraz büyük şekilde doğrayın. Bir tencere içerisine alıp 2 su bardağı şeker, karanfil, tarçın ve 1 bardak suyu üzerine gezdirip ocağa alın. Altı kısık ateşte şeker eriyinceye kadar pişirin. Şeker eridikten sonra altını açıp pancar ve ayvaların özleşip yumuşayıncaya kadar pişirmeye devam edin. Çeyrek limon suyunu ilave ettikten sonra 2 dakika içinde altını kapatın. Bu yöntemle tamamen pişirmeye çalışmayın çünkü kırmızı pancar sert olur. Çok pişirirseniz. Kırmızı pancar tatlısının suyu karemelize olur. Kırmızı pancar tatlısının daha yumuşak olmasını isterseniz şekeri ilave etmeden 1 bardak su ile haşlayın ve sonrasında şeker ilavesi yapın. Pişen kırmızı pancar tatlısını servis tabağına alın ve üzerine iri dövülmüş ceviz serpiştirin. Kırmızı pancar tatlısı yenmeye hazırdır. 

Afiyet olsun
]]>
Şeker Pancarı Salatası https://www.pancar.org/seker-pancari-salatasi.html Mon, 19 Nov 2018 20:41:13 +0000 Şeker Pancarı Salatası, tam bir şifa ve sağlık deposu olan şeker pancarı özellikle tüketilmesi gereken besin maddelerinden birisidir. Genellikle haşlanarak tüketilen şeker pancarını şimdilerde daha lezzetli olması için salata Şeker Pancarı Salatası, tam bir şifa ve sağlık deposu olan şeker pancarı özellikle tüketilmesi gereken besin maddelerinden birisidir. Genellikle haşlanarak tüketilen şeker pancarını şimdilerde daha lezzetli olması için salata olarak hazırlanmaktadır. Çoğunlukla pek çok kişi haşlanan şeker pancarının tadını pek beğenmez, oysa sağlık için mutlaka tüketilmesi gerekmektedir. Zaten adından da anlaşıldığı gibi şeker pancarını haşladığınızda da kendinden şekerli olduğu için rahatlıkla tüketebilirsiniz. İsterseniz şeker pancarı salatasını sade yada içerisine farklı malzemeler katarak hazırlayabilirsiniz. Tamamen şeker pancarı salatasının hazırlanışı sizin kendi damak zevkinize kalmıştır. 

Şeker Pancarı Salatası İçin Gerekli Olan Malzemeler
 • 1 adet şeker pancarı (büyüklüğüne göre gramı değişmektedir)
 • 1 adet orta boy kuru soğan
 • 1 adet orta boy havuç
 • Yarım çay bardağı zeytinyağı
 • Yarım çay bardağı bezelye
 • Yarım su bardağı portakal suyu
 • Yeterli oranda tuz
 • 4 su bardağı su
Şeker Pancarı SalatasıŞeker Pancarı Salatasının Hazırlanışı, öncelikle şeker pancarının kabuklarını ve pütürlü olan yerlerini keskin bir bıçak yardımı ile temizleyelim. Ardından şeker pancarını güzelce yıkayalım ve fındıktan hafif büyük olacak şekilde küp gibi doğrayarak hazırlayalım. Havucu da aynı şekilde şeker pancarının doğrandığımız büyüklüğünde doğrayalım. Bu arada kuru soğanın kabuklarını soyduktan sonra yemeklik olacak şekilde doğrayalım. tencerenin içerisine zeytin yağını ilave ederek ısıtalım ve ardından yemeklik doğranan kuru soğanı ekleyerek kavurma işlemine başlayalım. Kuru soğan hafif pembeleştikten sonra içerisine şeker pancarını ilave edip 4-5 dakika kadar kavuralım. Tencerede kavrulan kuru soğan ve şeker pancarının içine halka şeklinde doğranan havucu ilave edelim ve bir iki dakika daha kavuralım. Daha sonra tencerenin içine portakal suyunu, bezelyeyi, tuzunu ve suyunu ilave ederek karıştıralım. Ardından tencerenin kapağını kapatalım ve ocağın altını kısalım. Kısık ateşte pişen şeker pancarlarını arada çatal ile bakarak kontrol edelim. Şeker pancarı tam pişme kıvamını yaklaşık olarak 1,5 almaktadır. Daha sonra pişirdiğimiz şeker pancarı salatasını servis tabağına alalım. İsteğe göre ılık olarak ya da iyice soğuduktan sonra servis yapabilirsiniz. Afiyet olsun.
]]>
Pancar Kavurması https://www.pancar.org/pancar-kavurmasi.html Tue, 20 Nov 2018 02:07:54 +0000 Pancar kavurması, Pancar, çok sağlıklı ve faydalı bir besindir. İki yıllık otsu bir bitkidir. İlk yıl çiçek açmaz. İkinci yıl boyu 20-25 santimi bulur. Kökleri küre şeklindedir. Dışarıdan küçük köklerinin bir bölüm Pancar kavurması, Pancar, çok sağlıklı ve faydalı bir besindir. İki yıllık otsu bir bitkidir. İlk yıl çiçek açmaz. İkinci yıl boyu 20-25 santimi bulur. Kökleri küre şeklindedir. Dışarıdan küçük köklerinin bir bölümü görünebilir. Beyaz şeker pancarı da vardır. Dışı beyazımsı sarımsı bir renktedir. İçi ise beyaz renktedir. Evdeki şekerleriniz, bu beyaz şeker pancarından yapılır. Hatta annelerimiz, şeker pancarı pekmezi yaparlar. Köze atma veya fırına sürerek tatlısı da yapılır. Ama ben size bugün kırmızı pancarı ele alarak neler yapabiliriz. Faydaları nelerdir. Bunlar dan bahsetmek istiyorum. Pancarlar yeni çıkmaya başladığında, yaprakları tazeyken de yenilmeye başlanır. Kırmızı pancarın rengi kahverengimsi, kırmızı ve morumsu bir renktir. İçi kıpkırmızıdır. Yaprakları koyu yeşil ve yaprağın sapları, morumsu bir renktir. Boyu şeker pancarına göre daha küçük yapılıdır. Kırmızı pancarın, yumurtalı kavurması yapılır. İsteğe göre sarımsaklı yoğurtlu sos dökülerek de servis edilir. Bazıları yine isteğe göre sadesini yapar. Kırmızı pancar turşusu, salatası ve mezesi de yapılabilir. Bazılarımız tadını sevmez, eve sokmaz, yemezken, bazılarımız da tadına ve lezzetine bayılırız. Kırmızı pancarın faydalarına baktığımızda, yeyip yememeyi bir daha düşünmenizi, siz yemeyenlere tavsiye ediyorum.  

Pancar Kavurması için malzemeler
 • 800 gram kırmızı pancar 
 • 1 adet büyük, iri soğan, 
 • 1/4 çay bardağı zeytinyağı, 
 • 3 adet yumurta, 
 • 1 veya 1,5 çay bardağı su, 
 • Koyu kıvamlı sarımsaklı yoğurt. 
Pancar KavurmasıPancar kavurması hazırlanışı 

Pancarları yapraklarından ayırıp, bir güzelce yıkayarak dış tozunu giderin. Kabuklarını soyun. Sonra  pancarları tekrar yıkayın. Küp küp doğrayın. Pancar kavurmanızı yapmak için hazırladığınız tavanızı elinize alın ve ocağa oturtun. Zeytinyağını dökün. İnce doğramış olduğunuz soğanları ekleyin. Soğanları fazla kavurmayın. Daha sonra pancarları ilave edin. Sıcak suyu da ilave ederek tavanızın kapağını kapatın. Kaynayınca altını kısın. Su sıcak olduğu için çabuk kaynayacak dır. Kontrollü pişiriniz. Pancarlar küçük doğranmamış ise zor pişebilir. Arada karıştırarak suyuna bakın. Eğer baktığınızda sertliği gitmemişse, tekrar az daha su ilave ederek pişirmeye devam edebilirsiniz. Pancarlar yumuşadığında, yumurtaları çırpın ve üzerine dökün. Yumurtaları da pişene kadar bekleyin. Yumurtalar da piştikten sonra servis tabağına alın ve üzerine sarımsaklı yoğurt dan gezdirin. Not; Eğer pancar yaprakları ve sapları taze ise, onları da küçük küçük doğrayarak aynı tarifi yapabilirsiniz. 

Afiyet olsun...
]]>
Kırmızı Pancar Yaprağı https://www.pancar.org/kirmizi-pancar-yapragi.html Tue, 20 Nov 2018 23:59:42 +0000 Kırmızı pancar yaprağı, çoğu insanın bir kere bile olsa tüketmiş olduğu bitkilerden biridir. Kimi zaman yemeklerin içerisinde kimi zaman ise direk kendisi yemek olarak yapılan bu mükemmel bitki, lezzetinin yanı sıra aynı zaman Kırmızı pancar yaprağı, çoğu insanın bir kere bile olsa tüketmiş olduğu bitkilerden biridir. Kimi zaman yemeklerin içerisinde kimi zaman ise direk kendisi yemek olarak yapılan bu mükemmel bitki, lezzetinin yanı sıra aynı zamanda insanlarda çok önemli faydalara neden olmaktadır. Bazı insanlarda kırmızı pancar yaprağı ile sarma yemekleri bile yapmaktadır. Özellikle ülkemizin bazı bölgelerinde insanlar kırmızı pancar yaprağını çok severek kullanmaktadır. İnsanlar kırmızı pancar yaprağını ne kadar tüketirse tüketsin birçoğu bu yaprağın insan vücudunda nelere faydalı olduğunu bilmemektedir. Aslında bu bitkinin insan vücudunda nedenle faydalı olduğunun bilinmesi ve bu şekilde tüketilmesi sizler için çok daha iyi olacaktır. Çünkü bu bitkinin tam olarak faydalarını bildiğiniz zaman her zaman tükettiğiniz kırmızı pancar yaprağının iki katını tüketeceksiniz. Bu şekilde daha fazla fayda görebileceksiniz. Kırmızı pancar yaprağı insanlar içi hem dahili olarak hemde fiziksel olarak çok farklı faydalar ortaya çıkarmaktadır. Bu nedenle hem çocuklarda hem de yetişkinlerde kullanılması gereken bir bitkisel üründür. Pancar yaprağı içerisinde de pancar kökünde olduğu gibi  yüksek miktarda vitamin ve mineral bulunur. Bu vitamin ve mineraller ise insan vücudunun özellikle kış aylarında çok fazla ihtiyaç duyduğu minerallerdir. Bu nedenle özellikle kış aylarında konserve yapılmış kırmızı pancar yaprağını tüketebilirsiniz. Kırmızı pancar yaprağının faydaları sadece hastalıklar olarak düşünülmemelidir. Bu bitki insanlarda kalp damar sağlığından ciltteki yaralara kadar birçok etki yapmaktadır. 

Kırmızı Pancar YaprağıKırmızı pancar yaprağının ne gibi faydaları vardır
 • Kırmızı pancar yaprağının insan vücudunda mucizevi etkilerinden biri kan yapıcı özelliğidir. Herhangi bir hastalık nedeniyle ya da doğal olarak vücudu kansız olan insanların kırmızı pancar yaprağını dolaylı ya da doğrudan tüketmeleri durumunda kan yapımı daha da hızlanır. Bu etkiyi görebilmek için kırmızı pancar yaprağını düzenli bir şekilde tüketmelisiniz. 
 • Kırmızı pancar yaprağı, haşlanarak ciltte bulunan yaralara soğuk bir şekilde uygulandığında ve belli bir süre bu şekilde bekletildiğinde bu bölgelerdeki hücre yenilenmelerini arttırarak yaraların çok daha hızlı iyileşmesini sağlamaktadır. 
 • Kırmızı pancar yaprağı, insanlarda içerisinde bulundurduğu B vitamini ile fosfor sayesinde meydana gelen stresli durumların önüne geçmektedir. Bu nedenle gerek eğitim durumunda meydana gelen stresli hallerde gerekse iş hayatındaki stresli durumların ortaya çıkardığı stresi kırmızı pancar yaprağı ile azaltabilirsiniz. 
 • Başta çocuklar olmak üzere diğer birçok kişide bağışıklık sisteminin güçlenmesine önemli etkilerde bulunur. Bu yaprağın bu faydasından yararlanmak için bol bol ve sık sık tüketmeniz gerekmektedir. 
 • Bu bitki, insanlarda lösemi kanser ve verem gibi ciddi hastalıklardan sizleri koruyarak bu hastalıkların tedavisine yardımcı olacaktır. Bu nedenle düzenli bir şekilde hastalık boyunca tüketilmesi gerekir. 
Kırmızı pancar yaprağı, birçok farklı şekilde tüketilebilmektedir. Başta kavrularak tüketilme şekli olmak üzere salata yapılarak ya da direk olarak da tüketilebilir. Bazı insanlar bu pancar yaprağını limon sıkarak tüketirken bazı insanlarda tuza batırarak tüketirler. Kırmızı pancar yaprağı tamamen bitkisel olduğu için çok fazla tüketilse bile çok ciddi rahatsızlıklara ve yan etkilere neden olmaz. Fakat yetişkin bir insan için günde 400 gramdan daha fazla pancar tüketmek maksimum bir değerdir. Kırmızı şeker pancarı, tamamen bitkisel bir ürün olduğu için insanlarda çok ciddi sorunlara ya da yan etkilere neden olmamaktadır. Bu nedene yetişkin bir insanın günlük olarak 500 gramdan daha fazla tüketmeyecek şekilde kırmızı pancar yaprağı tüketmesi herhangi bir soruna neden olmayacaktır. Fakat yine de bu bitkisel ürünü tüketirken dikkat etmesi gereken kişiler]]> Zeytinyağlı Pancar https://www.pancar.org/zeytinyagli-pancar.html Wed, 21 Nov 2018 23:39:40 +0000 Zeytinyağlı Pancar, kırmızı pancar özellikle doğanın insanlara sunmuş olduğu en değerli şifa kaynağı olan sebzelerden bir tanesidir. Bu şifalı olan kırmızı pancardan salata çeşitleri, turşu, meze, zeytinyağlı kavurması Zeytinyağlı Pancar, kırmızı pancar özellikle doğanın insanlara sunmuş olduğu en değerli şifa kaynağı olan sebzelerden bir tanesidir. Bu şifalı olan kırmızı pancardan salata çeşitleri, turşu, meze, zeytinyağlı kavurması ve yemeği bile yapılmaktadır. Kırmızı pancar çoğunlukla kış aylarında en sık olarak rastlanılan boğaz ağrısı için oldukça faydalı olan şifalı besin kaynağıdır. Kırmızı pancar özellikle kanı temizler, bağışıklık sistemini güçlendirir, gaz sancılarını giderir, karaciğere çok iyi gelir. Ayrıca vitamin ve mineral açısından oldukça zengindir. En önemlisi kırmızı pancar prostat ve diğer kanser hastalarında, verem hastalarında ve şeker hastalığı olan kişilerde meydana gelen riskleri minimuma indirmektedir. Kırmızı pancarın vücuda daha bunun gibi pek çok faydası bulunmaktadır. Bu nedenle kırmızı pancar tüketilmesi sağlık açısından oldukça faydalı ve yararlı olan besin ögesidir. Özellikle kış mevsiminde yetişen ve kolaylıkla bulunan kırmızı pancarı kesinlikle sofranızdan ayırt etmeyin. Eğer zeytinyağlı kırmızı pancar yemeğini hiç denemediyseniz, mutlaka denemenizi tavsiye ediyoruz. Sizde çocuklarınızı ve sevdiklerinizi sağlık için faydalı olan kırmızı pancar yemeği, salatası, mezesi, turşusu hazırlayarak onların mutlaka tüketmelerini sağlayın.

Zeytinyağlı Pancar İçin Gerekli Olan Malzemeler
 • 3 adet orta boy kırmızı pancar
 • 2 diş sarımsak
 • 1 adet orta boy kuru soğan
 • 1 yemek kaşığı pirinç
 • 1 yemek kaşığı üzüm sirkesi
 • Yarım çay bardağı zeytinyağı
 • Yeterli miktarda tuz
 • 5 su bardağı su kaynamış sıcak su
Zeytinyağlı PancarZeytinyağlı Şeker Pancarının Hazırlanışı, ilk önce kırmızı şeker pancarların kabuklarını soyalım, yıkayalım ve küp şeklinde doğrayalım. Kuru soğanın kabuklarını soyduktan sonra onu da küp küp doğrayalım. Ardından sarımsakların kabuklarını soyalım ve rendenin ince tarafı ile rendeleyin. Geniş büyük bir tencerenin içerisine zeytin yağını koyalım, üzerine kuru soğanları ilave edip kavurmaya başlayalım. Kuru soğanlar hafif kavrulup pembeleştikten sonra içine kırmızı pancarları ilave edelim ve kaynamış sıcak suyu ekleyerek tencerenin kapağını kapatalım. Ocağın altını kısalım ve kısık ateşte kırmızı pancarlar yumuşayıncaya kadar pişirelim. Arada çatal ile kırmızı pancarların pişip pişmediğine bakabilirsiniz. Kırmızı pancarlar yumuşadıktan sonra içerisine rendelenen sarımsakları, tuzu, pirinci ve üzüm sirkesini ilave edip pişmesi için tencerenin kapağını yeniden kapatalım. Daha sonra pancarların ve pirincin pişmesini kontrol edin. Eğer kırmızı pancar pişerken suyu az gelir ise, üzerine sıcak su eklemesi yapabilirsiniz. Pişen zeytinyağlı pancar yemeğini ocaktan alalım ve soğuması için kapağını açalım. Kırmızı pancar soğuduktan sonra servis tabağına alalım ve üzerini maydanoz ile süsledikten sonra servis yapalım. Afiyet olsun.
]]>
Oktay Usta Pancar Turşusu https://www.pancar.org/oktay-usta-pancar-tursusu.html Thu, 22 Nov 2018 13:48:04 +0000 Oktay Usta Pancar Turşusu, kırmızı pancar kullanılarak iki aşamada yapılan lezzetli bir turşu çeşididir. Evlerimizde özellikle kış ayalarında soframızın vazgeçilmezleri arasında olan Oktay Usta pancar turşusu aynı zamanda z Oktay Usta Pancar Turşusu, kırmızı pancar kullanılarak iki aşamada yapılan lezzetli bir turşu çeşididir. Evlerimizde özellikle kış ayalarında soframızın vazgeçilmezleri arasında olan Oktay Usta pancar turşusu aynı zamanda zengin bir vitamin ve mineral deposu olduğu için sağlıklı beslenmemiz açısından oldukça yararlı bir turşu türüdür. Sindirim sistemimizin çalışmasını hızlandıran, mide ve bağırsaklarımızı güçlendiren Oktay Usta pancar turşusunun nasıl yapıldığına göz atalım.

Oktay Usta pancar turşusu için gerekli olan malzemeler 
 • 2 kg kırmızı pancar
 • 2 diş sarımsak
 • Yarım çay bardağı sirke
 • 1 çorba kaşığı kaya tuzu
 • Bir miktar su
 • 2 kg haşlanmış kırmızı pancar
 • 3 diş sarımsak
 • 1 çay bardağı sirke
 • Haşlanmış şeker pancarının suyu
Oktay Usta Pancar TurşusuOktay Usta pancar turşusu yapılışı

Birinci aşamada kırmızı pancarlarımızı yıkayalım ve kabuğunu soymadan tenceremize koyalım. Sirkemizi, sarımsaklarımızı, suyumuzu ve kaya tuzumuzu koyup haşlıyoruz. 1 saat kadar pişirip, bir gün kendi suyunun içerisinde tenceremizin kapağını kapatıp bekliyoruz. Ertesi gün ise ikinci aşamamızda bulunan haşlanmış şeker pancarlarımızı soyup doğruyoruz ve suyunu bir sürahiye boşaltıyoruz. Suyun içine dövmüş olduğumuz sarımsak ve sirkemizi döküyoruz ve yeni karışımımızı çırparak karıştırıyoruz. Daha sonra kavanozlarımızın içine doğranmış parçaları koyup  üzerine suyunu ekliyoruz. Kapaklarını sıkıca kapatarak buzdolabımızda 5 gün bekletip, soframıza hazır hale getiriyoruz.

Afiyet olsun.
]]>
Kırmızı Pancar Yetiştiriciliği https://www.pancar.org/kirmizi-pancar-yetistiriciligi.html Fri, 23 Nov 2018 09:35:29 +0000 Kırmızı Pancar Yetiştiriciliği; Ispanakgiller familyasından olan kırmızı pancar, yumru köklü bir bitki olup toprak altında yetişen bir kök sebzedir.   16. yüzyıldan bu yana düzenli tarımı yapılmıştır. Eski Yunan ve Roma Kırmızı Pancar Yetiştiriciliği; Ispanakgiller familyasından olan kırmızı pancar, yumru köklü bir bitki olup toprak altında yetişen bir kök sebzedir.   16. yüzyıldan bu yana düzenli tarımı yapılmıştır. Eski Yunan ve Roma zamanında kültürde önemli yer tuttuğu görülmüştür. Günümüzde Akdeniz kıyı bölgesi, Ege kıyı bölgesi ve Batı Anadolu'da yetiştiriciliği yapılmaktadır. Humuslu killi topraklarda verimi yüksek olan kırmızı pancar aşırı killi topraklarda ise deforme olmaktadır. Turşuluk ve yemeklik olarak kullanılan kırmızı pancarın diğer bir kullanım alanı ise endüstriyel olarak gıda boyası imalatıdır. 

Vitaminler ve mineraller açısından zengin olan kırmızı pancar Mart ve Nisan ayları içinde dikime hazır hale gelir. Bir buçuk metrelik yataklarda 4 ya da 5 sıra halinde dikimi yapılabilir. Bir dekar alandan yaklaşık olarak 2 ile 4 ton arasında kırmızı pancar hasat edilebilir. Çok gelişmiş bir kök yapısına sahip olması dolayısıyla kuraklık şartlarına en dayanıklı bitkilerden biri olarak kabul edilebilir. Kırmızı rengi ise türün gelişim süresine göre kazanır. Daha kısa sürede oluşan pancarlar daha açık renkli olurken oluşma süresi uzadıkça daha koyu kırmızı renkli pancarlar üretilir. Pancara kırmızı rengi veren pigmentlerin son yıllarda kansere iyi geldiğine dair yaygın kanı da oluşmuştur. 

İklim isteklerine gelince çok sıcak ve çok soğuk iklimlerde yetiştirilmesi zor bir bitkidir. Akdeniz ikliminde çok sıcak olmayan bölgelerde rahatlıkla yetiştirilebilir. Sadece yeterli nemin sağlandığı durumlarda sıcaklığı tolere etme şansı artar. Çimlenme döneminde 25 derece civarında sıcaklığa ihtiyaç duyar. Eğer çimlenme döneminde dona yakalanırsa pancar oluşturmaz ve çiçeklenir. bu yüzden çimlenme döneminde dondan korumak gerekir. Organik maddelerce zengin olan topraklarda verimi ve kalitesi artar. Toprağın ph değerlerinin nötr yani 7 ph civarında olması gerekmektedir. Taşlı ve iyi parçalanmamış gübre içeren topraklar kırmızı pancar köklerinin parçalanmış bir yapıya girmesine neden olur o yüzden ekimden önce toprağın sert tabakadan ayrılması ve dikime hazır hale getirilmesi daha iyi ve etli pancar üretimini sağlar. Toprak isteğine gelince humuslu ve derin, tınlı topraklar tercih edilmelidir. Sıcak bölgelerdeki yetiştiricilikte üretim tavalarda yapılmalı, nem oranı sürekli kontrol edilmelidir. 

Kırmızı Pancar YetiştiriciliğiKırmızı pancar yetiştiriciliği sırasında en önemli konulardan biri de toprağın önce ince bırakılıp zaman içinde kalınlaştırılarak sıkılaşmasını sağlamaktır. Bu nedenle kırmızı pancar yetiştiricilerinin merdane kullanması gerekmektedir. Merdane kullanımı pancarın toprakla temasının tam olmasını sağlar. Uygun iklim şartlarında gerekli bakım yapılırsa tohumların çimlenmesi 2 haftada gerçekleşir. Çimlenen tohumlar ise daha geniş alanlara alınmalıdır.  Yetişme döneminde 400 ila 600 mm yağış ya da sulama gerekmektedir. 
Pancarın döllenme dönemi de dikkat edilmesi gereken diğer bir dönemdir çünkü kırmızı pancarlar da yüksek oranda yabancı döllenme gerçekleştirirken çok azı kendine döllenme özelliğine sahiptir. Burada dikkat edilmesi gereken de kendine döllenen kırmızı pancarların daha verimli olup daha çok tohum üretecekleridir. 

Altıncı aydan itibaren hasadı yapılabilir. Hasadı geciken pancarların ise ürün kalitesi düşer, bitki odunlaşır ve liflenme görülür. Kırmızı pancarın yeterli olgunluğa ulaştığını gösteren ilk işaret en dıştaki yaprağın sararmaya başlamasıdır. Depolama yapmak için ayrılan kırmızı pancar yumrularının kumda katlanarak saklanması kışı en rahat şekilde atlatmalarını sağlar.
]]>
Pancar Mezesi https://www.pancar.org/pancar-mezesi.html Sat, 24 Nov 2018 05:30:24 +0000 Pancar Mezesi; Özellikle de kış aylarına çok yakışan pancar birçok kişin bayılarak yediği bir sebze çeşididir. Pancar mezesi, salatası ve turşusu yapılan bir sebze türüdür. Pancarın kendisini özgü olan rengi ve Pancar Mezesi; Özellikle de kış aylarına çok yakışan pancar birçok kişin bayılarak yediği bir sebze çeşididir. Pancar mezesi, salatası ve turşusu yapılan bir sebze türüdür. Pancarın kendisini özgü olan rengi ve lezzeti ile yurdumuzda en sevilen gıda ürünlerini içinde yer almaktadır. Oldukça değişik bir tadı olan pancar mezesini kesinlikle yapmalısınız. Vitamin deposu olan bu sebzeyi mutlaka çocuklarınıza yedirmelisiniz. İster turşusunu ister salatasını yada mezesini yaparak tüketebilirsiniz.  

Pancar Mezesi İçin Gerekli Olan Malzemeler

 • Bir tutam dereotu
 • İki diş sarımsak
 • Altı tane pancar
 • Yeteri tuz
 • İki su bardağı yoğurt

Pancar MezesiPancar Mezesi Yapılışı

Bu enfes lezzeti yapmak için öncelikle pancarları iyice yıkayın daha sonra kabuklarını soyun. Sonra yıkamış ve kabuklarını soyduğunuz pancarları pişirme kabı içerisine alarak orta ateş üstünde bir müddet haşlayın. Bu biçimde pancarın pişmesi ve yumuşaması sağlanır. Pişmiş pancarları ocaktan alın bir kaba boşaltın ve bir kenarda soğumaya bırakın. Pancarlar iyice soğuduktan sonra rendeleyin. Rendeleme işlemini pancarları haşlamadan öncede yapabilirsiniz bu arada sarımsakları da soyarak iyice dövün. Daha sonra sarımsakların üstüne yoğurdu da ekleyin. Daha sonra sarımsakların üstüne bir kenara soğumak için aldığınız pancarları da ilave edin. Daha sonra dereotunu yıkayın kıyın ve pancarların üstüne ilave edin. Pancar mezesi hazır servis tabağına alın hazırlamış olduğunuz pancar mezesini bir müddet buzdolabında beklettikten sonra soğuk olarak servis yapabilirsiniz. pancar mezesinin üstüne domates dilimleri, maydanoz ve dereotu gibi sebzeler ile süsleme yaparak hoş bir görüntü çıkarabilirsiniz. Süsleme tamamen sizin zevkinize kalmıştır. Görüntüsü ve rengi ile harika bir meze olacaktır. Pancar mezesinin yanında pancar salatası yada pancar turşusu da servis edebilirsiniz. Pancar mezesini her menünün yanında rahatlıkla kullanabilirsiniz. Et, balık yada tavuk menülerinde kullanabilirsiniz. Oldukça besleyici ve hafif bir lezzet olan pancar mezesini kesinlikle denemelisiniz. Pancar mezesi misafirleriniz tarafından da çok beğenilecektir. Eğer içki içiyor iseniz içkinin yanında da çok iyi gider pancar mezesi. Pancarı rendeleyerek salataların içinde de kullanabilirsiniz. 

Afiyet Olsun.

]]>
Kırmızı Pancar Kürü https://www.pancar.org/kirmizi-pancar-kuru.html Sat, 24 Nov 2018 12:12:39 +0000 Kırmızı Pancar Kürü, birçok hastalığın tedavisinde kullanılan kırmızı pancar, özellikle de karaciğer ve cilt hastalıklarına iyi gelmektedir. Bunun yanında tansiyon dengelenmesi için de faydalıdır. Kozmik beden temizliği i Kırmızı Pancar Kürü, birçok hastalığın tedavisinde kullanılan kırmızı pancar, özellikle de karaciğer ve cilt hastalıklarına iyi gelmektedir. Bunun yanında tansiyon dengelenmesi için de faydalıdır. Kozmik beden temizliği için Ahmet Maranki tarafından önerilen kırmızı pancar kürü, son zamanlarda birçok kişinin dikkatini üzerine çekmeyi başarmıştır.
Beden temizliği için Ahmet Maranki'nin önerdiği içilecek karışım şöyledir:

Lahana, yeşil elma, kırmızı pancar, havuç ve ıspanak bir katı meyve sıkacağı ile sıkılarak suyu elde edilir. Elde ettiğiniz suyu her kahvaltı öncesi vücut sıcaklığında içebilirsiniz. Ayrıca bu karışımın içerisine 1 tatlı kaşığı zeytinyağı eklemeyi sakın unutmayın.

Kırmızı Pancar KürüKırmızı pancar kürü, ile karaciğerinizin tam olarak temizlenmesi gerçekleşebilir. Bunun yanında cilt hastalıkları, sedef hastalığı, vitiligo, egzema ve ürtiker hastalıkları için de bu kür oldukça faydalıdır. Karaciğer hastalıkları için hazırlanılacak kırmızı pancar kürü ise şöyledir:

1 gece öncesinden sirkeli suda beklettiğiniz kırmızı pancarı 1 litre kaynar suya koyarak 3 dakika kadar kaynatın. Demlendikten sonra suyunu süzüp bir cam şişeye doldurun. Bu suyu günde 3 defa aç karnına içebilirsiniz. Bu karışımı her gün taze olarak hazırlamanız gerekir. 

Kırmızı pancar kürü, ayrıca bu kür kronik ağrı ve yorgunluk olarak bilinen fibromiyalji hastalığına da iyi gelmektedir. Fibromiyalji için hazırlanacak kür ise şöyledir: 

Yumruk büyüklüğündeki bir kırmızı pancarı ve taze zencefili dilimleyin. 60 derece kaynar suda 7 dakika civarında zencefil ve kırmızı pancarı kaynatın. Daha sonra içerisine 2 tatlı kaşığı bal peteği ekleyin ve karışımı soğumaya bırakın. Bir cam karışıma suyunu süzün. Ve bu suyu buzdolabında bekletin. Bu suyu günde 3 defa yemeklerden 1 saat sonra içebilirsiniz. 
]]>
Mor Pancar Salatası https://www.pancar.org/mor-pancar-salatasi.html Sat, 24 Nov 2018 18:32:31 +0000 Mor pancar salatası, ben sofraların pembe sultanı olarak adlandırıyorum. pancarı bazen haşlayıp bazen de çiğ olarak salata yapmaktayım. Haşlandığı zaman rengini kaybetse de sertlik olmamaktadır. Çiğden yapıldığı zama Mor pancar salatası, ben sofraların pembe sultanı olarak adlandırıyorum. pancarı bazen haşlayıp bazen de çiğ olarak salata yapmaktayım. Haşlandığı zaman rengini kaybetse de sertlik olmamaktadır. Çiğden yapıldığı zaman 2-3 saat önce rendeleyip üzerine tuzu ve zeytin yağını ilave ederek yumuşaması için bir kasede bekletiyorum. Mor pancar salatası hemen her yemeğin yanına yakışmaktadır. Benim kışın hemen hemen her yemeğin yanına yaptığım mor pancar salatasının tarifini vereceğim Şimdiden afiyet olsun.  

Mor Pancar Salatası İçin Gerekli Malzemeler
 • 3 adet orta boy pancar 
 • 3 diş sarımsak
 • Tuz
 • 2 yemek kaşığı zeytinyağı
 • 1-2 yemek kaşığı elma sirkesi
 • Yarım limon
 • Mısır konservesi
 • Yeşil soğan 
 • Maydanoz
 • 2-3 dal kıvırcık
Mor Pancar SalatasıMor Pancar Salatasının Yapılışı 

3 adet pancarı kabuklarını soyup tencereye koyalım. Pancarların üzerine soğuk su ekleyip ocağa koyalım. Pancar haşlandıktan sonra küp 
küp doğrayalım. Doğradığımız pancarları bir kasenin içerisine koyalım. Ardından yeşil soğan ve maydanozları iyice yıkayalım. Yeşil soğan, kıvırcık  ve maydanozları ince ince doğrayalım. Doğradığımız kıvırcık, yeşil soğan ve maydanozları da  kasenin içine ekleyelim. Ayrı bir kasede limon suyunu, zeytin yağını ve tuzu karıştıralım. Hazırladığımız sosu salata kasesinin içine ilave edelim. Homojen olması için iyice karıştıralım. Üzerine mısır konservesi üzerine ekleyelim. Mor pancar salatamız servise hazır. 

Şimdiden afiyet şifa olsun.
]]> Bulgurlu Pancar Salatası https://www.pancar.org/bulgurlu-pancar-salatasi.html Sun, 25 Nov 2018 10:05:23 +0000 Bulgurlu pancar salatası, bulgurlu pancar salatası günlerin vazgeçilmez lezzetlerinden biridir. Kısır olarak da bilinir. Oldukça lezzetli ve hafif bir yiyecektir. Bulgur içeriğinden dolayı doyurucudur. Bol yeşillikler ile harika bir Bulgurlu pancar salatası, bulgurlu pancar salatası günlerin vazgeçilmez lezzetlerinden biridir. Kısır olarak da bilinir. Oldukça lezzetli ve hafif bir yiyecektir. Bulgur içeriğinden dolayı doyurucudur. Bol yeşillikler ile harika bir lezzet ortaya çıkar. Aşırı yağlı yiyeceklerden değildir bu nedenle fazla kilo aldırmaz. Yanına bir tatlı bir tuzlu kurabiye çeşitleri hazırlanarak misafir ağırlayabilirsiniz. Öğlen ya da beş çaylarında akşam yemeklerinde tüketilebilir. Siz ve sevdiklerinizin çok severek tüketebileceğiniz bir yemek türü olan bulgurlu pancar salatasını siz de evlerinizde yapmalısınız. Şimdi bu güzel salata tarifine bakalım. 

Bulgurlu pancar salatası için gerekli malzemeler 
 • 1 su bardağı bulgur
 • 1 su bardağı pancar turşusu suyu
 • 1 tutam maydanoz
 • 1 tutam dereotu
 • 2 dal yeşil soğan 
 • 1 çay bardağı konserve mısır 
 • 1/2 çay bardağı zeytinyağı 
 • 5-6 adet pancar turşusu 
Bulgurlu Pancar SalatasıBulgurlu pancar salatası yapılışı, salatanın yapımı için ilk olarak bulgur derin bir tencereye alınır ve üzerine pancar turşusu suyu konulur.  Ocağa alınır ve kaynayıp suyunu çekene kadar ocakta tutulur. Ardından ocaktan alınır ve kapağı kapatılarak dinlenmeye bırakılır.  Bu sırada maydanoz dereotu ve yeşil soğan yıkanır. Küçük küçük doğranır. Pancar turşusu da küçük küpler halinde doğranır. Bulgur soğuduğunda yeşillikler pancar turşusu konserve mısır ve zeytinyağı üzerine eklenip iyice karıştırılır. Üzerine tuz atılır ve isteğe göre baharatlarda atılabilir. Ardından servis tabağına alınarak servis edilir. Afiyet olsun 
]]>
Kırmızı Pancar Haşlaması https://www.pancar.org/kirmizi-pancar-haslamasi.html Mon, 26 Nov 2018 01:02:04 +0000 Kırmızı pancar haşlaması, Ispanakgiller familyasından olan bir sebze çeşididir. Kökleri Yumru bir yapıya sahiptir ve çok yaygın olarak bilinen 2 türü vardır. Bunlardan birincisi bildiğimiz kırmızı pancar,ikinci ise beyaz re Kırmızı pancar haşlaması, Ispanakgiller familyasından olan bir sebze çeşididir. Kökleri Yumru bir yapıya sahiptir ve çok yaygın olarak bilinen 2 türü vardır. Bunlardan birincisi bildiğimiz kırmızı pancar,ikinci ise beyaz renkli şeker pancarıdır. Şeker pancarı ticari amaçla kullanılan bir tür olup günlük hayatta tercih edilmeyen bir üründür. Kırmızı pancar sebzesi kökgillerden gelme bir sebze olduğundan toprak altında kalan kök bölümü yenen bir sebzedir. O yüzdende sebze içerik ve mineral bakımından çok zengin bir yapıya sahiptir.  

Kırmızı Pancar haşlamasının tarifi

Kırmızı pancarları haşlamanın en hızlı ve kolay yolu, düdüklü tencere kullanmaktır. Bol su ile iyice yıkadıktan sonra, kabuklarını fırçalayarak temizlediğiniz kırmızı pancarları dört parçaya bölerek, düdüklü tencerenin içerisine alınız. Ortalama olarak yarım saat kadar kaynaması beklendikten sonra, kaynayan kırmızı pancarlar ortalama olarak on beş dakika kadar haşlanmasını bekleyiriz. On beş dakikadan daha fazla haşlarsanız içerisinde bulunan beta karotenler yok olmaya başlar. Buda vitamin değerlerini öldürür. Haşlanan pancarlar bir kenarda soğumaya bırakılır. Elinizi yakmayacak şekilde soğuduktan sonra kabuklarını soyunuz. Kırmızı Pancarlar haşlanırken içerisinde bulunan nitratları haşlama suyuna bırakacağından bu su mutlaka dökülmelidir. Artık kırmızı pancarlarımız haşlanmış ve kullanmak istediğiniz yemek veya salata çeşidine göre hazırlanabilir hale gelmiş olur. 

Kırmızı Pancar HaşlamasıKırmızı pancar haşlaması, çok kolay ve basit bir işlem olmasına rağmen burada önemli olan pancar suyunun tekrardan kullanılma olasılığının olmamasıdır. İçerisindeki bütün nitratları suyuna bırakmasından ötürü bu suyun kullanılması sakıncalıdır. Özellikle yeni doğan bebekler için yapılacak yemeklerde bu konuya çok dikkat edilmelidir. Çünkü nitrat vücuda girdikten sonra nitrite dönüştüğünden ötürü yeni doğan bebeklere verilmesi durumunda bu bebeklerde mavi deri hastalığı oluşur. Bu hastalığın en büyük belirtileri de göz ve ağız çevresinde oluşan maviliklerdir. Sağlıklı besinler tüketelim derken aile bireylerimizin sağlığı ile oynamadan doğru şekilde besinlerin işlenmesini bilmek gerekir. Aynı şekilde yetişkinlerde bu durumda nitratın nitirite dönüşmesi bağışıklık sistemi zayıf olan kişilerde mide bulantısı kusma ishal gibi belirtiler oluşturabilir. Çoğu zaman yetişkinler bu nitratları vücutlarından atmayı başarsalar da kırmızı pancarın suyunu kullanma riskini almaya değmez.
]]>
Hamilelikte Kırmızı Pancar https://www.pancar.org/hamilelikte-kirmizi-pancar.html Mon, 26 Nov 2018 08:11:25 +0000 Hamilelikte kırmızı pancar: Hamilelikte kırmızı pancar oldukça faydalıdır. Hamilelik döneminde anne adayında her zamankinden daha fazla kansızlık ve demir eksikliği gözlemlenmektedir. Anne adayı vücudu hamilelikten dolayı her Hamilelikte kırmızı pancar: Hamilelikte kırmızı pancar oldukça faydalıdır. Hamilelik döneminde anne adayında her zamankinden daha fazla kansızlık ve demir eksikliği gözlemlenmektedir. Anne adayı vücudu hamilelikten dolayı her zamankinden daha halsiz ve bitkin durumdadır. Bunun nedeni anne adayının bebeğini kendi besinleriyle beslemesidir. Anne adaylarında  kalsiyum eksikliği, demir eksikliği, kan değerlerinde düşme yaşanması ve daha bir çok problem oluşabilir. Hamilelikte kırmızı pancar tüm bu sorunlara tedavi destekli olarak önerilmektedir. Kırmızı pancar magnezyum, folik asit ve demir açısından oldukça zengin bir besindir. Hamilelikte anne adaylarının ilaç kullanması son tercih olduğu için vücuda besinlerle doğal yoldan demir alımı en uygun olanıdır. Kırmızı pancar bünyesinde bulunan bileşenler kişiye doğrudan etki etmektedir ve kan eksikliğini ilaçsız bir şekilde gidermektedir. Kırmızı pancarı hamile olan anne adayı bebeğinin gelişimi için de tercih etmelidir. Anne adayı 9 ay boyunca bebeğinin sağlığı için kendisi de sağlıklı beslenmelidir. Anne karnında henüz doğmamış bebek anne besinleri ile doğrudan beslenmektedir. Annenin sağlıklı besin tüketmesi bebeğin sağlıklı olma olasılığını olumlu yönde sonuçlandırmaktadır. Hamilelikte kırmızı pancar çeşitli şekillerde tüketilebilir. Kırmızı pancar turşusu, kırmızı pancar salatası, kırmızı pancar kavurması, kırmızı pancar çorbası olarak öğünlerinde sıkça tüketebilir. Kırmızı pancarın hem değişik tatlara bürünmesi amacıyla hemde malzeme farklılıklarıyla denenmesi anne adayına ve karnındaki bebeğe fayda sağlayacaktır. Anne adayı kırmızı pancar düzenli tüketimi ile demir eksikliği tedavisini ve vitamin alımını doğal yollarla ilaç kullanmadan karşılayabilmektedir. Her şeye rağmen doktorunuz vitamin ve demir takviyesi ilaçları uygun görmüş ise destekleyici olarak kırmızı pancar öğünlerinizde kullanabilirsiniz.

Hamilelikte Kırmızı PancarHamilelikte kırmızı pancar faydaları:
 • Anne adayının ve dolayısı ile anne karnındaki bebeğin bağışıklık sistemini güçlendirir.
 • Anne adayının vücudunda kan eksikliği tedavisinde faydalı olur, kan yapıcı özelliğe sahiptir.
 • Hamilelikte yüksek tansiyon şikayetleri olan anne adayında tansiyonu düşürmeye yardımcıdır.
 • Kırmızı pancar anne adayında iştah açıcı özelliği ile bilinmektedir.
 • Hamilelikte vücudu radyosyondan temizler
 • Sindirim sistemine faydalıdır.
 • Vücutta genel olarak bulunan mikropları öldürür.
 • Kan damarları duvarlarını güçlendirir.
 • Kalp çalışmasını düzenler ve kalbe oksijen sağlar
 • Guatr şikayeti olanlara fayda sağlamaktadır.
 • Vücuda enerji ve dinçlik verir.
 • Anne adayının ve anne karnındaki bebeğin genel anlamda tüm vücut sağlığını korur.
]]>
Şeker Pancarı Küspesi https://www.pancar.org/seker-pancari-kuspesi.html Mon, 26 Nov 2018 19:26:21 +0000 Şeker Pancarı Küspesi; kuru ve yaş olarak hayvanlarda yem olarak kullanılan şeker sanayinin yan ürünüdür. Şeker pancarı küspesi enerjisi yüksek bir yemdir. Şeker pancarı küspesinin besin değeri yüksektir ve hayvanlar severe Şeker Pancarı Küspesi; kuru ve yaş olarak hayvanlarda yem olarak kullanılan şeker sanayinin yan ürünüdür. Şeker pancarı küspesi enerjisi yüksek bir yemdir. Şeker pancarı küspesinin besin değeri yüksektir ve hayvanlar severek tüketir. Şeker pancarı küspesinin sindirim derecesi de yüksektir ve maliyeti düşüktür.  Hayvanlara kışın genelde saman türü kuru yemler verilmektedir.Şeker pancarı küspesi hayvanlqrın kışın yaş yem ihtiyacını karşılar. Şeker pancarı küspesi saman ve türlerinin hayvanlar tarafından daha kolay tüketilmesine yardımcı olur. Şeker pancarı küspesinin hayvanlara zararı olmaması için çok iyi istiflenmesi gerekmektedir. Aksi takdirde küflenme meydana gelir ve bu küflenme ile kötü kokular oluşur. Şeker pancarı küspesinin küflenmesi besin değerini düşürür ve hayvan sağlığını olumsuz yönde etkiler. Şeker pancarı küspesi doğru bir şekilde depolanmamış ve hayvanlara verilmişse şiddetli ishale neden olabilmektedir. ishal sonucunda hayvanda halsizlik oluşur. Hayvanların bağırsaklarında iltihaplanmalara neden olur. Genç hayvanlarda özellikle danalarda eklem iltihaplanması neden olabilmektedir.

Şeker pancarı küspesinin depolanması;

Şeker pancarı küspesinin depolanmasının en iyi yöntemi silaj yöntemidir. Silaj yöntemi küsmenin sıkılaştırarak hava almayacak şekilde üzerinin kapatılmasıdır. Silaj yöntemi yerde yapılabildiği gibi iki üç tarafı duvarlarla çevrili silolarda da yapılabilir. Yada dört tarafı duvarlarla çevrili yerlerde de yapılabilmektedir.

Şeker Pancarı KüspesiŞeker pancarı küspesinin depolanma şekilleri;
 • Şeker pancarı küspesi olduğu gibi depolanabilir;  Şeker pancarı küspesinin içerisine herhangi bir katkı maddesi katılmaz. Silajın yapılacağı yer sert ve düz olmalıdır. Zemine saman serilir ve üzerine şeker pancarı küspesi  boşaltılarak ayaklarla iyice ezilerek sıkılaştırma işlemi yapılır.  
 • Şeker pancarı küspesinin içine saman katılarak depolanması; Silaj yapılacak küspenin genellikle su oranı yüzde altmış-yetmis oranında olmalıdır. Bunun için bir ton küspeye üç yüz  kilogram ile beş yüz kilogram arasında saman katılarak su oranı düşürülmelidir. Silaj yapılacak zemine sekiz, on  santimlik saman serilir. Saman ve küspe kat kat istiflenir. Saman ile silaj yapılırsa küsmenin suyunun dışarı sızması ve ekşimesi engellenmiş olur. 
 • Şeker pancarı küspesinin Saman, Üre ve Melas karıştırılarak depolanması; Küspenin  bu şekilde depolanması ile besin değeri artırılır. Küspenin enerji ve protein değeri artmış olur. Bir ton pancarın silajı için üç yüz kilogram ile beş yüz kilogram arası saman, otuz kilogram melas ve beş, on  kilogram üre kullanılır. Üre sindirimi kolaylaştırmak için kullanılır. Melas protein değerini yükseltmek için kullanılmaktadır. Melas su ile eritilerek konulur. Ürede melasli  suda eritilir bu şekilde küspenin içerisine katılır. Küspe,  melas ve üre kat kat silolanır. Ayaklarla sıkılaştırılır ve üzeri naylon ile kapatılır. Silaj üç haftada Olgunluğa ulaşmaktadır. Küsmenin üzeri açılmadığı ve ıslanma olmadığı sürece birkaç yıl boyunca bozulmadan saklanabilir. Şeker pancarı küspesi kullanılacağı zaman ihtiyaç kadarı alınmalı ve tekrar üzerine naylon ile kapatılmalıdır .

Şeker pancarı küspesinin kullanımı; 

Kuru şeker pancarı küspesi ağırlığının bes, alti katı su çekme özelliğine sahiptir. Hayvanlara verilmeden önce küspe beş,  altı kat su ile ıslatılarak verilmelidir. Silajlanmış  küspe hayvanlara verileceği zaman hayvanın ağırlığının yüzde beş oranını geçmemelidir. Kullanılacak miktar hayvanların ırkına ve cinsine göre değişmektedir. Bununla birlikte süt ve besi ineklerinde günde yirmi kilogram  ile otuz kilogram,  düvelerde on ile on iki kilogram, danalarda beş ile altı kilogram küspe verilebilmektedi]]> Pancar Diyeti https://www.pancar.org/pancar-diyeti.html Tue, 27 Nov 2018 09:39:29 +0000 Pancar diyeti; Pancar diyeti uygulanabilecek diyetler arasında en etkili, en sağlıklı ve doğal olanlardan biridir. Kilo vermenin birçok yolu olmakla birlikte, doğada formumuzu korumaya yardımcı olan çeşitli sebze ve meyveler bolca Pancar diyeti; Pancar diyeti uygulanabilecek diyetler arasında en etkili, en sağlıklı ve doğal olanlardan biridir. Kilo vermenin birçok yolu olmakla birlikte, doğada formumuzu korumaya yardımcı olan çeşitli sebze ve meyveler bolca bulunmaktadır. Ama bunlardan hiçbiri kırmızı pancar kadar sağlığa faydalı değildir ve bu taze lezzeti başka yerde bulamazsınız. Pancardaki kalori oranı oldukça düşüktür, ve yüksek oranda lif bulunduğundan çok daha fazla tokluk hissi verir. Bu da kilo almanıza sebep olan yiyeceklerden daha az tüketmenizi sağlar. Pancar diyetinin nasıl uygulanacağını öğrenmek ve besin değerleri hakkında daha fazla şey bilmek ister misiniz Burada hepsini size anlatacağız. Yüksek besin değerli Pancar, çok besleyici, mükemmel bir gıdadır. Vücudumuzun ihtiyaç duyduğu enerjiyi fazlasıyla sağlayan bir besindir. Kansızlık ve diğer kan hastalıklarında iyileşme sürecini azalttığından bolca tüketilmesi tavsiye edilir.Hamile kadınlar ve çocuklar için faydalıdır. Yüksek miktarda demir içerir. B1, B2, B3, ve B6 vitaminleri ve karoten, folik asit bakımından oldukça zengindir.  

Bir tabak dilimlenmiş, pişmiş pancarda bulunan besin değerleri şöyledir;
 •  32 mg. fosfor
 • 53,2 mcg. folik asit 
 • 31 Kalori 
 • 1,5 gram protein 
 • 8,5 gram karbonhidrat 
 • 53 birim A vitamini
 • 1,5 gram lif 
 • 259 mg. potasyum 
Pancar seçerken nelere dikkat etmeli; 

Taze pancara her pazar ve marketlerde rastlayabilirsiniz. Pancar genelde demet halinde satılır.Lekesiz, yoğun kırmızı renkte, sert ve yuvarlak olanları almaya özen gösterin. Taze olup olmadığını yaprakların yeşilinden ve tazeliğinden de anlayabilirsiniz. Bunun yanısıra aynı özellikte olanları almaya çalışın ki pişirdiğinizde eşit pişsinler. Üst kısmı pul pul olmuş ve uzun olanları almaktan kaçının. Bunlar çok sert ve lifli olur. Tatları da yoktur. Taze pancarları buzdolabında, plastik bir saklama kabının içinde iki üç hafta saklayabilirsiniz. Yapraklarını kökten ayırıp yıkamadan dolaba koyduğunuzda bunlar da üç beş gün kadar dayanacaktır. Çiğ pancarı buzluğa sakın koymayın. Donduğu zaman içi boşalır. 

Pancar DiyetiPancar nasıl hazırlanır;

Bu sebzeyi çiğ olarak veya haşlayıp yiyebilir, turşusunu kurabilirsiniz. Genellikle salatalarda kullanılsa da, sade pancar olarak, üzerine biraz tuz, yağ ve sirke gezdirip yada soğan ve sarımsakla da yiyebilirsiniz. Eğer çiğ yemek tercih ediliyorsa, önce soymalısınız. Üzerinde limon ve yağ gezdirebilirsiniz. Haşlayıp yediğiniz takdirde, sindirimi çok daha kolay olacaktır. Tuzlu kaynar suya kabuklarını soymadan atabilirsiniz.Kabuğunu soyarsanız rengi ve tadı kaçacaktır. En az 1 saat kaynattıktan sonra ateşten alınabilir, ve kabuğunu kolayca soyabilirsiniz. Pancarı kızartmak için, fırında yumuşayana kadar pişirebilirsiniz. Bu şekilde pişirdiğinizde, besin değerlerinin tamamı korunur. Ayrıca yapraklarını da ıspanak gibi pişirebilir veya kavrulabilir.

Pancar diyeti nasıl yapılır; 

Bu diyetin arka arkaya 10 günden fazla sürdürülmesini önermiyoruz. Bunu unutmayın. Bu diyet esnasında, günde en az 2 litre su tüketmelisiniz. 
Pancar suyu vücudunuzun ihtiyaç duyduğu vitamin ve mineralleri karşılayacak, lifli yapısı sayesinde iştahınızı kapatacaktır. Lif, yeme isteğini azaltır. Pancar suyunu yemeklerden önce için. 

Pancar diyeti  malzemeler: 
 • Altı pancar
 • On havuç
 • On portakal
Pancar diyeti  hazırlanışı; 

Tüm malzemelerin suyunu blender yardımıyla çıkarıp, büyük bir şişe veya kavanoza doldurup buz dolabında saklayın. Pancar diyeti menüsü;
Kahvaltıdan yaklaşık 1 saat önce ve öğünlerinizin arasında mutlaka limon suyu için. 
Fırında Şeker Pancarı https://www.pancar.org/firinda-seker-pancari.html Tue, 27 Nov 2018 10:56:32 +0000 Fırında Şeker Pancarı, Pancar vücudumuz ve insan sağlığı için, lezzetli ve önemli bir besindir. Ispanakgiller familyasındandır. Kırmızı pancar ve Şeker pancarı olmak üzere iki türü vardır. Kırmızı pancarın rengi, kahv Fırında Şeker Pancarı, Pancar vücudumuz ve insan sağlığı için, lezzetli ve önemli bir besindir. Ispanakgiller familyasındandır. Kırmızı pancar ve Şeker pancarı olmak üzere iki türü vardır. Kırmızı pancarın rengi, kahverengi mor ve kırmızımsıdır. İçi kıpkırmızıdır. Sapları mora benzer kırmızımsı, yaprakları koyu yeşildir. Şeker pancarı ise, içi beyazdır. Dışı sarımsı beyaz arası bir renktir. Şeker pancarı adından da olduğu gibi tatlıdır. Kendinden doğal has bir tadı vardır.  

Kırmızı pancarın, kavurması, haşlaması, turşusu, salatası yapılır. Şeker pancarının da haşlaması ve fırında közlemesi yapılır. Evler de kullandığımız şekerler, şeker pancarından ve şeker kamışından  yapılır. Üretimi şeker fabrikalarında gerçekleşir.İlk olarak, Türkiye, Mısır, Suriye ve Filistin de üretilmeye başlanmıştır. Daha sonra da diğer ülkelere de yayılmıştır. Vücudumuz için faydalı tarafları da vardır. Şeker pancarında A, B, C ve P vitamini vardır. Ayrıca magnezyum, potasyum, sodyum, çinko, demir, kalsiyum, fosfor ve brom içerir. 

Şeker pancarının sağlık açısından faydaları; 
 • Şeker hastalığı ve vereme karşı vücudu korur. 
 • Diğer bitkilere göre daha çok oksijen açığa çıkarır. 
 • Kansızlığı önler ve kansızlığı gidericidir. 
 • Mide ve sindirim sistemini düzene sokar. 
 • Böbrek sağlığını korumaya yardımcı olur. 
 • İdrar söktürücüdür. 
Fırında Şeker pancarı için gerekenler; 
 • 2 tane şeker pancarı, 
 • Alüminyum folyo, 
 • Orta boy fırın tepsisi, 

Fırında Şeker PancarıHazırlanışı ve pişirilmesi; 

Şeker pancarlarını elinize alın, bir güzelce suyla yıkayın. Dışını daha temiz yıkayabilmek için, fırça kullanabilirsiniz. Alüminyum folyoyu şeker pancarlarının boyutu kadar, kesin veya koparın. Sonra şeker pancarının tekini alıp, alüminyum folyonun içine koyun ve sarın. Aynı işlemi diğer şeker pancarına da uygulayın. İkisi de sarıldıktan sonra, orta boy fırın tepsinizin ortasına şeker pancarlarını oturtun. 190 derece de ısıtılmış fırına, tepsiyi yerleştirin. 1 saat kadar pişirin. Arada kontrol edin. Kendi suyunu salıp salmadığı na bakın. Zor pişebilir. Şeker pancarının sert bir yapısı vardır. Saatine ilave dakikalar ekleyebilirsiniz. Kontrol ettiğinizde yumuşamış ve lokum gibi bir görüntüsü varsa, şeker pancarınız pişti demektir. Fırını kapatın. Şeker pancarlarını çıkarın. Dışındaki alüminyum folyoyu çıkarın, yapışan alüminyum folyolar olabilir. Onları da güzelce temizledikten sonra, Büyük servis tabağına alın. 

Afiyet olsun... 
]]>
Beyaz Pancar Turşusu https://www.pancar.org/beyaz-pancar-tursusu.html Wed, 28 Nov 2018 05:21:11 +0000 Beyaz pancar turşusu, Beyaz pancar diğer adı ile Şeker pancarı kökgiller familyasından olan bir sebzedir. Özellikle ticari amaç için kullanılan bu sebzenin dilerseniz turşusu da yapılır. O yüzden de değişik turşu lezzetleri a Beyaz pancar turşusu, Beyaz pancar diğer adı ile Şeker pancarı kökgiller familyasından olan bir sebzedir. Özellikle ticari amaç için kullanılan bu sebzenin dilerseniz turşusu da yapılır. O yüzden de değişik turşu lezzetleri arayanlar için alternatif bir turşu malzemesidir. Her ne kadar bir çok sebzenin turşusu bilinip yapılsa da menünüz de bu turşunun da tarifi olması gerekir diye düşünüyorum. Tat ve lezzet olarak diğer turşulardan biraz daha farklı bir lezzette olması bence denenmesini gerektiriyor. Ayrıca beyaz pancar turşusu bir çok balık ve kırmızı et yemeğinin yanında rahatlıkla servis edebileceğiniz bir turşu çeşididir.

Beyaz pancar turşusunun malzemeleri
 • İki kilo gram kırmızı pancar,
 • Bir tüm baş sarımsak,
 • İki su bardağı dolusu sirke,
 • İki yemek kaşığı dolusu kaya tuzu,
 • İki su bardağı su,
 Beyaz Pancar TurşusuBeyaz pancar turşusunun yapılışı

Öncelikle köklü bir bitki olduğundan ve toprak altında olan bölümü kullanılacağından yıkanarak işleme başlanması gerekir. Üzerindeki kirli toprak ve benzeri maddeler yıkanarak temizlendikten sonra dışındaki kalın beyaz kabukları bir bıçak yardımı ile dikkatli bir şekilde soyulur. Bu arada kabuğunun kalın olması açısından soymada sıkıntı yaşıyor iseniz, bu durumda dışını iyice yıkadığınızdan emin olduktan sonra kabukları ile haşlayabilirsiniz. Beyaz pancarımız yıkama evresinden sonra artık haşlanmak için hazır hale gelir. Daha sonra derin bir tencere temin edilerek pancarlar ister kabuklu ister soyulmuş halde tencerenin içerisine ilave edilerek üzerini iki parmak geçecek şekilde su ilave eldir. Yaklaşık olarak yarım saat kadar ocakta haşlanmaya bırakılan pancarlarımız artık haşlanmış ve hazırdır.

Beyaz pancarları soyduktan sonra istediğiniz boyutlarda dilimlenir. Çoğunlukla ceviz büyüklüğünde dilimlenen pancarlar birkaç kez soğuk suda bekletilerek tatlı kıvamı ortadan kaldırılır. Böylelikle kendine has tatlısı pancardan çıkartılmış olur. Daha sonra önceden hiç kullanılmamış cam kavanozlar ayarlanır ve bu kavanozların içerisine beyaz pancar turşusu malzemeleri yerleştirilir. Yalnız burada bir ayrıntı belirtmek isterim beyaz pancar kökgiller bitkisi olduğundan içerisinde bolca miktarda nitrat bulunur. Bu nitrat tüketildiğinde vücut tarafından nitrite dönüştürüldüğünden her yaştan aile bireyinin rahat bir şekilde tüketmesi için haşlama suyunun kullanılmaması gerekir. Genelde yetişkinler bu nitratı sindirip yok edebilir. Ama bazen bağışlıklık sistemi zayıf olan kişilerde birçok olumsuz etki yaratarak sağlınızı tehdit edebilir.

Gelelim turşumuzun hazırlanmasındaki son aşamaya belirlediğiniz büyüklükteki bir cam kavanoz önünüze alınarak içerisine öncelikle soyulmuş sarımsak dişleri, sirke veya üzüm koruğu ve tuz ilave edilir. Daha sonra üzerine doğramış olduğunuz beyaz pancar taneleri eklenerek alabildiği kadar su ilave edilir. Yalnız önemli bir hususta cam kavanozun ağzından üç parmak boşluk bırakılması gerektiğidir. Böylelikle taşma ve şişme gibi riskler ile karşı karşıya kalmamış olursunuz. Daha sonra atılan sirke üzüm koruğu ve tuzun ölçüsü doğrumu diye bir yumurta ile test yapabilirsiniz. Eğer yumurta suyun üzerinde kalırsa turşu suyunun kıvamı tam demektir. Daha sonra kapağı kapanan cam kavanoz dinlenme olma süreci için iki gün boyunca serin ve kuru olan bir yerde dinlenmeye bırakılır. Böylelikle artık beyaz pancar turşusu hazır ve afiyetle yenebilir hale gelir. Özellikle et, balık ve bulgur pilavı gibi yemeklerin yanında her zaman sunabileceğiniz el yapımı turşunuz olmuş olur. Afiyet olsun.     
]]>
Şeker Pancarı Nerede Yetişir https://www.pancar.org/seker-pancari-nerede-yetisir.html Wed, 28 Nov 2018 17:56:59 +0000 Şeker Pancarı Nerede Yetişir; Şeker pancarı, kökünden şeker elde edilen iki yıllık bir tarım bitkisidir. Düzenli sulama şartlarının sağlandığı yörelerde daha çok insan emeğine dayalı olarak yetiştirilen şeker panc Şeker Pancarı Nerede Yetişir; Şeker pancarı, kökünden şeker elde edilen iki yıllık bir tarım bitkisidir. Düzenli sulama şartlarının sağlandığı yörelerde daha çok insan emeğine dayalı olarak yetiştirilen şeker pancarı Akdeniz'den Güneydoğu Anadolu bölgesine, Ege'den Doğu Anadolu bölgesine kadar tüm yörelerimizde rahatlıkla yetiştirilebilir. Temel ihtiyaç düzenli sulama şartlarını sağlayabilmektir. Özellikle pancarın gençlik dönemlerinde su ihtiyacının düzenli olarak karşılanması verimi ve kaliteyi arttırır. Olgunluk döneminde ise ısı şartlarından etkilenir. Isı ihtiyacı arttıkça da ışık ihtiyacı artmaktadır.  İyi havalanan, toprak asitliği nötr olan, suyu iyi tutan derin yapılı topraklarda rahatlıklar yetiştirilebilir. Azot, fosfor ve potasyum temel ihtiyaçlarıdır. Çinko ve bor içeren topraklarda rahatlıkla yetiştirilebilir. Hatta verimi diğer pancarlardan daha yüksek olur. Bu yüzden besini iyi tutan, havalandırma şartları iyileştirilmiş topraklarda yetiştirilmesi tavsiye edilmektedir. 

İç Anadolu Bölgesinde Şeker Pancarı Yetiştiriciliği 
Şeker pancarı, kıyı kesimlerimizde deniz seviyesinden en az 700 metre yükseklikten itibaren yetiştirilmektedir. Farklı iklim şartlarında yetiştirme şartlarında değişiklikler görülebilir. Ülkemizde İç Anadolu bölgesinde şeker pancarı yetiştiriciliği tüm ülkenin şeker pancarı yetiştiriciliğinin yarısı kadardır. İç Anadolu'dan sonra Karadeniz ve Marmara bölgesi şeker pancarı üretiminde ilk üçe girmişlerdir. Dünya'da ise Türkiye şeker pancarı üretiminde 5. sırada yer almaktadır.  

İç Anadolu'da şeker pancarı yetiştirmek için ekim Mart sonu ve Nisan başında yapılmalıdır.  Daha erken ya da daha geç ekmek şeker pancarının şeker varlığını ve kök verimini olumsuz etkiler. Bitki zararlılarına karşı direnci azaltır. Şeker pancarı karasal iklime sahip, yıllık 300-500 mm yağış alan İç Anadolu bölgesinde de yetişir. 

Şeker Pancarı Nerede YetişirAkdeniz ve Ege Kıyılarında Şeker Pancarı Yetiştiriciliği 
Deniz iklimine sahip Akdeniz ve Ege kıyılarında da şeker pancarı yetiştiriciliği yapılabilir fakat ekonomik değeri az olduğu için bu bölgelerde çok fazla yetiştirilememektedir.  Deniz iklimi olan bölgelerde yetiştirmek isteyenler şeker pancarı ekimini Şubat ayı ortalarından itibaren yapabilirler. Deniz iklimi olan bölgelerde yetiştiricilik yapmak isteyenler aynı zamanda bilmelidirler ki, kıyı kesimlerde verim yüksek ama şeker oranı azdır. 

Doğu Anadolu Bölgesinde şeker Pancarı Yetiştiriciliği
Doğu Anadolu bölgesinde şeker pancarı yetiştirmek isteyenler ise şeker pancarını ekmek için Nisan ayı sonunu beklemeli hatta yağış ve sıcaklık durumuna da bakarak Mayıs ortalarına kadar beklemelidirler. Doğu Anadolu'da şeker pancarı yetiştiriciliğinde kök üretimi düşük şeker oranı yüksektir. 

Bölgeler arası geçit bölgelerinde ise köklenme ve şeker oranı normal olmaktadır. Şeker pancarı yetiştirmek isteyenlerin ekim yapmadan önceki yılın sonbaharında anız yakma işlemi yapması ve tarlayı ekime hazır hale getirmesi gerekir. Ekimin yapılacağı yılın ilk baharında ise tohum yatağının derinliği, ekim yapılacak toprağın toprağın kalınlığı ayarlanmalıdır. Azotlu gübrenin üçte ikisi ilkbaharda verilmeli, toprak merdaneden geçirilmelidir. Bu yüzden dağlık ve coğrafi olarak engebeli alanlar şeker pancarı yetiştirmek için uygun olmayacaktır. 

Şeker pancarı yetiştirirken bir diğer önemli konu da ticari anlamda üretim yapmak isteyenlerin şeker fabrikalarına yakın yerlerde şeker pancarı yetiştirmesi gerektiğidir. Taşıma hem maliyetli olacağından hem de ürünün kalitesini bozacağından ülkemizde ticari anlamda yapılan şeker pancarı yetiştiriciliği daha çok şeker fabrikalarının çevresinde yoğunlaşmaktadır.  Ülkemizin her ikliminde yetiştirmeye uygun olan şeker pancarının çeşitleri de iklime göre farklılık göstermektedir.]]> Şeker Pancarı https://www.pancar.org/seker-pancari.html Thu, 29 Nov 2018 02:41:11 +0000 Şeker Pancarı, şeker üretimi için yetiştirilen bu bitki, ıspanakgiller familyasından olup posası ve püresi de hayvanların yem ihtiyacı için kullanılmaktadır. Bu bitkinin ıspanakgiller familyasında olmasının nedeni ise bitkin Şeker Pancarı, şeker üretimi için yetiştirilen bu bitki, ıspanakgiller familyasından olup posası ve püresi de hayvanların yem ihtiyacı için kullanılmaktadır. Bu bitkinin ıspanakgiller familyasında olmasının nedeni ise bitkinin yumru kısmında bulunan yaprakların ıspanağa benzemesidir. Şeker pancarı en fazla İç Anadolu Bölgesinde yetiştirilmektedir. Karadeniz ve Marmara bölgeleri de şeker pancarı üretiminde önemli derecede rol almaktadır. Aslında ülkemizin birçok bölgesinde yetiştirilebilecek olan bu bitki, daha çok para eden bitkiler nedeniyle fazla tercih edilmemiştir. Bu bitkinin içerisindeki şeker verimi %15 oranındadır.  

Şeker pancarı hangi iklimi sever

Yumrulu bir bitki olması sebebiyle yetişme döneminde yağmurlu ve nemli, olgunlaşma döneminde ise orta sıcak iklimleri sevmektedir. Yüksek rakımlarda yetişmeyi seve bu bitki fazla kurak iklimlerde verimi düşük olduğu için üretimi yapılmamaktadır.  

Şeker pancarının diğer özellikleri

Şeker pancarı hakkında en çok sorulan sorularda biri de şeker fabrikalarının şeker pancarı fabrikalarına neden yakın olduğudur. Bu bitkinin hasadı yapıldıktan sonra çok bekletilmeden şekerin verimini arttırabilmek için bu fabrikaların yakınına kurulmuştur. Topraktan çıkan şeker pancarında şeker oranı giderek azaldığı için bu yöntem tercih edilmiştir. 
Türkiye'de 7 şirket şeker pancarı üretimi ile uğraşmaktadır. Bu şirketlerin toplam 33 tane fabrikası bulunmaktadır. Dünya üzerinde ise Türkiye'nin şeker pancarı üretimi %7 civarındadır. Bu da yaklaşık 2,5 milyon ton şeker üretimine denk gelmektedir. Dünya üzerindeki en yüksek şeker üretimi ise Brezilya tarafından gerçekleştirilmektedir. 

Şeker PancarıŞeker pancarının faydaları
 • En önemli özelliği doğal şeker üretiminde kullanılmasıdır.
 • Diğer bitkilere göre daha çok oksijen açığa çıkardığı için çevre dostu bir bitkidir. 
 • Şeker pancarından elde edilen etanol maddesi ile araba motorlarında benzin yerine kullanılabilir. 
 • Hazmı kolaylaştırır ve iştah açıcı özelliği vardır. Mide ağrıların ve yanmalarına iyi gelir.
 • Böbreklerin düzenli çalışmasını sağlar.
 • İdrar söktürücü özelliği vardır.
 • Verem ve kanser hastalığına iyi gelir
 • Sakinleştirici özelliği vardır.
 • Tansiyon düşürücü etkisi vardır.
 • Anemi hastalığına iyi gelmektedir. 
 • Karaciğerlerin düzenli çalışmasını sağlar.
 • Kolesterol hastalığına iyi gelmektedir.
]]>
Kırmızı Pancar Diyeti https://www.pancar.org/kirmizi-pancar-diyeti.html Fri, 30 Nov 2018 01:28:32 +0000 Kırmızı pancar diyeti, bu diyet türü de diğer sebze diyetleri gibi son zamanlarda yaygınlaşmaya başlamıştır. Özellikle Batı ülkelerinde oldukça popüler olan bitkisel diyet kırmızı pancar diyeti, ülkemizde pek bilinen diye Kırmızı pancar diyeti, bu diyet türü de diğer sebze diyetleri gibi son zamanlarda yaygınlaşmaya başlamıştır. Özellikle Batı ülkelerinde oldukça popüler olan bitkisel diyet kırmızı pancar diyeti, ülkemizde pek bilinen diyet çeşidi değildir. Kırmızı pancar diyeti hızlı kilo kaybetmeyi ve zayıflamayı sağlar. Bu diyet ile 10 günde 5-6 kilo zayıflamak mümkündür.

Pancar diyeti düşük düzeyde yağ alımı olduğu için zayıflama esasına dayanmaktadır. Pancar sebzesini ham olarak yiyerek ya da portakal suyu, havuç suyu ilave edilen pancar suyunu günde iki kez, öğle yemeğinde ve akşam yemeği öncesinde, içerek diyet sürdürülebilir.

Pancar diyeti 7-10 gün arasında yapılmalıdır. Bu süreden fazla yapılan kırmızı pancar diyetlerini  tavsiye etmiyoruz. Safra kesesi ve böbrek taşı sorunu ya da şeker hastalığı gibi herhangi bir sağlık sorunu olan kimselerde diyetin yan etkileri artabilir. Bu yüzden bu gibi rahatsızlıkları olan kişilere kırmızı pancar diyetini önermiyoruz. Pancar iştah kesici ve mideyi küçültücü etkilere sahip olduğu için diyetlerde kullanılan bitkisel bir türdür.Sağlık sorunları olan kimseler bu diyeti uygulamadan önce aile hekiminize danışmanız sizler açısından yararlı olacaktır.

Kırmızı Pancar Diyeti

Size vereceğim kırmızı pancar diyeti 5 günlüktür. Her sabah, öğle ve akşam bir su bardağı pancar suyu içmelisiniz ve yemeklere başlamadan önce bir büyük dilim (150 gram) pancar yemelisiniz.

Pazartesi

 • Kahvaltı: Bir fincan yağsız süt ile kahve ya da çay, iki tane tam buğday ekmeği
 • Öğle Yemeği: Kahverengi pirinç pilavı ve çiğ sebze salatası, yanına 150 gram kadar pancar
 • Akşam Yemeği: Sebze çorbası ve 1 su bardağı pancar suyu

Salı

 • Kahvaltı: Kornfleks ve yanında yağsız süt
 • Öğle Yemeği: Domates ve marul ile pişmiş bir parça tavuk (200 gram kadar olmalı)
 • Akşam Yemeği: İki adet fırında patates ve yanında meyve
Çarşamba
 • Kahvaltı: Bir fincan yağsız süt ile kahve ya da çay, iki adet tost ekmeği dilimi 
 • Öğle Yemeği: Domates salatası ile pirzola ya da pişmiş balık filetosu.
 • Akşam Yemeği: Sebze çorbası.

Kırmızı Pancar DiyetiPerşembe

 • Kahvaltı: 1 dilim ince tereyağı sürülmüş kepek ekmeği ve lahana suyu çorbası
 • Öğle Yemeği: 1 porsiyon haşlanmış yağsız biftek ya da pişmiş patates 
 • Akşam Yemeği: Sebzeli pişmiş püre

Cuma

 • Kahvaltı: 4 adet zeytin, 2 dilim ekmek, bir kaşık reçel ve bir kibrit kutusu yağsız peynir. 
 • Öğle Yemeği: 2 adet marul ve domates ile balık ızgara
 • Akşam Yemeği: Fırında kabak püresi.

Kırmızı pancar diyeti boyunca önerilere kesinlikle uymalısınız:

 • Kafeinsiz kahve içiniz
 • Süt tozu kullanınız
 • Şeker yerine tatlandırıcı kullanmalısınız
 • Yağsız yoğurt tercih etmelisiniz
 • Tahıllı ve buğday ekmeğini tercih etmelisiniz 
 • Mayonez kesinlikle yasaktır
 • Yağsız beyaz peynir tüketiniz
 • Yemeklerinize mümkün olduğunca az yağ dökünüz. 
 • Öğünlerinizi yavaş yavaş sindirerek yiyiniz.
]]>
Pancar Salatası https://www.pancar.org/pancar-salatasi.html Fri, 30 Nov 2018 02:49:31 +0000 Pancar salatası, Türk mutfağında ana yemek kadar yemeğin yanına indirdiğiniz, ikram ettiğiniz ara sıcaklar da yani salata olsun veya mezeler olsun onlarda önemlidir. Salata benim için aslında en az yemek kadar önemlidir yemek mas Pancar salatası, Türk mutfağında ana yemek kadar yemeğin yanına indirdiğiniz, ikram ettiğiniz ara sıcaklar da yani salata olsun veya mezeler olsun onlarda önemlidir. Salata benim için aslında en az yemek kadar önemlidir yemek masasında. Salata sadece diyet yapanların değil yapmayanların bile her zaman rahatlıkla yiyebileceği bir yiyecektir. Bugün de ben sizlere klasik salataların dışında olan bir salata tarifi vereceğim. Pancarı hemen hemen herkes bilir. Ancak salatasını pek bilen yoktur. Bende sizlere yiyenlerin seveceği bir salata tarifi vereceğim. Şimdiden kolay gelsin. 

Pancar salatası için gerekli olan malzemeler 
 • 3 adet kırmızı pancar
 • Yarım çay bardağı zeytinyağı
 • 1 çay bardağı haşlanmış mısır
 • 1 diş sarımsak 
 • Yarım limon suyu 
 • Yarım demet maydanoz 
 • Tuz
Pancar SalatasıPancar salatası farklı şekillerde yapabilirsiniz. Ben sizlere kolay olan bir tarif vereceğim. Pancar salatası için ilk olarak pancarların kabuklarını soyun. 3 adet pancarı soyduktan sonra bir kabın içerisine yarım çay bardağı sirke koyup biraz da su koyup pancarları 10 dakika kadar bekletin. Pancarları sirkeli suda 10 dakika beklettikten sonra bir düdüklü tencerede veya normal tencereye koyup üzerini biraz geçecek kadar su koyun ve tencerenin ağzını kapatın. Düdüklü tencerede pişirecekseniz eğer 20-25 dakikada pişer. Eğer normal tencere de pişecekse 45-50 dakika kadar sürebilir pişmesi. Pancarlar haşlandıktan sonra soğuması için bir süre bekleyin. Pancarlar soğuduktan sonra küçük yada orta boy olacak şekilde küp küp doğrayın. Pancarları doğradıktan bir diş sarımsağı da küçük olacak şekilde doğrayın pancarların üzerine ekleyin. Haşlanmış mısırları da ekleyin. En son olarak da maydanozları ince ince kıyın ve üzerine koyun. Daha sonra zeytinyağı ve tuzunu arzu ettiğiniz miktarda koyup yarım limonu da sıkın ve salatanızı karıştırın. Salatamız hazır. 

Afiyet olsun.
]]>
Elmalı Pancar Salatası https://www.pancar.org/elmali-pancar-salatasi.html Fri, 30 Nov 2018 23:44:24 +0000 Elmalı pancar salatası: alışılagelmiş salata çeşitleri arasında değildir. Fakat tadı oldukça lezzetlidir. Alışkanlık yapılması gereken ve sağlığa faydası ile bilinen bir salatadır. Elmalı pancar salatası deneyen kişil Elmalı pancar salatası: alışılagelmiş salata çeşitleri arasında değildir. Fakat tadı oldukça lezzetlidir. Alışkanlık yapılması gereken ve sağlığa faydası ile bilinen bir salatadır. Elmalı pancar salatası deneyen kişilerin severek benimsedikleri bir salatadır. Üstelik bu salata şifa kaynağıdır. Özellikle kansızlığa etkili bir şekilde fayda sağlamaktadır. Yemek sunumlarında tabaklarda iştah kabartıcı bir görselliğe sahiptir. Besin değeri oldukça yüksek olan elmalı pancar salatası fazla kilo problemi yaşayan kişilere önerilmektedir. Zayıflatıcı özelliği ile bilinen elma ve pancarın birlikte bir salatada buluşması salataya muhteşem ve eşsiz bir tat katmıştır. Sizde misafir alımlarında değişik bir salata sunumu ile göz doldurabilirsiniz. Görünüm olarak iştah kabartan elmalı pancar salatası konuklarınızın sizden mutlaka tarif alacakları bir salata çeşididir. Herkese tavsiye ederiz.

Elmalı pancar salatası için gereken malzemeler:
 • 2 tane kırmızı pancar
 • 1 tane  elma
 • 1 tane havuç
 • 7-8 dal maydanoz
 • 1 diş sarımsak
 • Yarım limon
 • 2 yemek kaşığı zeytinyağı
 • 1 yemek kaşığı nar ekşisi
 • 1 tutam tuz
Elmalı Pancar SalatasıElmalı pancar salatası yapılışı: Öncelikle pancar salatası yapmak için pancarları soyarak yıkayın. Derin bir kap içerisine pancarları rendeleyin. Pancar içerisine havucu rendeleyin ve maydanozları içine ince ince kıyılmış bir şekilde doğrayın. Son olarak elmayı da karışım içerisine rendeleyin. Şimdi salatanın sosunu hazırlayalım. Küçük bir kase içerisine göz ayarı ile nar ekşisi, zeytinyağı ve tuzu karıştıralım ve yarım limon karışım içerisine sıkalım. Kaşıkla iyice çırpın ve salata üzerinde gezdirin. Salataya sos katıldıktan sonra salatayı iyice harmanlayın. Salata tadında eksik kalan bir şey hissederseniz tekrar ekleyebilirsiniz. Elmalı pancar salatası hazır. Artık tabaklara alarak servis yapabilirsiniz. Afiyet olsun.
]]>
Pancar Sosu https://www.pancar.org/pancar-sosu.html Sat, 01 Dec 2018 22:49:37 +0000 Pancar sosu, kolay hazırlanabilen ve lezzetli bir sos çeşididir. Pancarın içinde bulunduğu bin bir derde deva olan vitamin ve mineral deposu olarak bilinen bir çok madde vardır. Ayrıca yemeklerin yanına yakışan ve aranılan bi Pancar sosu, kolay hazırlanabilen ve lezzetli bir sos çeşididir. Pancarın içinde bulunduğu bin bir derde deva olan vitamin ve mineral deposu olarak bilinen bir çok madde vardır. Ayrıca yemeklerin yanına yakışan ve aranılan bir tatdır pancar sosu. Çoğu yemeğin yanında servis yapabileceğiniz pancar sosunun yapımı da hazırlanması da gayet kolaydır. Pancarlar haşlanıp sağlıklı ve doğal gıdalar da katarak çok daha lezzetli bir kıvama getirebilirsiniz. Özel günlerinizde yemeklerin yanında güzel ve şık sunumuyla servis edebileceğiniz harika bir tarif. Hemen not alıp ve hiç zaman kaybetmeden yaparak misafirlerinize görsel bir şölen sunabilirsiniz. Ayrıca vücudumuzun da birçok eksiğini rahatlıkla karşılayacaktır. Üstelik tadını da aldığınızda vazgeçmeyeceğiniz bir sos haline gelecektir. Dilerseniz bu güzel tarifi hemen sizlerle paylaşalım.

Pancar sosu için gerekli olan malzemeler:
 • 1 adet orta boy pancar
 • 1 adet orta boy soğan
 • 2 yemek kaşığı kadar limon suyu
 • 4 yemek kaşığı kadar zeytinyağı
 • İsteğe göre 1 çay kaşığı kadar kara biber
 • Biraz tuz damak tadınıza göre 
 • 200 gram humus
 • 2-3 küçük diş sarımsak
Pancar SosuPancar sosu yapılışı;

Pancar sosunun tarifine başlamadan önce ilk olarak pancarı yıkayıp temizledikten sonra büyük bir tencereye koyup üzerini aşacak şekilde su doldurun ve kaynaması için ocağı açın. Pancarlar kaynamaya başladıktan sonra yaklaşık olarak bir 50-60 dakika kadar kaynatın. Pancarlar yumuşayana kadar kaynatın piştiğini bir çatal kullanarak anlayabilirsiniz. Piştikten sonra ocaktan alın ve pancarı dışarı çıkarıp biraz soğuduktan sonra kabuğunu dikkatlice soyun. Kabuğunu soyduktan sonra biraz irice doğrayın ve bekletin. Diğer taraftan soğanları soyup ince ince yemeklik doğrayın ve yanmaz tavaya dökün üzerine 4 yemek kaşığı kadar zeytinyağını koyup biraz kavurun. Pembelesene soğanları ocaktan alın ve geniş ama derin bir çırpma kabına alın. Soyup doğradığınız pancarı, kavurduğumuz soğanları, sarımsağı, humusu ve limon suyunu ilave edin ve bir blender dan yardım alarak parçalayın ve ince sos haline getirin. Eğer isterseniz sarımsakları da soğanlarla beraber kavurabilirsiniz bu işlem tamamen isteğe bağlıdır ama kavurmak ayrı bir aroma katacaktır sosun içine. Parçalama işleminizi bittikten sonra içine karabiber ve tuz ekleyip biraz daha karıştırın ve pancar sosunun hazır. Buzdolabında soğuttuktan sonra hemen serves edebilirsiniz. Şimdiden hepinize afiyet olsun.
]]> Şeker Pancarı Pekmezi https://www.pancar.org/seker-pancari-pekmezi.html Sun, 02 Dec 2018 07:47:30 +0000 Şeker Pancarı Pekmezi, ülkemizde genellikle Trakya bölgesinde ve özellikle Kırklareli yöresinde yaygın olarak üretilmektedir. Sonbahar mevsiminin sonlarında ve kış mevsiminin başlarında yapılması uygundur. Şeker panc Şeker Pancarı Pekmezi, ülkemizde genellikle Trakya bölgesinde ve özellikle Kırklareli yöresinde yaygın olarak üretilmektedir. Sonbahar mevsiminin sonlarında ve kış mevsiminin başlarında yapılması uygundur. Şeker pancarı pekmezi özellikle kış aylarında sağlığımızı korumamız amacıyla vazgeçilmez besinlerimizdendir ve öyle olmaya da devam etmelidir. Çünkü sağlığımız için oldukça yararlı bir besin niteliğindedir.  

Şeker pancarı pekmezi içeriğinde potasyum, folik asit, mangan, magnezyum ve demir gibi birçok vitamin ile mineral yer almaktadır. Şeker pancarı pekmezi özellikle kansere karşı oldukça önemli bir besindir. İçerisinde yer alan demir, demir eksikliği anemisi tedavisine karşı etkin rol oynamaktadır. 

Şeker Pancarı Pekmezi Nasıl Yapılır

Şeker pancarı pekmezi yapabilmek için ilk önce şeker pancarlarının kabuklarını soyarak aynı oranda parçalara ayıralım. Ancak şeker pancarı kabuklarını eşit parçalara ayırmak zor olabileceğinden dolayı, bu işlem için basit kıyma makineleri kullanabilirsiniz. 

Eşit parçalara ayırdığınız ve parçaladığınız pancarları, kazanın yarısına kadar eşit gelecek bir şekilde koyunuz. Daha sonra üzerini de soğuk su ile doldurunuz. 

Su ile doldurduğunuz şeker pancarı ile dolu olan kazanı yaklaşık 3.5 saat kadar kaynamaya bırakınız. (Şeker pancarları bu süre zarfında yumuşayacaktır.) Yumuşayan şeker pancarlarını suyun içerisinden süzerek çıkarınız. Ardında kalan şırasından suyunu çıkarınız. Daha sonrasında tekrardan kaynamaya bırakınız. Ancak şeker pancarı pekmezinin kaynama sırasında ara ara köpüğünü de alarak karıştırmayı unutmayınız. 

Şeker pancarı pekmezi pişmeye yakın iken ilk önce kırmızımsı bir renk, daha sonrasında ise sarımtırak bir renge dönüşecektir. Şeker pancarı pekmezinin birazını bir tabak ile alarak tadını ve rengini kontrol ediniz. Daha sonrasında ise şeker pancarı pekmezini ocaktan alınız, serin bir yerde saklayınız.

Şeker Pancarı Pekmezi Faydaları Nelerdir
 • Şeker pancarı pekmezi kansere, özellikle de ilik kanserine karşı korunmaya ve tedavisine karşı oldukça etkilidir.
 • Genellikle kış mevsiminde sıklıkla rastlanmakta olan gribal enfeksiyon ve rahatsızlıklara karşı tedavi edici ve öncesinde de koruyucu bir etkiye sahiptir. 
 • Mide ekşimesine iyi gelmektedir.
 • Gastrite karşı iyi geldiği bilinmektedir.
 • Tansiyon yüksekliğine karşı koruyucu ve tedavi edici özelliğe sahiptir. Tansiyon düşürücü bir besindir.
 • Şeker pancarı pekmezi bir kimsenin gün içerisinde alması gereken potasyum, kalsiyum ve demir ihtiyacının çok daha fazlasını karşılayabilmektedir.
 • Şeker pancarı pekmezinin sıcak tutucu bir özelliği olduğu bilinmekte olduğundan dolayı kış aylarında tüketilmesi gerekmektedir.
 • İçeriğinde bulunan karbonhidrat nedeniyle enerji verici besinler arasında yer tutar.
 • Şeker pancarı pekmezi zayıflık ve halsizlik şikayetlerine karşı birebirdir.
 • Demir eksikliği anemisini tedavi edici etkisi vardır.
 • Hamile bayanlara ve bebeklere iyi geldiği bilinmektedir.
 • Çocuklarda zeka gelişimine iyi gelir.
 • Kemiklerin güçlenmesini ve diş sağlığının korunmasını sağlar.
 • Astım, bronşit, öksürük tedavilerinde kullanılmaktadır.
Şeker Pancarı PekmeziŞeker Pancarı Pekmezi Zararları Var Mıdır
 • Şeker pancarı pekmezinin yukarıda saydığımız birçok faydasının dışında, bazı zararları da bulunmaktadır. Diğer bütün pekmezler gibi, şeker pancarı pekmezinin de gereğinden fazla kaynatılması oldukça büyük bir risk taşımaktadır. Çünkü fazla kaynatılan pekmezlerde kanser riski taşınmaktadır. 
 • Ayrıca pekmez ocaktan alındıktan bir süre so]]> Pancar Kökü https://www.pancar.org/pancar-koku.html Mon, 03 Dec 2018 02:45:48 +0000 Pancar kökü, Pancar ıspanak ailesinden olan bir sebze türüdür. Kökleri yumru şeklindedir. Pancarın bilinen 2 türü vardır. Bunlardan biri beyaz renkli şeker pancarı, diğeri kırmızı pancardır. Her iki pancar kökü ise mutfa Pancar kökü, Pancar ıspanak ailesinden olan bir sebze türüdür. Kökleri yumru şeklindedir. Pancarın bilinen 2 türü vardır. Bunlardan biri beyaz renkli şeker pancarı, diğeri kırmızı pancardır. Her iki pancar kökü ise mutfaklarda hazırlanarak tüketilebilir. Anadolu mutfağında her iki pancar kökünün de bir çok çeşit yemeği yapılmaktadır. 

  Beyaz şeker pancarı kökü, etli ve kökünden şeker üretilen ticari amaçlı bir bitkidir. Dünya genelinde şeker ihtiyacının %30'u şeker pancarından elde edilir. Beyaz şeker pancarı kökü şeker kamışına oranla daha az yetiştirilmektedir. Ülkemizde en yaygın pancar üretimi iç Anadolu bölgesinde yapılır. 

  Kırmızı pancar kökü, E-162 adı ile tanınan pancar türüdür. Kırmızı pancar kökü ticari amaçla gıda renklendiricisi olarak kullanılır. Pancar kökü temizlenip suyu çıkarıldıktan sonra konsantre hale getirilip renklendirici olarak kullanılır. Kırmızı pancar kökünde betanin ve vulgaksantin adı verilen iki pigment bulunur. Pancar kökü suda çözülmesi kolaydır. Doğal renklendirici olarak kullanılır. Piyasada toz ve sıvı hallerde satılan pancar kökü kırmızısı bir çok gıdaya açık veya koyu kırmızı renk tonları vermek amacıyla kullanılır. Ülkemizde hemen hemen her bölgede yetiştirilir. Yaygın olarak İç Anadolu bölgesinde yetiştirilir. 

  Pancar KöküPancar kökü kırmızısı uygulanan alanlar, 
  • İlaç tabletleri ve şuruplar,
  • Jöleler,
  • Marmelatlar, 
  • Meyve preparatları,
  • Reçeller, 
  • Meyveli yoğurtlar,
  • Aromalı sütler,
  • İçecekler,
  • Pasta sektöründe süsleme ve kaplama malzemeleri,
  • Unlu mamuller,
  • Dondurmalar,
  • Yenilebilir buzlar,
  • Salamlar, sosisler,
  • Çeşni maddeleri,
  • Çerezler,
  • Soslar,
  • Distile alkollü içecekler,
  • Kokteyller,
  • Aromalandırılmış şaraplar,
  • Meyve şarapları.
  ]]>
  Pancar Şekeri https://www.pancar.org/pancar-sekeri.html Mon, 03 Dec 2018 23:27:58 +0000 Pancar şekeri, Şeker yada sakkaroz çoğu bitki de vardır. Ancak içeriğinde ekonomik yönden şeker elde edilebilecek miktarda şeker bulunan iki bitki bulunur; şeker pancarı ile Şeker kamışı, Ülkemizde şeker kamış Pancar şekeri, Şeker yada sakkaroz çoğu bitki de vardır. Ancak içeriğinde ekonomik yönden şeker elde edilebilecek miktarda şeker bulunan iki bitki bulunur; şeker pancarı ile Şeker kamışı, Ülkemizde şeker kamışından şeker üretimi yapılmamaktadır. 

Türkiye'de Pancar Şekeri Üretimi;

Türkiye de iklim şartları ile şeker pancarının ekonomik olması nedeniyle pancar şekeri üretimi yapılır. Türkiye şeker üretiminin başlanması, Osmanlı’ya (1840-1899) kadar uzanır. Osmanlı zamanında teşebbüslerin olmasına karşın, ilk defa şeker fabrikası kurulması Cumhuriyet dönemine denk gelmiştir. İlk şeker fabrikası 17 Aralık 1926'da tarihinde Uşak’ ta açılmış olmasına karşın, uşaktaki fabrikadan önce temeli atılan, ancak bundan on bir ay önce biten, Apullu Şeker Fabrikası 26 Kasım 1926 tarihinde ilk şekeri üretmiştir. 1956 yılında Türkiye’de kurulan şeker fabrikalarının sayısı 15 tane olmuştur.

Pancar ŞekeriPancar Şekeri Üretimi Aşamaları: Şeker soframıza gelene kadar çok fazla aşamadan geçer. Bir kilo şeker üretimi için takriben 900 grama eş olabilen 9 adet şeker pancarı gerekiyor. Bahar aylarında ekimi yapılan Şeker Pancarının sonbaharda hasat yapılması ile pancar şekeri üretme aşamasına geçilir. Toplanan pancar, daha toplanma aşamasında mekanik biçer yardımı ile taç ve yaprakları kesilerek alınır. Şeker pancarı tarlada yükleyici ile kamyonlara yüklenip, fabrika silolarına getirilir. Bu yükleme esnasında, yükleyici de bulunan elek yardımı ile bitki yüzünde yabancı maddelerin bir kısmı temizlenir. Taşıma bantları ile silodan alınan şeker pancarı temizleme istasyonlarına gönderilir. Şeker Pancarları taşıma bantları ile taşıma sırasında dönen bir silindirin içinden geçerler. Burada pancarlara basınçlı su uygulaması yapılarak bu işlem ile mahsul; topraktan ve sudan daha ağır olan taş ve kum benzeri yabancı maddelerden tamamen temizlenir.

Temizlenen şeker pancarları, işlenmek üzere bantlar yardımıyla fabrikaya ulaştırılır. Bunu takip eden aşamada makineler yardımıyla 4,8 mm arası kalınlıkta ve 10 cm boyunda küçük dilimlere ayrılır. Kıyımı yapılan pancarlar daha sonra, buradan Difüzyon tanklarına gönderilir. Buradaki kıyılmış pancar sıcak su verilerek, hücrelerin açılması sağlanır ve böylece pancarda içinde bulunan şeker, bir miktar yabancı madde ile birlikte suya geçirilir. Burada içerisinde çok fazla miktarda şeker olan kıyımlar, ham şerbet halinde işleme alınırken, şekeri alınan kıyım suyu ise pancar posası halinde çıkartılır. Bu atık madde Küspe ile preslenip, hayvan yemi olarak kullanılmak üzere satılır. Şeker pancarı kıyımından şeker alınması, başka bir ifadeyle Sakkaroz extraktionu anında su sıcaklığı 70 derecedir. bu işlem yaklaşık olarak bir saat kadar sürer.

Extraktion ile elde edilen ham şerbetin içerisinde, yabancı maddelerinde olması nedeniyle arıtma işlemi yapılır. Arıtma işlemi içinde şerbet halk tarafından kireç sütü olarak bilinen Kalsiyum hidroksit (Ca(OH)2) ile karbondioksit gazı ile bir dizi işleme uygulanır. Bu işlemlerin sonucu %12-15 civarında Şeker içeren eden ince su veya diğer bir deyişle sarı şeker solüsyonu oluşur. Bu ince suyun koyuluğunu artırmaya yönelik altı aşamadan oluşan bir buharlaşma işlemi yapılır. Bu şekilde içerisinde %60 şeker olan koyu kıvamlı şerbet elde edilir.

Kıvam aşamasından sonra kristalizasyon evresine sıra gelir. Bu aşamada, koyu kıvamlı şerbeti değişik muamelelerden geçirerek kristalleşmiş şeker ile içerisinde şeker ile yabancı maddeler olan bir ara ürün oluşur. Bu ara ürünler vakum kazanlarında pişirilir. Buna üretim içinde Lapa adı verilir. Buradan daha sonra Lapa Santrifüjleme işleminden geçirilen kristalleşmiş lapa, şeker şurubundan ayrışır. Bu işlem ile hafif nemli olan şeker kiristalleri elde edilir. Bu şeker kurutulduktan sonra, temizlenmek üzere eleklerden geçer, ]]> Pancar Nasıl Yapılır https://www.pancar.org/pancar-nasil-yapilir.html Tue, 04 Dec 2018 09:24:10 +0000 Pancar nasıl yapılır, Ispanak ailesinden olan pancar bir çok şekilde pişirilerek tüketilmektedir.  İçerisinde ki bir takım maddeler sayesinde insan sağlığı üzerinde etkisi bilimsel olarak kanıtlanmış bir sebzedir. Öncelikle Pancar nasıl yapılır, Ispanak ailesinden olan pancar bir çok şekilde pişirilerek tüketilmektedir.  İçerisinde ki bir takım maddeler sayesinde insan sağlığı üzerinde etkisi bilimsel olarak kanıtlanmış bir sebzedir. Öncelikle pancar nasıl yapılır sorusuna her ne şekilde yapacak olursanız olun öncelikle pancarı ilk etapta pişirmeniz gerekir. Normalde fırında veya suda haşlayarak yapabilirsiniz. Öncelikle pancarın hangi kısmından ne yapılacağını ve nasıl yapılacağını sizlere anlatalım. Pancarın yaprak,sap ve kök kısmı bulunur. Şöyle diyebiliriz, tamamen her kısmı yenilebilir bir sebzedir. Öncelikle yaprak kısmından başlayarak sırasıyla sap ve kök kısımlarının nasıl hazırlanacağını sizlerle paylaşalım.

Pancar nasıl yapılır yaprak kısmı, Özellikle şeker pancarının yaprak kısmından bir çok yemek yapılabilmektedir. Örneğin, Sarma, börek harcı, içli köfte, kıymalı pancar yapraklı katmer diye  liste devam eder. Tadı ıspanağı ve pazıyı anımsatan bu pancar yaprağından turşu da yapılmaktadır. Öncelikle yapmanız gereken pancar yapraklarını sap kısımlarından ayırmaktır. Tamamen temizleyip yıkadığınız pancar yapraklarını önce kaynamış suda 5 dakika kadar kaynatıp sonrasında soğuk suya koymaktır. Bu yaprakların rengini korumasını sağlamaktadır. Bu işlemle sarma ve turşu yapılır. Diğer saydığımız yemekler içince pancar yaprağını doğrayıp haşlamanız yeterli olacaktır.

Pancar nasıl yapılır sap kısmı, Pancarların kök ve yaprak arasındaki bölümde bulunan uzun ince kısımdan çok güzel pancar turşusu yapılmaktadır. Bunun için sap kısımlarını yapraklarından ayırın ve yıkayın.  Çok az haşladıktan sonra tuz, limon tuzu, sirke, su ve sarımsak ekleyerek normal turşu kurar gibi kurun. Turşuyu yemeklerin yanında tüketebileceğiniz gibi kavurarak ta yemek yapabilirsiniz. Ayrıca sap kısmını minik minik doğrayıp yıkadıktan sonra suda haşlayıp süzün. Üzerine sarımsaklı yoğurt dökerek de tüketebilirsiniz.

Pancar Nasıl YapılırPancar nasıl yapılır kök kısmı, Tencerede suda haşlamanız mümkündür. Ancak pratik bir şekilde amacınıza ulaşmak istiyorsanız düdüklü tencere kullanmanız gerekir.Öncelikle pancarı sap ve yaprak kısımlarından keserek ayırın. Pancar kökü toprak dibinde yetiştiği için çok dikkat ederek yıkamanız gerekir. Pancar kökünü yıkarken kullanılmamış bir bulaşık süngeri kullanabilirsiniz. Bu işinizi kolaylaştıracaktır. Aralarına giren toprakları da iyice temizledikten sonra düdüklü tencerenin içerisine alın. Üzerini kapatacak kadar su ile kapatın. Düdüklünün ağzını kapattıktan sonra kaynamaya başlayınca altını kısıp ortalama 20 dakika pişirin. 20 Dakikanın sonunda buharı geçene kadar bekleyin. Düdüğünden içerisinde ki buharın bittiğinden emin olduktan sonra açın. Eğer pancar kökleriniz yumuşamamışsa tekrar ağzını kapatarak haşlayın. Muhtemelen pişmiş olacaktır. Pancarların kabuklarını soyarak dilerseniz doğrayıp dilerseniz robotta püre haline getirerek salata yapabilir, yemeğini yapabilir, tatlısını veya turşusunu yapabilirsiniz. Sadece haşlayarak ta tüketebilirsiniz oldukça lezzetli bir bitkidir.
]]> Pancar Tarlası https://www.pancar.org/pancar-tarlasi.html Tue, 04 Dec 2018 10:29:29 +0000 Pancar tarlası, Öncelikle alanın düz, verimli ve güneş alan bir bölge olması gerekir. İlk ön işlem ön bitki hasadı sonrası bitki artıklarının toprağa gömülmesini sağlayın anız bozma sürümüdür. Tarlayı sürümden s Pancar tarlası, Öncelikle alanın düz, verimli ve güneş alan bir bölge olması gerekir. İlk ön işlem ön bitki hasadı sonrası bitki artıklarının toprağa gömülmesini sağlayın anız bozma sürümüdür. Tarlayı sürümden sağlıklı bir sonuç alabilmek için tav denilen toprak rutubetinin sürüme olanak sağlayacak seviyede olması gerekir. Toprak sürümünde ölçü, puluğun devirdiği toprağa kalıp şeklinde değilde devrildiği anda dağılabilen bir toprak olması gerekir. Bu anız bozma sürümü toprağın derinliklerine su ve havanın ulaşmasını sağlayacaktır.

Pancar tarlası gübreleme, Gübreleme öncesinde toprakta mevcut olan bitki besin maddelerinin hangi düzeyde olduğunu bilmek gerekir. Ziraat mühendisleri tarafından usulüne uygun olarak alınan toprak numunelerinden analiz sonuçlarına bakılarak çiftçiye dekar başına tavsiye edilecek gübre miktarını belirleyecektir. Pancar tarlasında yetiştirilme de en önemli 3 ana besin maddesi fosfor, azot ve potastır. Bunların hangi dönemde kullanılacağını ziraat mühendisleri çiftçiye anlatacaktır Toprak yapısını iyileştirici etkisi yanında organik maddeleri içermesi sebebiyle pancar tarlasında ahır gübrelerinin kullanılması tavsiye edilmektedir. Aşırı gübre kullanımı hem israftır hemde toprakta çoraklaşmaya neden olur. 

Pancar tarlası ekim zamanı, İlkbaharda tarlada çıkması muhtemel otlar için seçilen yabancı ot ilacı atılmakla başlanır. Devamında ekim ayında tarla sürülür ve ekime hazırlanır. Yapılacak pancar ekimi sıraları düz bir çizgi halinde olmalıdır. Pancar ekimi tohum ile gerçekleşir. Şeker pancarı başlangıç gelişimi yavaş seyreden bir bitkidir ve toprakta kabuk bağlama ve yabancı ot gibi olumsuzluklardan çabuk etkilenir. Bu sebeple en az 2 kez çabalanması gerekir. Çabadan 15-20 gün sonra büyümesi hızlanır ve pancarda seyreltme yapılması gerekir. Seyreltme işlemi şeker pancarının 4-6 yapraklı olduğu dönemde geciktirilmeden yapılır. 

Pancar TarlasıPancar tarlası ilaçlama, Pancarda ilaçlama ekim öncesi ve ekim sonrası olmak üzere 2 kez yapılır. Pancarda toprak altı kurtları büyük zarar neden olur. Bunun için toprak altı ilaçlama yapılır. Sonbaharda toprak sürüm öncesi de ilaçlanalabilir. Ayrıca pancar tohumlarının da etkilenmemesi için tohum ilaçlarıyla ilaçlanması gerekir. Ekim sonrası görünen yaprak pireleri, hortumlu böcekler, yaprak bitleri ve yaprak kurtlarına karşı kuruluş ve kişilerin tavsiyesine göre ilaçlama yapılır. Yaprak leke hastalığına karşı belirtiler görüldüğünde ilaçlı mücadele yapılır. 

Pancar tarlası sulama, Ekiminden hasat dönemine kadar belirli aralık ve miktarlarda pancar suya ihtiyaç duyar. Pancar sulama dönemleri çıkış, gelişme ve mevsim sonu sulaması olarak 3 dönemdir. Haziran sonu ile eylül ortalarına kadar yapılmaktadır. Öğle sıcağından solan yapraklarda akşam üstü solgunluk devam ederse sulamayı tekrarlamak gerekir. Sulama sayısı bitkilerin gelişimine bağlı olarak 4 yada 6 civarında olabilir. En gelişmiş sulama tercihi damla sulamadır. Salma veya yağmurlama olarak da yapılabilir. 

Pancar tarlası hasadı, Daha önceleri teker teker elle veya çapayla sökülerek hasat edilen pancar günümüzde aşamalar kaydederek şu an modern makineleriyle yapılmaktadır. Pancar hasat işlemlerini bir arada yapan hasat makineleri ile kolaylıkla yapılmaktadır. Orta ve küçük aile işletmelerine işçilik maliyetlerini en aza indirmekle birlikte hasat işlemini kısa bir sürede en az bir masrafla yaptırabilmektedir.
]]>
Kırmızı Pancar https://www.pancar.org/kirmizi-pancar.html Wed, 05 Dec 2018 03:30:30 +0000 Kırmızı Pancar, adındanda tahmin edeceğimiz gibi kırmızı olsa da ıspanakgiller ailesindendir. Ege bölgesinde halk arasında"çükündür" olarak bilinir. Ana vatanı ülkemizde  Akdenizdir.Tarladan, pazara, pazardan mutfa
Kırmızı Pancar, adındanda tahmin edeceğimiz gibi kırmızı olsa da ıspanakgiller ailesindendir. Ege bölgesinde halk arasında"çükündür" olarak bilinir. Ana vatanı ülkemizde  Akdenizdir.Tarladan, pazara, pazardan mutfağımıza kadar uzanan yolda kendimizi ve ailemizi  hastalıklardan korumamız için doğru beslenmemiz gerektiğinden doğal ve doğamıza uygun ürünleri tercih etmeliyiz. Tabiat Ana bunu en güzel en doğal şekliyle bizlere sunmuştur. Bunlardan biride muhteşem bitki kırmızı pancardır.  

Kırmızı pancar, bahar aylarının  başından yaz ayları sonuna kadar ekilebilen bir bitkidir. Ortalama 6 ayda hasat edilir. Şimdi kış mevsiminin 
mucizevi bitkisinden biraz bahsedelim.Organik maddelerce zengin olan ve killi topraklarda çok iyi gelişim gösteren kırmızı pancarın  yetiştirildiği topraktaki bor miktarının düşük olması gerekmektedir. Aksi taktirde büyüme yavaşlar ve lekeler oluşur.

Kırmızı pancar,vitamin ve mineral deposudur;  A, B ,C ve  P  vitaminleri bakımından zengindir. İştah açıcı ve besleyicidir. Pancar aynı zamanda demir ,bakır, fosfor, kalsiyum, magnezyum, potasyum ,çinko ,manganez ,brom ve şeker bulunur. Bu bitkinin yaprakları da aynı şekilde vitamin ve mineral açısından zengindir. Pancarın mucizevi gücünün yanı sıra şeker oranı yüksek olduğundan aşırı tüketilmemesi gerekmektedir.

Kırmızı pancarın faydaları
 • Yüksek kan basıncını düşürür,
 • En güçlü kan düzenleyicilerden biridir ,
 • Kansere karşı koruyucudur,
 • Detoks etkisi vardır,
 • İltihap oluşumunu engeller,
 • Dayanıklık sağlayıcı,
 • Rahmin fibromları ile  miyomları ve göz perdelerini eritir,
 • Yüksek kan şekeri ve tansiyonu dengelemeye yardımcı olur,
 • Kemik zafiyeti olanlara çok faydalıdır ,
 • Karaciğerin düzenli çalışmasını sağlar ve hastalıklarına karşı koruyucudur,
 • Bağırsakların düzenli çalışmasını sağlayarak hazm kolaylaştırır,
 • Kafa derisine sürüldüğünde kepeğe karşı etkilidir,
 • Ilık pancar suyu kulağa damlatılırsa,ağrısını keser ve iltihaplanmayı önler,
 • Adet problemleri,bel ağrıları baş ve diş ağrılarının tedavisin de yardımcı olabilir,  
 • Pancar suyu içinde bolca folik asit vardır.Bu da gebelikte spira bifida (ayrık veya açık omuz) riskini azaltmaya yardımcı olur. 
Kırmızı PancarKırmızı pancar nasıl tüketilir,

Pişmiş olarak tüketileceği  takdirde bütün veya dörde bölünüp 15 dakikayı geçmeyecek şekilde buharda veya kaynatarak  yada 1 saati geçmeyecek şekilde fırında pişirilebilir. Salatamızı ve turşumuzu hazırlarken hazır ve asitli soslar pancarın sindirimini zorlaştırabilir. Genellikle sızma zeytinyağı, limon ve kaya tuzu tercih edilmelidir.

Kırmızı pancarı, salata olarak tüketmeyi alışkanlık haline getirilirse en faydalı şekli budur. Soğuk suda, pancarın içindeki kırmızı suyu akıtmamak için zedelemeden yıkanmalıdır. Bize bu kadar faydası olan kırmızı pancar şeker hastalığına karşı korurken bir yandanda yüksek şeker içerdiğinden dolayı şeker hastalarının tüketmesi sakıncalıdır.
]]> Kırmızı Pancar Kaç Kalori https://www.pancar.org/kirmizi-pancar-kac-kalori.html Wed, 05 Dec 2018 23:03:22 +0000 Kırmızı Pancar Kaç Kalori, Kırmızı Pancar Ispanakgiller grubuna giren, toprak altında yetişen son derece sağlıklı olan bir kök sebzedir. Kırmızı pancarın kalorisi çok düşüktür. 1 Porsiyon, 100 gram 32 kcal kaloridir.  Kırmızı Pancar Kaç Kalori, Kırmızı Pancar Ispanakgiller grubuna giren, toprak altında yetişen son derece sağlıklı olan bir kök sebzedir. Kırmızı pancarın kalorisi çok düşüktür. 1 Porsiyon, 100 gram 32 kcal kaloridir. Rengini betalain grubundaki antosiyanin maddesinden alan Kırmızı pancar, aynı zamanda bu madde nedeniyle çok güçlü bir şekilde antioksidan bir sebzedir. Özellikle salatalarda tüketimi yaygındır.

Kırmızı pancar tüketimi, Pişmiş kırmızı pancarın, günlük beslenme programında olması gereken, besleyici bir besindir. Vücudun ihtiyaç duyacağı enerjiyi çok fazla sağlamaktadır. Kansızlık ile diğer kan hastalıklarında iyileşme süresini düşürdüğünden çok yenilmesi önerilir. Çocuk ve hamile kadınlar içinde faydası vardır. Yüksek miktarda demir içeren kırmızı pancar, folik asit, karoten, B1, B2, B3, ile B6 vitaminleri bakımından da çok yüksektir. Pişmiş kırmızı pancarın besin değerleri aşağıdaki tabloya bakılarak daha iyi anlaşılabilir.

Kırmızı Pancar Kalori Değerleri: 100 gr. Yağ (g): 0.09, Protein (g): 1.43, Karbonhidrat (g): 6.11, Lif (g): 2.42, Kolesterol (g): 0, Potasyum (g): 157, sodyum (g): 27, kalsiyum (g) 29, vitamin A (g): 2, vitamin C (g): 6.24 ve demir (g): 0.82 dir.  Kırmızı Pancar turşusu içeriğinde, folik asit, potasyum, demir yönünden zengindir. Ancak kırmızı pancar turşusunun sodyum içeriği yüksek olması nedeniyle tuz diyeti yapan kişilerin tüketmeleri tavsiye edilmez.

Kırmızı Pancar Kaç KaloriKırmızı Pancar kaç kalori değerleri ile beraber faydalarına da bir göz atacak olursak, kırmızı pancarla ilgili yapılan araştırmalarda, pancarın birçok hastalıklara iyi geldiği saptanmıştır. Bu hastalıklardan bazılarını özetleyecek olursak; Artrit Hastalığı, Anemi (kansızlık hastalıkları), Demans hastalığı ve diyabete iyi gelir.  

Kırmızı Pancarın enflamasyon faydalarına baktığımızda; kan basıncını düşürür, vücut direncini arttırır, kansere karşı savaşır, kalp hastalığına, damar sertliğine iyi gelir. Bunlardan ayrı olarak; Kırmızı pancarın kalori, değerleri şu hastalıklar içinde önem arz eder. Varis hastalığı ve bazı göz hastalıklarının meydana gelmesine de ciddi olarak engel olmakta, kabızlık, cilt ve saç sağlığına iyi gelirken, ateş düşürücü etkisi vardır.

]]>
Kırmızı Pancar Turşusu https://www.pancar.org/kirmizi-pancar-tursusu.html Thu, 06 Dec 2018 17:18:48 +0000 Kırmızı Pancar Turşusu, Kırmızı pancar kökleri toparlak bir yumru şeklindedir. Sebze olarak kullanılır. Bu pancarın toprak içindeki yumruları mor renktedir. Meyve ve sebzelerdeki kırmızı renk, o bitkinin antioksidan özellik t Kırmızı Pancar Turşusu, Kırmızı pancar kökleri toparlak bir yumru şeklindedir. Sebze olarak kullanılır. Bu pancarın toprak içindeki yumruları mor renktedir. Meyve ve sebzelerdeki kırmızı renk, o bitkinin antioksidan özellik taşıdığını gösterir. Antioksidan da sağlık ve güç demektir. Kırmızı pancara rengini veren pigmentler kansere karşı etkili bir sebze olmasını sağlamaktadır. Ülkemizde Kırmızı pancarın, vitamin ve mineral zengini olmasına karşın, tüketiminin çok yaygın değildir.
Kırmızı pancar A, B, C ve P vitaminleri açısından çok zengindir. Aynı zamanda İştah açıcı, besleyici özelliği vardır. Uzmanlar, bileşiminde yoğun olarak bulunan ve radyoaktif bir eleman olan rubidyumun sindirim sistemi üzerinde oldukça olumlu bir etkisi olduğunu belirtmektedirler. Kırmızı pancar aynı zamanda fosfor, bakır, demir, magnezyum, potasyum, kalsiyum, çinko, brom ve manganez bakımından zengin olduğu yapılan incelemeler sonucu ortaya koyulmuştur.  
Diğer yandan bitki, folat ve beta karoten bakımından zengin yapısıyla bağışıklık sistemini güçlendirdiği ve kan yapımına destek olduğu kanıtlanmıştır. Kırmızı pancarın suyu, kan yapısını en güçlü düzelticilerden biridir. Havuç suyu ile aynı oranda karıştırılan kırmızı pancar suyu, tüketildiğinde alyuvarların sayısını kısa zamanda yükseltmektedir. Özellikle soğuk algınlığı gibi rahatsızlıkların arttığı kış aylarında Turşusu yapılarak çokça tüketilmesi, vücudun direncini artırması açısından oldukça faydalıdır.  Bu vitamin ve mineral zengini sebzenin turşu tarifi aşağıdaki gibidir.

Kırmızı Pancar Turşusu İçin Malzemeler;
 • 5 adet orta boy kırmızı pancar 
 • 1,5 bardak sirke (elma sirkesi tercihimdir)
 • En az 10 diş sarımsak 
 • 1 çay kaşığı tuz
 • 6-8 adet karanfil
 • 3-4 adet tane karabiber
 • 4-5 adet fesleğen yaprağı
 • 1-3 adet defneyaprağı
Kırmızı Pancar TurşusuKırmızı Pancar Turşusu Tarifi; Pancarları kabuğundan ayırın ve çok da küçük olmamak üzere parmak parmak doğrayın,
Tencereye dizerek yerleştirin ve üzerini 1 parmak geçinceye kadar su ekleyin,
Diri kalması için düşük ısıda pişirin, 15 dakikayı geçmeyecek şekilde haşlayın (Fazla kaynatılması, içerdiği antioksidanları büyük ölçüde yok olmasına neden olacaktır) Piştikten sonra sarımsak, karanfil, karabiber, fesleğen ve defne  ile sirkeyi ilave edin.
Soğuyunca hemen servis edebilirsiniz.

Öneriler; Fazla suyu dökmeyiniz, içerek değerlendirin. Bu özel olan turşunun renk koyuluğunu istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz. Yani kişiye özel bir turşu yapabilirsiniz. Bunu da pancarlar kaynarken şayet içine limon suyu eklerseniz turşunun rengi açılacaktır, daha koyu renge sahip olmasını istiyorsanız kabartma tozu ekleyerek turşunun rengi koyulaştırabilirsiniz. Afiyet Olsun.
]]>
Yılan Pancarı https://www.pancar.org/yilan-pancari.html Thu, 06 Dec 2018 17:38:59 +0000 Yılan pancarı,  Doğada bulunan kış aylarında yetişen yılan pancarı, yaban pancarı veya yılan yastığı da denilen  zehirli bir bitkidir zehirli olması nedeni ile hayvanlar otlarken bile yemezler çiğ ol
Yılan pancarı,  Doğada bulunan kış aylarında yetişen yılan pancarı, yaban pancarı veya yılan yastığı da denilen  zehirli bir bitkidir zehirli olması nedeni ile hayvanlar otlarken bile yemezler çiğ olarak yenmez. Yemeği ise geleneksel usullerde yapılmalıdır, aksi halde ağzınız yara olur. Temizlenip gayet ince bir şekilde doğranan yaban pancarı yaprakları bir kase yoğurtla çırpılır nohut ile beraber biraz da ılık su eklenerek kazana konur. Buna ekşitme denir. Bir miktar tuz eklenerek iyice karıştırılır üzerine un ilave edilir. Yapılan karışım üzeri sıkıca kapatılarak mayalanmaya bırakılır ve ertesi gün  ateşte saatlerce yavaş yavaş iyice kaynayıncaya kadar karıştırılarak pişirilir. 

Yılan PancarıTirşik yani yılan pancarı, Akdeniz ikliminin hüküm sürdüğü alçak ve yüksek yerlerde doğal olarak yetişir. Kahramanmaraş, Adana, Osmaniye özellikle de Kahramanmaraş ili Andırın ilçesinde kış aylarında tirişik çorbası çokça yapılır. Halk arasında Andırın Doktoru olarak bilinir. Bu yörelerde kışın çok sık yapılan bir çorba çeşididir. Aslen Gavur Dağı'na özgü bir yemektir. Emek isteyen, zahmetli bir çorbadır, atalarımız çok şifalı olduğunu söylerler. Tirşik çorbasını bilmeyenlere, tadı tuhaf gelir ama benim gibi tirşik sevenlerde, olsa da içsek der. Çünkü emek gerektirdiği için kolay yapılamaz. Özellikle de Andırın dışında olunduğunda  pek yenmez çünkü bitki her bölgede daha farklı bir özellik gösterir. Andırın'ın dağlarında yetişen pancarla Adana, Mersin'in portakal bahçelerinde yetişen pancar arasında pişmesi açısından dağlar kadar fark vardır.
]]> Şeker Pancarı Turşusu https://www.pancar.org/seker-pancari-tursusu.html Fri, 07 Dec 2018 12:14:37 +0000 Şeker pancarı turşusu, şeker pancarı en çok Erzincan bölgesinde yetişir ve en çok o bölgede tüketilir. Şeker pancarı oldukça faydalı bir besindir. İnsan vücuduna birbirinden farklı faydaları bulunur. Kandaki  oksijen sev Şeker pancarı turşusu, şeker pancarı en çok Erzincan bölgesinde yetişir ve en çok o bölgede tüketilir. Şeker pancarı oldukça faydalı bir besindir. İnsan vücuduna birbirinden farklı faydaları bulunur. Kandaki  oksijen seviyesini artırır. Nezle, grip, soğuk algınlığına karşı birebir etki gösterir. Vücuda direnç verir. Kas hareketlerini güçlendirir. Hücre zarı yapısını korur. Eklem ve dokuları iyileştirme özelliğinden dolayı artrit hastalığına iyi gelir. Ayrıca içerisinde B1, B2, B6, P ve K vitaminleri bulunur. Vitaminlerin yanı sıra  fosfor, magnezyum, potasyum, kalsiyum, iyot, bakır, yağlar, protein ve karoten açısından da oldukça zengindir. Özellikle potasyum açısından zenginliği üst seviyededir. Şeker pancarının içerisinde bulunan bu vitaminler sayesinde anemi hastalığı tedavisinde de kullanılır. Tüm bunların yanı sıra şeker pancarı, demans hastalığı olarak bilinen yaşlanmayla birlikte ortaya çıkan unutkanlık haline oldukça iyi gelir. Birbirinden çok faydası olan şeker pancarı farklı şekillerde tüketilebilir. Turşusu da bunlardan bir tanesidir. Şeker pancarı turşusu tüm turşular arasında en sık tüketilen turşudur. Şeker pancarının yanı sıra şeker pancarından yapılan turşunun da bir çok hastalığı tedavi ettiği biliniyor. Solunum yolu hastalıkları ile mücadele eder. Hiper tansiyonu azaltır ve hatta oluşumunu bile önler. Ayrıca şeker pancarı turşusunun suyunu içmek beyinde oksijen oranını artırır. Tüm bu faydalarından ötürü şeker pancarını herkesin bol bol yemesi gerekir. Şeker pancarı turşusu yapımı oldukça kolaydır. Kısa sürede hazırlanır. Renginin güzelliği sayesinde sofralara renk katar. Bir çok yemeğin yanında tüketilebilir. 

Şeker pancarı turşusu için gerekli malzemeler
 • 1 kilo şeker pancarı
 • 5-6 diş sarımsak
 • 1 su bardağı sirke
 • 1 yemek kaşığı toz şeker
 • 1 tatlı kaşığı kaya tuzu
 • Yeteri kadar su
Şeker Pancarı TurşusuŞeker pancarı turşusu yapılışı

Şeker pancarı turşusu için öncelikli olarak pancar çok iyi yıkanmalıdır. Daha sonra kabukları çok ince soyulur. Bunun için soyucu kullanılması önerilir. Kabukları soyulan pancarları iri küpler şeklinde doğranır. Çok derin olmayan bir tencerenin tabanına dizilir. Üzerine sirke ve toz şeker ilave edilir. Pancarların üzerini geçecek şekilde tencereye su ilave edilir ve yaklaşık yarım saat kadar kaynatılır. Pişen pancarlar ılınması için oda sıcaklığında bekletilir. Daha sonra temiz bir cam kavanoza doldurulur. Sarımsakların kabukları soyulur ve doğranmadan bütün halde cam kavanoza eklenir. Üzerine kaya tuzu ve haşlama suyundan ilave edilir. Bu esnada su oranına çok dikkat edilmelidir. Cam kavanozda yaklaşık 2-3 parmak boşluk bırakılması gerekir. Ayrıca salatalarda kullanılan karalahanadan bir kaç yaprak koparılarak kavanoza ilave edilebilir. Bu sayede turşunun rengi morlaşacaktır. Daha sonra kapağı kapatılan cam kavanoz ters çevrilerek yaklaşık 1 hafta kadar bekletilir. Süre sonunda şeker pancarı turşusu yenmeye hazır olacaktır. Kavanozun kapağı açıldıktan sonra turşu, buzdolabında rahatlıkla muhafaza edilebilir. 

Afiyet olsun.
]]>
Pancar Tatlısı https://www.pancar.org/pancar-tatlisi.html Fri, 07 Dec 2018 19:29:25 +0000 Pancar Tatlısı, Pancar tatlısı kolay ve ağzınızı tatlandıracak yiyeceklerdendir. Evde rahatça yapabileceğiniz ve beğenilecek olan bu tatlı eskilerinde sıklıkla yaptığı tatlılarımızdandır. Birden kan şekeri düşenle Pancar Tatlısı, Pancar tatlısı kolay ve ağzınızı tatlandıracak yiyeceklerdendir. Evde rahatça yapabileceğiniz ve beğenilecek olan bu tatlı eskilerinde sıklıkla yaptığı tatlılarımızdandır. Birden kan şekeri düşenler ve ya tatlı aparatifleri sevenler için evde bulunması gerektiğini düşünüyorum. Bu nedenle tarifi okuyup ve denemenizi tavsiye ederim.

Pancar tatlısı için gerekli malzemeler
 • 3 adet pancar
 • 7 adet siyah kayısı gün kurusu da denebilir.
 • 1 paket petibör bisküvi
 • 7 tane kuru incir
 • Hindistan cevizi
Pancar TatlısıPancar tatlısı yapılışı

Öncelikle pancarlar güzelce soyulur yıkanır ve rendelenir. Bir tava içerisine 2 yemek kaşığı şeker ile karıştırılır kısık ateşte kendi suyunu bırakana kadar pişirilir. Bir diğer taraftan ise incir ve kayısılar suyunu bırakana kadar pişirilir hepsi piştikten sonra soğumaya bırakılır bu sırada bisküviler ufak ufak hale getirilir. Kap içerisinde olan bisküvilerin içerisine diğer malzemeler eklenir ve karıştırılır. Ceviz büyüklüğü kadar parçalara ayrılır. Yuvarlanır ve hindistan cevizine bulanıp geniş borcam içerisine dizilir. Tatlı sunuma hazır. İçerisinde bulunan pancar ayrı bir lezzet katmaktadır ve bilmeyen pancar olduğunu anlamayacaktır afiyet olsun.
]]> Pancar Turşusu https://www.pancar.org/pancar-tursusu.html Sat, 08 Dec 2018 02:26:23 +0000 Pancar Turşusu, Turşu insanların hemen hemen tümü için özellikle yemek yanlarında vazgeçilmezdir. Birçok sebzenin turşusu olur. Pancarın turşusu ise sofralara ayrı bir lezzet katar. Çoğu insan belki de hiç yememiştir. A Pancar Turşusu, Turşu insanların hemen hemen tümü için özellikle yemek yanlarında vazgeçilmezdir. Birçok sebzenin turşusu olur. Pancarın turşusu ise sofralara ayrı bir lezzet katar. Çoğu insan belki de hiç yememiştir. Ancak ben ısrarla denenmesini öneriyorum. Turşu çeşitlerinin hepsi ayrı sevilirken pancar turşusunun da beğeni kazanacağını düşünüyorum. Şimdiden kolay gelsin.

Pancar Turşusu İçin  Gerekli Malzemeler
 • 1 çay bardağı sirke
 • 2 kg pancar
 • 1 yemek kaşığı toz şeker
 • 1 yemek kaşığı tuz
 • Su
 • 5 diş sarımsak
Pancar TurşusuPancar Turşusu Nasıl Yapılır
Öncelikle pancarlar derice bir tencereye konur üzerine şeker tuz sirke sarımsak konur. Üzerini geçecek kadar su ilave edilir ve kızık ateşte pişmeye bırakılır. Pişirme süresi pancara göre değişir piştiğini anlamak için pancarın rahatça kesilip kesilmediğine bakılmalıdır. Eğer rahatça kesiliyor ise pişmiş demektir. Pişmiş olan karışım ocaktan alınır ve suyu süzülür. Pancarlar küp şeklinde doğranır. Kavanoza koyulur süzülen su dökülmez pancarların üzerine eklenir. Kapağı kapatılır ve üç dört gün bekletilir. Daha sonra sofralarınıza lezzet katmak için hazırdır. Bu kolay ve lezzetli turşu tarifini beğeneceğinizden eminim afiyet olsun.
]]>
Mor Pancar https://www.pancar.org/mor-pancar.html Sat, 08 Dec 2018 16:20:54 +0000 Mor pancar, Lahana ailesinden olan mor pancar sonbahar ve kış mevsiminde yetişen oldukça sağlıklı ve vitamin deposu bir sebzedir. Hemen hemen dünyada en çok yetiştirilen sebzelerin birinci sırasında yer alır. Yapraklı yumru bir b Mor pancar, Lahana ailesinden olan mor pancar sonbahar ve kış mevsiminde yetişen oldukça sağlıklı ve vitamin deposu bir sebzedir. Hemen hemen dünyada en çok yetiştirilen sebzelerin birinci sırasında yer alır. Yapraklı yumru bir bitki olan mor pancar adından da anlayacağınız üzere mor renklidir. Ekim ayında ve Şubat ayında tüketme halinde sizin için oldukça iyi bir sebzedir. Mor pancar içerdiği mineral ve vitaminler içerdiğinden soğuk havalarda vücudunuzu dirençli tutarak bağışıklık sisteminizi güçlendirecektir. Uzmanlar mor pancar gibi mor renkte olan besinlerin sağlığımız açısından oldukça faydalı olduğunu belirtmektedir. Soğuk havalarda mor pancar tüketmenin vücudumuza direnç sağladığı önemle vurgulamaktadırlar. Mor pancarın içerisinde bulunan bol miktarda C vitamini ve sülfür içermektedir. Sinir sisteminin zarar görmesinin ve alzeheimer hastalığını önleyen mor pancar K vitamini ve antioksidan bakımından da oldukça zengindir. Mor pancarı öğrencilerin bolca tüketmesi öğrenmeyi kolaylaştırır ve dikkat dağınıklığını önler. Mor pancarı bir çok şekilde tüketmek mümkündür. Suyunu katı meyve sıkacağı da hazırlayıp içebilir veya ayrana karıştırıp içebilirsiniz. Doğrayıp salata yapabilir veya meze halinde pişirerek tüketebilirsiniz. Bu tamamen sizin damak tadınıza kalmış. Dikkat etmeniz gereken tek şey mümkünse çiğ tüketmek yada pişirerek tüketecekseniz az pişirin ve suyunu dökmeyin. 

Mor pancar faydaları

Diyet ve rejim, Orta boy bir pancar yaklaşık 60 kaloridir. Bu nedenle rejim yapan kişiler rahatlıkla tüketebilirler. Mor pancar düşük kalorili olmasının yanı sıra vücutta bulunan toksinlerin atılmasına yardımcı olur. Spor yaparken kaybedilen minerallerin geri kazanılarak kişinin gün içerisinde yorgun ve bitkin düşmesini önler. Mor pancarda bulunan lifler sayesinde bağırsakları çalıştırıp vücuttan toksinlerin atılmasına yardımcı olur. Vücutta bulunan yağların yakılmasını sağlayarak bel, Karın ve kalça bölgesinin zayıflamasını sağlar. Kişi kısa sürede sağlıklı kilo verebilirsiniz. 

Mor PancarKansere karşı koruyucu etkisi, mor pancar yapılan araştırmalar sonucunda akciğer, kalın bağırsak, mide ve deri kanserine yakalanma olasılığını en aza indirdiği kanıtlanmıştır. 

Gut ve cilt  hastalıkları, içeriğinde bulunan antioksidan bakımından romatizma, gut ve cilt hastalıklarına neden olan gtoksinlerin vücuttan atılmasına  ve dolayısıyla iyileşmesine yardımcı olmaktadır. 

Kalp ve damar hastalıkları, Mor pancar vücuttaki kan dolaşımını hızlandırarak kalp ve damar hastalıkları önlemeye yardımcı olmaktadır. 

Gribal enfeksiyonlar, mor pancar boğazı yumuşatarak balgam söktürür ve öksürüğü keser. 

Mide ve bağırsak, sindirim  sistemini düzenleyerek besinlerin kolay hazmedilmesini sağlar. Mide ülseri ve mide şişkinliğine iyi gelir. Bağırsak kurdunuz düşürdüğü gibi bol miktarda idrar söktürücü özelliği bulunur. 

Bütün gıdalarda olduğu gibi mor pancarda aşırıya kaçmamak ve makul ölçüde tüketmek gerekmektedir. Vücuttan iyot atımı fazla olacağından beraberinde bir uzmana danışarak iyotlu tuz miktarını belirterek tüketmesi gerekir. Son olarak bazı kişilerde gaz problemine de yol açmaktadır. 
]]>
Pancar Kalori https://www.pancar.org/pancar-kalori.html Sun, 09 Dec 2018 05:09:02 +0000 Pancar kalori; pancar, ıspanakgiller ailesine mensup olan yumru köklü ve toprağın altında yetişen bir kök sebze olarak geçmektedir. Pancar çok lezzetli olmasıyla beraber sağlık açısından son derece faydalıdır. Pancar Pancar kalori; pancar, ıspanakgiller ailesine mensup olan yumru köklü ve toprağın altında yetişen bir kök sebze olarak geçmektedir. Pancar çok lezzetli olmasıyla beraber sağlık açısından son derece faydalıdır. Pancarın içerisinde bol miktarda A ve C vitaminleri bulunmaktadır. Bu sebzede ayrıca kalsiyum, folik asit ve potasyum açısından çok zengindir. Sebzenin yaprakları, kökü yemeklerde, salatalarda tüketilir. Diyet içinde oldukça uygun bir sebze olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü kalorisi oldukça düşük, besleyici yönü yüksek bir sebzedir.

Pancar KaloriBu kadar yararlı bir sebze olan pancar kalorisini incelediğimizde;
 • Bir pancarda (100 gram): 32 (kcal) kaloridir.
 • Bir orta boy pancarda (150 gram): 48 (kcal) kaloridir.
 • Bir gram pancarda: 0,3 (kcal) kaloridir.
 • Pancar yaprağı (100 gram): 22 (kcal) kaloridir.
 • Haşlanmış pancarda (100 gram): 41(kcal) kaloridir.
 • Kırmızı pancar (100 gram): 43 (kcal) kaloridir.
 • Kırmızı pancar turşusu (100 gram): 34 (kcal) kaloridir.
 • Konservelenmiş pancar turşusu (1 kasesinde): 148 (kcal) kaloridir.
]]>